Anasayfa / Tanıtımlar / Dijital Bankacılıkta Nereye Koşuyoruz?

Dijital Bankacılıkta Nereye Koşuyoruz?

İnternette doğan ancak asıl atılımını mobil kanallar üzerinden yapan “dijital bankacılık” ya da bir başka ifade ile “şubesiz bankacılık” müşterilerinin beklentilerini şube dışı kanallar aracılığı ile karşılamaya çalışan yeni bir bankacılık deneyimidir.

Banka şubelerinden yapabildiğiniz her türlü işlemi, uzun kuyruklar beklemeden hatta oturduğunuz yerden kıpırdamadan yapabilmek çağımızın insanı için oldukça büyük bir lükstür. Bankaların şube kira, personel, elektrik, ısınma, kırtasiye gibi sabit giderlerinden kurtulmasıyla elde ettiği maliyet avantajını kullanarak mobil kanallar aracılığıyla yapılan tüm işlemlerde işlem ücretini kaldırması, bu yeni bankacılık anlayışını zirveye taşıyan en önemli kriterlerden biri olmuştur.

Gün geçtikçe internetin ve mobil cihazların kullanım oranının artması, dijital kanallar aracılığı ile yapılan bankacılık işlemlerinin de artmasına sebep olmaktadır. Bu yoğun talep de dijital bankacılık hizmeti veren bankaların kendi mobil uygulamalarını sürekli iyileştirmeye çalışmasına doğrudan etki etmektedir.

Rekabet halinde olan bankalar dijital kanallara daha fazla müşteri çekebilmek ve mevcut müşteriyi elinde tutabilmek için mobil uygulamalarının hız, verimlilik, kolay ulaşılabilirlik, tasarım detaylarına önem vermektedirler.

“Dijital bankacılıkta ben de varım” diyen Türkiye Ekonomi Bankası, pazara CEPTETEB ile 5 ay önce giriş yaptı. 5 ay gibi kısa bir sürede ciddi bir atılım ivmesi yakalayan CEPTETEB’in nereden nereye geldiği aşağıdaki tabloda son derece net anlatılmış:

infografik-cepteteb

Peki, bu kadar hızla büyüyen dijital bankacılık, bankaların şubelerini kapatmalarına neden olur mu? Sanırım Türkiye için bu şimdilik pek mümkün görünmüyor. İnternetle ve mobil kanallarla iç içe olan bir kesim var bu doğru ancak hala bankamatikten para çekmek yerine gişede işlem yapan bir kesim de var. Türk insanı genel yapısı itibariyle insanla teması sever dolayısıyla zaman zaman karşısında kanlı canlı insanı ister.

Belki bankalar şube konseptinde bir değişikliğe gidebilir ancak topyekûn şubelerin kapatılması şimdilik Türkiye için mümkün değil gibi duruyor.

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

ixirSEO

ixirSEO: Profesyonel SEO Desteği

Büyük bir hızla gelişen teknoloji, en başta interneti bu gelişimin içerisinde çok ayrıcalıklı bir yere …

Bir yorum

  1. Bence bu iyi bir gelisme degil, yazi basarili olmus.

%d blogcu bunu beğendi: