Anasayfa / Tanıtımlar / Paslanmaz Çelik Kullanımı ve Faydaları

Paslanmaz Çelik Kullanımı ve Faydaları

Önem verilmesi gereken işlerde kullandığımız malzemeler dayanıklı olmalı ve üzerlerine düşen görevi yapmalıdırlar. Yaşam alanlarımızda ya da iş yerlerinde kullanılan alt yapının kalitesi oluşturulmasında kullanılan malzemelerin kalitesi ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla görevlerini tam olarak yerine getirebilmeleri için dayanıklı malzemeler kullanarak yapılmaları çok önemlidir. Paslanmaz boru ve paslanmaz çelikten üretilmiş olan diğer ürünlerden oluşan ürün grubu bu beklentileri karşılayabilecek şekilde imal edilirler.

Paslanmaz-Boru

Korozyon olarak bilinen kavram metal veya metal alaşımlarının üzerinde oluşan etkilerle ilgilidir. Önemlidir çünkü önemli işlerde ve alt yapı çalışmalarında genellikle çeşitli metallerden üretilmiş olan ürünler kullanılır. Metal ya da alaşımlarının kararlı hallerine dönme eğilimleri çok yüksektir. Bu nedenle herhangi bir enerji verilmesine gerek olmadan ortamda bulunan diğer elementlerle reaksiyona girerek bileşik haline gelmeye çalışırlar. Bunun sonucunda da bazı değişiklikler meydana gelir, istenmeyen zararlar oluşur. Demirin paslanması, çürümesi de bu nedenden ortaya çıkan bir olaydır. Demir ortamda serbest olarak bulunan oksijen ile etkileşime girer ve paslanır. Nemli bir ortamda bulunmak da bu paslanmayı hızlandırır. Dolayısıyla önemli işlerde kullanılan demir boru gibi malzemelerden yeterli verim alınamayabilir, dayanıksız olduğu için uzun süre kullanmak için elverişli değildir. Oysa aynı işte paslanmaz boru kullanıldığında bu etkiye karşı ve ayrıca yüksek sıcaklık ya da basınç gibi diğer etkilere karşı dirençli olması nedeniyle uzun süreli ve verimli bir şekilde kullanılabilir. Paslanmaz çelik üretilirken içine belirli miktarlarda krom ve nikel, molibden gibi alaşımlar eklenir. Bu nedenle yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşur, paslanma önlenir. Ayrıca içerdiği bu malzemeler sayesinde yüksek ısı gibi dış etkilere karşı da dayanıklı hale gelir. Paslanmaz çelik kullanılarak üretilen ürünler de bu tip dış etkilerin yoğun bir şekilde hissedilebileceği ortamlarda güvenle kullanılabilir. Tabi sadece paslanmaz boru değil, paslanmaz flanşlar, rekorlar, manşonlar ya da nipeller de bu verim ve dayanıklılık artışında önemli rol oynayan parçalardır. Sonuç olarak yüksek sıcaklığın söz konusu olduğu, asit ya da tuzlu su gibi tahriş edici maddelerin kullanıldığı, korozotif olarak nitelendirilen aşındırıcı etkilerin yoğun olduğu ortamlarda ve dekoratif çözümlerin önemli olduğu alanlarda kullanılırlar. Kısacası hemen her alanda kullanılmaları mümkündür ve genellikle tercih sebebidir. Paslanmaz boru dikişli ve dikişsiz olarak üretilir. Dikişsiz paslanmaz borular daha çok ağır sanayide kullanılır. Sık olarak imalat sanayide, kimya endüstrisinde, petrokimya endüstrisinde, gıda ve ilaç sanayilerinde, kazanlarda kullanıldığını görebilirsiniz. Paslanmaz boru için söz edilebilecek kullanım alanları çok daha fazla sayıdadır. Otomotiv sanayi egzoz borularının imalatında, yaşam alanlarımızda merdiven ya da balkon korkuluklarının yapımında, masa ayaklığı olarak ya da dekoratif görünümünden faydalanma amaçlı çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Farklı kullanım alanları olsa da paslanmaz boruların asıl amacı sıvı ya da gaz halinde olabilen akışkanları bir noktadan diğer bir noktaya nakletmektir. Bu nedenle ağır sanayi işletmelerinde bu iş için kullanılmaktadır.

Tabi paslanmaz boru kadar diğer bağlantı parçalarının ve elemanların da paslanmaz çelikten üretilmiş olması önemlidir. Çünkü tesisatın sağlamlığını garanti edebilmek için bu malzemeleri de kullanmak gerekecektir. Kısacası paslanmaz çelikten imal edilmiş olan ürünlerin bazı alanlarda kullanımı zorunlu bazı alanlarda ise tercih sebebidir. Sonuç olarak dayanıklı olmaları ve uzun süre verimli olarak kullanılabilmeleri sayesinde yaşam kalitesinin yükselmesinde önemli bir rol oynadıkları ortadadır. Bu nedenle paslanmaz çelik ve paslanmaz çelik kullanılarak yapılan malzemelerin üretimi Türk sanayisi için çok önemli bir konu olarak görünmektedir.

Daha fazlası için http://www.marmarapaslanmaz.com/ web sayfamızı mutlaka ziyaret etmelisiniz…

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

ixirSEO

ixirSEO: Profesyonel SEO Desteği

Büyük bir hızla gelişen teknoloji, en başta interneti bu gelişimin içerisinde çok ayrıcalıklı bir yere …

%d blogcu bunu beğendi: