Anasayfa / Genel / Borsa Piyasasını Tanıyalım!

Borsa Piyasasını Tanıyalım!

Borsa Piyasasını Tanıyalım!

Borsa, denildiğinde aklınıza hisse senetlerinden ve kayıplardan başka bir konu gelmiyorsa bu yazıyı okumanızı öneririm. Çünkü borsalar yatırım yapılan finans piyasaları olmasının yanında dünya ekonomi adına da büyük katkıları olan piyasalardır. Piyasalarda tam rekabet ortamının oluşması, likidite yani para akışının sağlanması, hisse senetlerinin el değiştirmesi için gerekli ortamın sağlanması, şirketlere kaynak sağlanması, güvenilir şirketlerin duyurulması gibi birçok katkısı bulunmaktadır. Elbette, bunların yanında bilinçli bir şekilde yatırım yapan yatırımcılarına da yüksek kazançlar sunmaktadır.

Borsa Piyasası

Borsa denildiğinde akla ilk hisse senetlerinin gelmesinin geçerli bir nedeni vardır. 15. yüzyılda dünya deniz ticaretinin gelişim gösterdiği zamanlarda Avrupa’nın önemli liman kentlerinde hisse senetleri ticari işlemlerde kullanılmaya başlamıştır. İlerleyen süreçte artış gösteren işlem hacmi nedeniyle bu işlemlerin kayıt altına alınması ve daha güvenli ortamlarda yapılması ihtiyacı doğmuştur. Bu amaçla da borsalar kurulmuştur. İlk borsa Belçika’nın Anvers şehrinde 1487 yılında kurulmuştur. Daha sonra Amsterdam’da ve ilerleyen yıllarda Avrupa’dan tüm dünyaya yayılmıştır.

Borsa, ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. Kurumsal kimliklerinin nedeni, kendilerine özgü kurallarının olmasından kaynaklanmaktadır. Piyasa olmalarının nedeni ise; ticarete konu olan malların ve evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı yerler olmalarıdır.

Borsada yalnızca hisse senetleri işlem görmemektedir. Tahvil, bono gibi diğer kıymetli kağıtlar; ticari mal olarak bilinen ve altın, gümüş, petrol, tarım ürünleri gibi daha birçok yatırım aracını kapsayan emtialar ve dövizler işlem görmektedir. Aynı zamanda riskten korunmak, arbitraj ve spekülasyon amacıyla vadeli işlem sözleşmeleri de borsalarda işlem görmektedir. Bu yatırım araçlarına borsalarda yatırım yapmak için öncelikle bilgi ve bir miktar deneyime gereksinim vardır. Borsaya Nasıl Girilir? detaylı bir şekilde öğrenmek için bu yazıyı okumanızı öneririm.

Borsadan kazanç elde edebilmek için bilgi sahibi olmanın yanında iyi bir piyasa takibi yapmaya ve fiyat grafiklerini analiz etmeye de gereksinim vardır. Bu iki konu yatırım araçlarının gelecek fiyatları hakkında bilgi vererek doğru yatırım kararları almanızı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca piyasa takibi yapmak yatırımlar için hayati önem taşımaktadır. Risklerin kontrol altında tutulabilmesi ve meydana gelen olayların fiyatlara nasıl yansıyacağının önceden tahmin edilebilmesi için piyasa takibi yapmak büyük bir önem taşır. Borsada para kazanmak için ihtiyacınız olan diğer konular ile ilgili bu makaleden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Birikimleri değerlendirerek borsadan para kazanmak isteyen kişilerin aynı zamanda psikolojik olarak da piyasaya hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Kazanmaya ve kaybetmeye hazır olmaları, aşırı getiri beklentisine girmemeleri gerekir. Hırs yapmadan, belirlenen hedefler doğrultusunda planlı bir şekilde ilerlemek gerekmektedir.

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

Yeni Yılında Uluslar Arası SEOzone Etkinliği Şişli’de

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin ilk uluslararası SEO Etkinliği olma özelliğini taşıyan SEOzone 2013 oldukça farklı ve …

3 yorum

  1. Güzel bilgiler vermişsin Furkan bey, ellerine sağlık.
    Borsa piyasası oldukça dikkat edilmesi gereken bir piyasa, eğer yatırımlarınızı kontrol altına alamassanız hızlı manipülasyonlarda ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Tabi ciddi kayıplar yaşayabileceğiniz gibi ciddi kazançlarda yapabilirsiniz.

  2. Tebrikler borsa piyasalarını çok güzel ifade etmiş ve tanımlamışsınız.

%d blogcu bunu beğendi: