Anasayfa / SEO / Google, Gizli Blog Ağlarını Kullanan Sitelere Sıralama Cezaları Verdi

Google, Gizli Blog Ağlarını Kullanan Sitelere Sıralama Cezaları Verdi

Onaylanmayan birçok rapora göre Google, gizli blog ağlarını kullanan sitelerin büyük bir bölümüne ceza verdi.Google, Gizli Blog Ağlarını Kullanan Sitelere Manüel Olarak Sıralama Cezaları Verdi

Google, bir süre önce gizli blog ağlarına katılan sitelere karşı harekete geçireceğini belirtmiştir. 18 Eylül tarihinde Google geniş kapsamlı manüel işlemler gerçekleştirmeye başladı ve bu işlemler, Google Web Yöneticisi Araçlarında kullanıcılara “zayıf içerik” cezası olarak yansıtıldı. (Ekim ayının ilk haftaları yavaş yavaş Türkiye’de aktif olmaya başlamıştır.)

Gizli blog ağları, genellikle tek bir yayıncı tarafından kontrol edilen blog adresleri veya sitelerdir. Bunların amacı, belirli bir içeriğin sıralamasını Google’da yükseltmek için belirli bir ağ içerisinde link oluşturulmasına yardımcı olmaktır. Bunlar gerçekte Google’dan veya kişilerden gizlenmezler. Bunlar görülebilirler ancak gizli denmesinin sebebi kişilere yönelik bir amaca sahip olmaması, tamamen SEO çalışmalarına yönelik olmasıdır.

Google, zayıf içerikleri gereksiz aramalar olarak nitelendirmektedir ve bu tür sayfalara karşı işlem yapacaklarını web yöneticisi kılavuzunda belirtmiştir.

Bazı SEO uzmanları ve web yöneticileri gizli blog ağlarını, Google’da yer alan sıralamalarını gereksiz link veya içerik yoluyla etkilemeye çalışmaktadırlar.

Görünüşe göre Google, gizli blog ağlarını kullanan sitelerin büyük bir bölümüne ceza yağdırmış durumda. Öyle ki, gizli blog ağlarını kullanıp ceza alan site yöneticilerinden bazıları bir daha asla gizli blog ağlarını kullanmayacağını dile getirecek kadar kesin konuşabiliyor.

wmt1

Gizli blog ağlarını kullanan kişiler, oluşturdukları ağların sona ereceğine inanmıyorlar. Arama motorlarını kandırabilecek yöntemlerin tartışıldığı birçok forumda site yöneticilerin bir bölümü gizli blog ağlarının yakın zamanda son bulacağına inanmadıklarını, mevcut bazı gizli blog ağlarının sıralamalardan çıkartıldığını belirtiyorlar. Bu kişiler gizli blog ağlarının etki göstermeyi sürdüreceklerini ancak verilen cezalar ve yapılan işlemler ile Google’ın artık bu yerlerden hoşlanmadığını açık bir dille ifade ettiğini belirtiyorlar.

Kaynak: http://searchengineland.com/google-targets-sites-using-private-blog-networks-manual-action-ranking-penalties-204000

Değerli okurlarım bu içeriğimde sürekli olarak kullandığım “gizli blog ağları” kelimesi ingilizce “private blog networks” kelimesinin karşılığıdır. Yani PBN = arama motorlarını manipüle etmek için oluşturduğunuz paravan bloglarınız, sadece tanıtım yazısı satmak için açılmış web sayfalarıdır…

 • R10.net ortalık karışmış durumdadır.
  http://www.r10.net/google-optimizasyon/1345478-dun-gece-tusa-basildi-bir-seyler-guncellendi-cryptosam.html
  http://www.r10.net/google-optimizasyon/1345841-webspam-mesaji-geldi-fakat-webspam-islemi-bulunamadi-yaziyor.html
  http://www.r10.net/google-optimizasyon/1346468-bugun-paravan-site-sahipleri-gerileyecek.html

Bu süreçten sonra artık umarım daha dikkatli olursunuz…

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

E-Ticaret Sitelerini SEO Açısından Denetlerken Kontrol Edilmesi Gereken 9 Unsur

E-Ticaret SEO Çalışmalarının Başlangıcında Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 9 Önemli Unsur Değerli okurlarım, bu içeriğimde …

6 yorum

 1. Google iyi yapmış.

 2. Google yapması gerekeni yaptı aslında. Paravan blog olayının bittiğini düşünenlerdenim ben. Ki zaten paravan blog açar açmaz içerisine asıl sitenin backlinkini ekleyip yazılar yazmak doğru değildi.

  Google bizlere şunu söyledi; eğer benimle kapışmak istiyorsan daha iyi bir kılıç kuşanmalısın.

  • Kesinlikle size katılıyorum.Her zaman daha güçlü ve donanımlı siteleri talep ediyor google.

 3. Green Card Başvuru

  Gizli Blog ağlardan kasıt tam olarak nedir? Gizli derken neyi kast ediyorsunuz. Paravan denilen aynı kişiye ait diğer bloglar mı?

 4. google bence çok iyi yapıyor. Paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim..

 5. Google’ın bu tarz sahtekarlığı engelleyici politikasını çok seviyorum. Belki de bu yıla kadar tartışmasız en büyük arama motoru olarak kalmasının altında bu sebep yatıyordur

%d blogcu bunu beğendi: