Anasayfa / Tanıtımlar / Klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Eskiden lüks olarak görülen klima kullanımı artık gerek işyerlerinde gerekse evlerde neredeyse zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Özellikle yaz aylarının geçmişe göre çok daha sıcak yaşanmasının bunda önemli bir payı var. Kimileri klima kullanımının çok elektrik harcattığını ya da hastalıklara sebep olduğunu söylese de aslında doğru klima kullanımı ile elektrikten önemli ölçüde tasarruf ederek, bulunduğunuz ortamın temiz ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için klima kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle açıklayabiliriz:

Doğru klima seçimi çok önemlidir. Elektrik tasarrufu sağlamak amacıyla Sezonsal (Mevsimsel) Verimlilik kriterlerine göre A+ ve üstü klimaları tercih etmek en doğrusudur. Ayrıca mekanınızın bulunduğu şartlara göre en ideal klimayı seçmek için uzman kişiler tarafından keşif yaptırın.

Uygun kapasiteli en iyi klima seçimi yapıldıktan sonra montajın da yetkili kişilerce yapılması gerekir. Uygun klima ancak uygun yere monte edildiğinde en verimli şekilde çalışacaktır. Bu nedenle ilk kurulumda veya taşınma durumlarında herzaman yetkili servisten destek isteyin.

Klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

İdeal ortam sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Yazın sıcaklarda 22-24, kışın soğuklarda 20 ile 22 derece en ideal ortam ısısıdır. Bu dereceleri muhafaza etmek hem sizi hastalıklardan koruyacak hem de enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Klima kullanımındaki en önemli konulardan biri de klimanın bakımıdır. Klimanın bakımını her yıl düzenli olarak yaptırdığınızda klima en iyi performansta çalışacaktır. Ayrıca toz, bakteri, virüs ve alerjenleri nötralize eden filtrelerin de düzenli olarak temizlenmesi ve gerektiğinde değiştirlmesi ortamdaki havanın temizliği ve oluşabilecek hastalıklardan korunmak için çok önemlidir. Bakımı yapılmayan hava filtreleri de yine klimanın performansını düşürmekte ve yüksek elektrik tüketimine sebep olmakta.

Yukarıda bahsedilen konulara dikkat edildiğinde klima sizin elektrik faturanızı kabartmadan konforlu ve sağlıklı bir ortam sağlayacaktır.

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

ixirSEO

ixirSEO: Profesyonel SEO Desteği

Büyük bir hızla gelişen teknoloji, en başta interneti bu gelişimin içerisinde çok ayrıcalıklı bir yere …

Bir yorum

  1. A sınıfı klima, enerji seviye sınıflandırmasında kullanılan COP (coefficent of performance) değerinin 3.21’i geçmesi halinde iklimlendirme cihazlarına verilen tanımdır. Bunun anlamı daha az enerji kullanarak daha fazla ısı üreten cihazların COP değerinin yüksek olacağıdır. A sınıfı klima modelleri de COP değerlerinin yüksek olması nedeniyle önemlidir.

%d blogcu bunu beğendi: