Anasayfa / Tanıtımlar / Yazılımlarda Php ve Asp Kullanımı

Yazılımlarda Php ve Asp Kullanımı

Gökçe Web Tasarım | Web TasarımWeb tasarımı yapılan sayfalar interaktif olarak hazırlanmakta. Bunun için web yazılım dilleri kullanılıyor. Bu yazılım dilleri php ya da asp web yazılım dilleri.

Asp ya da yeni nesil asp.net, Microsoft un yazılım dilidir. Asp yazılım dili kolaylık ya da zorluk bakımından php ile aynı özelliklere sahip olsa da, asp yi farkı bazı programlar kullanarak yazabildiğimiz için daha pratik uygulayabilmekteyiz. Asp belirttiğimiz gibi Microsoft un bir yazılım dili olması sebebi ile ücretsiz olmasına karşın birlikte web tasarımında uygulandığı yazılımlar ve eklentileri her zaman ücrete tabidir.

Örneğin asp Windows server işletim sistemleri üzerinde çalışır. Microsoft’un tüm işletim sistemi yazılımları ücretlidir. Bunların server tabanlı işletim sistemleri daha da pahalıdır. Ayrıca asp ya da asp.net ile birlikte kullanılan eklentilerin neredeyse tamamı ücretlidir. Örneğin, asp ile form üzerinden e-mail gönderebilmek için bir e-mail bileşeni, bir resim upload edebilmek için yazılan asp kodunun çalışabilmesi için bir upload komponent i gibi her türlü işlem ekstra modüller ve bileşenler gerektirir. Bu bileşenlerin tamamı ücretlidir.

Ayrıca asp web yazılımı MSSQL veri tabanı ile birlikte kullanılır. Veri tabanı uygulaması da oldukça masraflı ve pahalı bir uygulamadır. Ayrıca Windows sunucularda kullanılan mail server ve benzeri tüm server component leri de ücretlidir.

Php de ise bu tür bir sorun ile karşılaşmazsınız. Upload, ya da mail gönderimi ya da benzeri uygulamalar için herhangi bir bileşen gerekmez. Tüm bu işlemlerin tamamı php ile tümleşik yazılım dili özelliği ile gerçekleşir. Eklenti gerektiren durumlarda da eklentiler neredeyse her zaman ücretsizdir. Php web yazılım dili veri tabanı olarak MySQL kullanır. MySQL ücretsizdir ve oldukça başarılı bir veri tabanı uygulamasıdır. Linux üzerinde çalışan php Linux işletim sistemlerinin de ücretsiz olması sebebi ile oldukça fazla tercih edilmektedir.

Php ve aspnin kıyaslamasını yapmak gerekirse, php her zaman web tasarım için daha güvenli ve hızlıdır. Genelde devlet kurumlarında son zamanlara kadar asp ve Microsoft uygulamaları tercih edilirdi. Bunun sebebi php ve Linux gibi yazılım ve uygulamalar ücretsiz ve açık kaynak kodludur ve bu sebepten binlerce farklı geliştirici tarafından gönüllülük usulüne göre geliştirilir ve destek departmanı gibi bir departmanının olmamasıdır. İnsanların bilgi paylaşımı ile sorun çözme mantığı kullanılır. Asp ve Microsoft ürünlerinde ise ücretli ve gayet yüksek ücretli olması sebebi ile destek sistemi de vardır. Destekte çok yüksek ücretler karşılığı olmasına rağmen yine de vardır. Bu da devlet kurumları ve resmi kurumlarda tercih edilmesine sebep olmaktaydı.

Fakat ülkemizde yazılımın gelişmesi ve yazılımcı ve web tasarımcıların çoğalması ile artık destek alabilmek ve sorunlara müdahale edebilmek sorun olmaktan çıktı. Artık devlet kurumları da çok daha güvenli Linux ve php uygulamalarına geçiş yapmakta ve tercih etmekteler.

Php ile hazırlanmış web siteleri arama motorları tarafından daha çok sevilmekte ve seo uygulamaları çok daha rahat yapılabilmekte. Gerekli optimizasyonlar seo ve web tasarım uzmanları tarafından daha sorunsuz uygulanabilmektedir.

Web sayfasının arama motorlarında üst sıralara taşınması ve üst sıralarda çıkması için yapılan tüm uygulamalara seo denir. Seo oldukça detaylıdır. Kısaca gerekli tanıtım, optimizasyon ve uygulamalarla bir web sayfasının bilinirliğini ve tanınırlığını arttırmak demektir.

Web sayfanızın web tasarımını hazırlarken ve yazılımını hazırlatırken tercihinizi dilerseniz php dilerseniz de asp den yana koyabilirsiniz. Yukarıda tercihinizi etkileyecek etkenler sıralandı. Bunları dikkatlice inceleyerek bu hususta kararınızı verebilirsiniz.

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

ixirSEO

ixirSEO: Profesyonel SEO Desteği

Büyük bir hızla gelişen teknoloji, en başta interneti bu gelişimin içerisinde çok ayrıcalıklı bir yere …

%d blogcu bunu beğendi: