Anasayfa / Genel / Yeni İnternet Düzenlemesi Neler Getiriyor?

Yeni İnternet Düzenlemesi Neler Getiriyor?

İnternette Gizlilik | Güvenlik | Torba Yasa

Bir takım hazırlanan basite indirgenmiş “yeni düzenlemeler neler getirir” yazılarının kullanıcı nezdinde fazla anlaşılmaması ve olayı sadece Tor ve VPN kullanarak halledilir tarzında aktarmaları aslında bu yazıları hazırlayan kişilerin teknik bilgileri kısıtlı olduğu için gerçeğin farkında olamadıklarını gösteriyor. Belki bu yazımla durumun farkında olamayan internet kullanıcıları konuyu daha iyi anlayacaklardır.

Servis Sağlayıcı Tarafında Bizleri Neler Bekliyor?

Öncelikle servis sağlayıcı tarafında kullanıcı trafiğinin kayıt edilmesi IP ile servis numarasının eşleştirilmesi artık 6 aydan 2 yıla kadar uzatılıyor. Böylece geriye dönük işlenen bir takım faliyetler daha çok mercek altına alınacak ve dünyanın hiç bir yerinde yapılmayan “uzun süreli” kayıt mekanizması devreye sokulacaktır.

VPN Protokollerini Neler Bekliyor?

VPN’ler sadece kullanıcıların gizliliği için oluşturulmuş ağlar değil ortak çalışma alanlarının yaratılması ve veri aktarımları için hazırlanan sanal özel ağlardır. Bu ağlar vasıtasıyla bir çok özel şirket devlet kurumu ve istihbarat yapıları güvenli iletişim için bu protokolü kullanmaktadır.VPN protokollerinin de türüne göre kullanmış olduğu belirli portlar bulunmaktadır.  Bildiğiniz üzere Türk Telekom tarafından spam aktiviteleri gerekçesiyle SMTP protokolünü engellemiş ve kendi yapısı içinde mail servisi kurmuş olan bir çok kurum ve yapıyı zor duruma düşürmüştür. İleride olası bir VPN protokolü engellenmesi durumunda hiç bir yabancı servisin Türkiye nezdine özel bir ağ oluşturmayacağı çok açıktır.

VPN Servislerini Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?

CyberGhost gibi VPN çözümü sunan bir takım servisler bildiğiniz üzere servis sağlayıcıları nezninde IP bazlı engellenmiş ve servise DNS değişikliğine bile gidilse ulaşamamaları sağlanmıştır.Özellikle artaracak olan IP bazlı engellemeler ileride IP aralıklarına kadar gidecek böylece Örnek olarak Hollanda – Leaseweb veri merkezinin IP aralıkları engellenerek bir takım veri merkezlerine ulaşım tamamen kesilecektir. Bunun sonucunda X VPN firmasında Hollanda çıkışı için Leaseweb veri merkezini kullanan ve Y VPN firmasında Hollanda çıkışı için Leaseweb veri merkezini kullanan firmalar Türkiye’deki kullanıcılar tarafından kullanılamayacaktır. Zaten bakıldığın da çoğu VPN servinin ülkeler bazında çalıştığı veri merkezleri hemen hemen aynıdır.

Tor Network İmdadımıza Yetişir mi?

Tor Network’ün oluşturulması amacı aslında .onion yapısının yani tamamen farklı bir internet katmanı yaratılmılması için tasarlanmış olmasıdır. Tor Network internet kullanımı açısından hem hız olarak uygun değil hem de kullanıcıların kişisel bilgilerini sürekli kullandığı internet katmanı için güvenli değildir. Trafiğinizi üçüncü bir şahısa teslim edebilir yada data mining için istihbaratlara bilgilerinizi peşkeş çekebilirsiniz. Her ne kadar yasak atlatıcı olarak kullanılsa da tehlike oranına bakıldığın da yarardan çok zarar getirebilir. Zaten Tor Network ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı tarafından oluşturulmuş bir yapıdır. Yasaklarla birlikte Türkiye’deki kullanıcılar trafiğini kimliğini bilmediği kişilere teslim edecektir.

TİB Yetkileri Neler Doğurur?

Telif hakları açısından veya uygun olmayan kategorisine giren bir çok engellenen site görmekteyiz. Bunların bir kısmına tebligat yapılmasına ve içerik kaldırılmasına rağmen engellemeleri devam eden sitelerdir. Daha önce görmüş olduğunuz mahkeme kararı üzerine kapatılan siteler yerine direk olarak TİB tarafından uygun bulunmayan ve kapatılan siteler dönemine geçiş yapılacak mahkeme kararı olmadan bir çok site direk olarak engellenecektir.

İleride Bizleri Neler Bekliyor?

Kolluk kuvvetlerine bilgi vermeyen sitelerin veya kuruluşların engellenmesi, yavaş yavaş kendi network’ünü oluşturan dünyadan izole edilmiş ve fanus içerisinde yaşayan internet bireyleri, anonim olma ve kimliğini gizleme şansı elinden alınmış toplulukların oluşturulması, internet trafiğinin yapılabildiği kadar kategorilenmesi toplulukların bu kategorilere konulması ve ileride kullanılabilecek geçmişe dönük bilgiler.

Ne Yapmamız gerekiyor?

Freenet, I2P, Tor network’lerine dahil olmak yerine durumun farkında olmalı 35 milyon kayıtlı internet kullanıcısının konuyu anlaması ve buna göre kafasında bir düşünce oluşturması gerekiyor. Özellikle siyasi partilere taleplerini iletmeleri sadece Twitter’dan yazı yazmak yerine bir takım yerlere sözlü olarak aktarmaları veya hukuksal olarak mücadele başlatmaları gerekiyor. En önemlisi buna göre oy kullanmaları gerekiyor.

Kaynak: http://bit.ly/1fTRyL2

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

Yeni Yılında Uluslar Arası SEOzone Etkinliği Şişli’de

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin ilk uluslararası SEO Etkinliği olma özelliğini taşıyan SEOzone 2013 oldukça farklı ve …

4 yorum

  1. Paramızla çektiğimiz şeye bak ya. Madem takip edecekler, kısıtlayacaklar internet paramızıda ödesinler bir zahmet.

  2. bence güzel bişey hoş

  3. interneti daha dikkatlı kullanmak ve nasıl olsa burası internet deyip yazamıyıcaklar.dünyanın en pahalı internetini kullanıyoruz birde.

  4. Paramızla çektiğimiz şeye bak ya…

%d blogcu bunu beğendi: