Anasayfa / SEO / Penguen 3.0 Güncellemesi Geliyor! Siz Önleminizi Aldınız mı?

Penguen 3.0 Güncellemesi Geliyor! Siz Önleminizi Aldınız mı?

Penguen 3.0 Güncellemesi GeliyorPenguen algoritması ile ve Penguen algortimasının üzerine gelen güncellemeler ile google’da web sayfalarınızı yükseltmek için yaptığınız çalışmalar eğer bilinçsiz yapılmışsa faydadan çok zarar getirecektir.

Nedir şu penguen olayı?

Google artık spam içerik istemiyor. Ve spam içerik üreten veya arama sonuçlarını manipüle eden yada etmeye çalışan web sayfalarına acımamayı amaç edinmiş bir algoritmadır. İşte özeti budur.

Geçmişten günümüze penguen güncellemeleri..

Penguen 3.0 gelene kadar yapılan tüm güncellemelerden kısaca bahsetmek istiyorum. (Penguen 3.0 Güncellemesi Henüz Gelmedi)

Penguen 1.0

Aşırı kalitelisiz ve aynı kelimeye alınan backlinkler ile yükselmek yalan oldu. Asıl amaç hacklink ile yükselen sitelerin önüne geçmekti. Bir çok web sayfasının trafiği etkilendi. Ve caza aldı.. Bence çokta gerekli bir algoritma aslında.

Penguen 1.1 Güncellemesi

Web sayfalarında dalgalanmalara sebep oldu. Rekabetli kelimelerde sıralamalar değişti ilk sırada olan kelimenin 10. sayfaya kadar bile gittiği oldu

Penguen 1.2 Güncellemesi

Özgün ve ziyaretçiyi sitede tutan içerik girenler yükselmeseler bile sadece backlink alıp kalitesiz içerik giren web sayfalarına karşı konumunu korudu.

Penguen 2.0 Güncellemesi (Efsane Güncelleme)

Çok fazla web sayfası etkilendi. 4 Ekim 2013 Tarihinden 1 hafta sonra forumlarda açılan konulara bakarsanız bile bunu anlamak mümkün. Bir çok kelimede işler sadece backlink ile yürürken alt üst oldu bütün sıralamalar.. Artık özgün ve kullanıcı odaklı içerik en önemli etken oldu diyebilirim.

Tek bir anahtar kelime üzerine kalitesiz backlinkler almış web sayfaları bundan çok etkilendi.

Penguen 2.1 Güncellemesi

Fazla bir olay olduğunu söylemem doğru olmaz ancak yinede bir çok web sayfası etkilendi.

Ve sonunda mayıs ayında çıkmasını beklediğimiz penguen 3.0 güncellemesi… Ben bunun çok büyük bir güncelleme olacağını düşünüyorum, içim çok rahat ama 😉

Beni ve SEO Çalışması yaptığım müşterilerimi etkilemeyeceğinden Matt Cutts’ın penguenlerle ilişkisi olduğu kadar eminim. 😀

Penguen 3.0 Güncellemesi

Penguen 3.0 Güncellemesinden Korunmanın Yolları?

Kural 1 penguen ile savaşma, seviş. Çok ciddiyim sen penguenin huyuna git. Gir kardeşim özgün ve kaliteli içeriğini, backlink mi alıyorsun al ama kalıcı ve kaliteli backlink al, footer kısımlardan backlink alma, kalıcı olmayan ve otoriter olmayan web sayfalarından backlink alma.

Aynı anahtar kelimeye yüklenme. Link çeşitliliğiniz olmalı biraz. Hatta bağlantısız url bile faydalı, siz sanıyor musunuz her zaman backlink almak için bağlantı olmalı. (Bir çok kişi buna karşı çıkacaktır ben karşı çıkanların bu işi bilmediğini düşünürüm açıkçası)

Mesela anahtar kelimesi “bebek arabaları” olan bir site 100 adet backlink almayı düşünüyorsa en fazla 10 tanesi “bebek arabaları” kelimesine olmalı.

Örneğin: Tıkla, devamını oku gibi kelimelere bağlantı almanızı öneriyorum yada direk bağlantı adresinin kendisine. Bu dediklerime fazla takılmayın ancak link çeşitliğiniz mutlaka olmalı.

İçeriğiniz ile alakalı sayfalardan link alın demeyeceğim, tanıtım yazısı alın. Türkiye’de çok olmamakla beraber misafir blogculuk ağlarından uzak durun. Ah şu forum imzaları var birde yapmayın 2000 tane gönderin var 2000 tane yerden gerekli gereksiz nofollow dahi olsa backlink almış oluyorsunuz emin olun götürüsü getirisinden daha fazla olacak.

Sonra sosyal medya kampanyaları düzenleyin ki kullanıcı odaklı bir site olduğumuzu düşünsün penguenimiz.

Bu şekilde devam ederseniz doğal olup kulllanıcı odaklı içerik üretirseniz penguen bizi neden sevmesin ki?

Ne kadar şirin değil mi?

Penguen 3 Güncellemesi

Yoksa bunları yapmadınız mı?

Hemen kalitesiz bağlantılarınızı kaldırın, kaldıramıyorsanız Google link reddetme aracını kullanarak reddedin.

Hangi bağlantıları kaldırmalıyız?

Footer bağlantıları, kalıcı olmayan tüm linkler, pligg tabanlı sosyal imleme siteleri, forum imzaları, HACKLİNKLER!

Kaldırdıktan sonra özgün içerik üretip sosyal medyadan trafik çekmeye bakın ve ziyaretçilerinizi uzun süre sitede tutmaya.

Son olarak içeriğini spama çeviren tanıtım yazısı aldığınız web sayfaları varsa eğer linkleri “nofollow” yapmasını söyleyin.

Çıkarılacak ders: “Kullanıcı odaklı içerik, ziyaretçi uzun süre sitede tutma, sosyal medyada paylaşım yapmaya zorlama ve sosyal ağlarda etkin bir web sayfası olma, alakalı yerlerden tanıtım yazısı birde. İnanın bana başka bir şeye gerek yok.

Saygılarımla.

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

E-Ticaret Sitelerini SEO Açısından Denetlerken Kontrol Edilmesi Gereken 9 Unsur

E-Ticaret SEO Çalışmalarının Başlangıcında Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 9 Önemli Unsur Değerli okurlarım, bu içeriğimde …

3 yorum

  1. güzel makale olmuş paylaşım için teşekkürler

  2. Penguen güncellemeleriyle ilgili çok fazla yazı okudum. Ama bu kadar güzel anlatanı pek nadir bulunur :)

  3. çok güzel bir yazı olmuş

%d blogcu bunu beğendi: