SEOTeknik SEO

20 Dakikalık Teknik SEO Çalışma Akışı

Teknik SEO çalışmalarının çok önemli olduğunu bilmenize rağmen ona vakit ayıramıyor olabilirsiniz. Birçok SEO uzmanı bir hafta içerisinde 100 farklı işle uğraşmak zorunda kalır ve genelde sadece birkaç tane büyük olana odaklanmayı tercih etmektedir.

En önemli teknik SEO problemlerini haftalık olarak kontrol etmek yüksek yatırım getirisi elde etmek anlamına gelmektedir. Bu yazı size en kritik teknik SEO unsurlarını keşfetme konusunda yardımcı olacaktır. Böylece vaktinizi doğru yerlerde harcamayı başarabileceksiniz.

Teknik SEO konusunda zamanınızın büyük bir kısmını kontrole arıyorsanız size yardımcı olabilecek ve daha verimli olmanızı sağlayacak bu haftalık akış rehberini gözden geçirebilirsiniz.

Değerli okurlarım, web sayfalarınızın Google ve diğer popüler arama motorlarında aksiyon almasını ben de en az sizin kadar istiyorum! Lütfen link oluşturma çalışmalarına başlamadan önce: https://furkangokcol.com/teknik-seo/ sayfasında bulunan içeriklerime göz gezdirin. 🤗

Teknik SEO Çalışması

1. Search Console Kontrolü, 10 Dakika

Sitenizde neler olup bittiğini kontrol etmek istiyorsanız ilk başlamanız gereken yer Search Console olacaktır. Doğrudan Google’dan elde etmiş olduğunuz bilgilerin önemi oldukça büyüktür. Kullanımı basit olan arayüz üzerinden her türlü bilgiye anında erişim sağlayabilirsiniz.

Search Console’da bakmanız gereken yerler şaşırtıcı olabilecek hatalardır. Burada anahtar kelimeleri incelemekle vakit kaybetmemelisiniz. Problemlere neden olabilecek hataları incelemeye çalışmalısınız. Search Console’da genel bakış kısmına geldikten sonra aşağıdaki soruları sormaya başlayabilirsiniz:

 • Performans özeti kısmında trafik değerlerinde büyük düşüşler var mı? Büyük çaplı düşüşler site genelinde teknik SEO problemi olduğunu gösterebilir.
 • Kapsam kısmındaki özette hatalı sayfa sayısı kaç? Uzun bir süredir burayı kontrol etmiyorsanız geçmişe yönelik inceleme yapmak isteyebilirsiniz.
 • Geliştirmeler kısmında mobil kullanılabilirlik gibi alanlarda problemler var mı? Bu problemlerin neler olduğunu incelemeniz gerekmektedir.

Kapsam

Bir sonraki adımda kapsam kısmına daha detaylı bakmalısınız. Search Console’un yeni hali size indeks ve tarama hataları konusunda daha fazla bilgi vermekte ve önemli hataları ön plana çıkarmaktadır.

Burada yer alan hataları gözden geçirmeli ve her hata için belirtilmiş olan açıklamaları incelemelisiniz. Her birisi satır satır kontrol etmeli ve trend kısmına göz atmalısınız. Eğer burada herhangi bir durumdan şüphe duyarsanız daha fazla bilgi için detaylara göz atabilirsiniz.

Site Haritaları

Bir sonraki adımda site haritaları kısmına gitmelisiniz. Site haritaları kısmında eskisine göre daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sitenizde birden fazla site haritası varsa her birisini ayrı ayrı kontrol etmelisiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken alan son okunma sütunudur. Site haritasının yakın dönemde taranmış olması gerekmektedir. Daha sonra Durum adını taşıyan önerilere göz atmalısınız. Eğer burada farklı bir durum varsa müdahale etmeyi düşünmelisiniz.

Manuel İşlemler

Manuel işlemler son göz atmanız gereken yerdir. Bu alandaki tüm bilgilerin büyük bir önem taşıdığını bilmelisiniz. Sitenizde herhangi bir problem yoksa “hiçbir sorun algılanmadı” şeklinde bir yazı görürsünüz. Burayı ara sıra mutlaka kontrol etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Search Console size siteniz hakkında epey detaylı bilgi sunmaktadır. Her bir raporu incelemek için günlerinizi harcayabilirsiniz. Burada yer alan ve mutlaka kontrol edilmesi gereken alanlar vakitten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bunları haftalık olarak kontrol etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Haftalık olarak yapacağınız kontrollerde en az 10 dakikanızı buraya ayırmalısınız. Burada tespit edeceğiniz her hatanın ekstra araştırma gerektirdiğini ise aklınızdan çıkarmamalısınız.

2. Robots.txt Kontrolü, 2 Dakika

SEO çalışmalarının en unutulan üyesi robots.txt dosyasıdır. Küçük siteler için bu dosyanın içerisinde sadece birkaç satır yer alır. Ancak büyük sitelerde oldukça karmaşık satırlar yer alabilmektedir.

Siteniz ortalama boyutlarda bu dosyada haftalık olarak değişiklikler olabilecektir. Burada başınıza ders olabilecek en önemli durum disallow satırıdır. Sitenizde çeşitli teknik değişiklikler olduğunda bu satırda değişiklik yapılabilecektir. Her hafta düzenli olarak bu satırı kontrol etmelisiniz.

3. Google Analytics’te Sayfa Hızı Kontrolü, 3 Dakika

Sitenize ait hızı geniş kapsamlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız Google Analytics hesabınıza giriş yapıp Davranış > Site Hızı > Genel Bakış kısmına göz atmalısınız.

Burada son 7 günü daha önceki 7 gün ile karşılaştırma yoluna gitmelisiniz. Büyük seviyeli değişikliklerin yaşanıp yaşanmadığını kontrol ettikten sonra Hız Önerileri kısmına göz atmayı düşünebilirsiniz.

İncelemek isteyeceğiniz her noktada mutlaka tarihler arasındaki kıyaslamaya ve yaşanan değişikliklere göz atmalısınız. Sayfa hızını kontrol etmek için çok farklı araçlardan yararlanabileceğinizi unutmamalısınız. Sayfa hızı siteniz için mutlaka düzeltmeniz gereken detaylardan birisi anlamına gelmektedir.

4. Arama Motoru Sonuç Sayfasını İnceleme, 3 Dakika

SEO söz konusu olduğunda inceleme için mevcut arama sonuçlarından daha iyi bir alan bulmak kolay değildir. Her zaman gerçekçi olmalı ve gerçek olanı incelemelisiniz. Bunun için Google’da site:siteadi.com şeklinde bir arama gerçekleştirmeli ve aşağıdakilere dikkat etmelisiniz.

 • İndekse eklenen sayfa miktarı doğru mu?
 • Spam olarak gözüken herhangi bir sayfa var mı?
 • Site linkleri kısmında garip adresler var mı?
 • Sayfaların indekse eklenmemesi söz konusu mu?
 • İndekse eklenmemesi gereken sayfalar var mı?

Arama motoru sonuç sayfasını her hafta kontrol ederek bu tip durumlara karşı dikkatli olmalısınız.

5. Sitenin Görsel Kontrolü, 2 Dakika

Teknik SEO açısından inceleme yaparken birçok SEO uzmanının göz ardı ettiği önemli bir durum bulunmaktadır. Bazı uzmanlar sitenin kendisini kontrol etmemektedirler. Tüm kontrollerin doğru yapıldığından emin olmak istiyorsanız sitenizdeki en iyi sayfaları gözden geçirmelisiniz.

Ana sayfaya gitmeli, oradan popüler yazılara göz atmalı ve her birisini incelemelisiniz. Alışılmışın dışında bir şeyler görürseniz bunları düzeltmelisiniz.

Bu adımın haftalık çalışma planı içerisinde mutlaka yer alması gerekmektedir. Sitenizi canlı olarak kontrol etmediğiniz sürece problem çözme konusunda herhangi bir şey yapamayacağınızı bilmelisiniz.

Sitenizde çeşitli teknik SEO kontrolleri gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız bu 20 dakikalık çalışma akışı size yardımcı olacaktır. Sitenizde neler olup bittiğini anlamak ve sitenizin sağlıklı olmasını sağlamak için bu adımları her zaman yanınızda bulundurmalısınız.

Ek olarak, tam kapsamlı teknik SEO denetimi gerçekleştirmeden önce bu aşamaları gözden geçirip potansiyel sorunların yerlerini tespit etmeye çalışmalısınız. Böylece zamandan tasarruf ederek kontrol ve problem çözme aşamalarına daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

SEO’ya siz de en az benim kadar ilgili misiniz? Neden şimdi SEO ile ilgili oluşturduğum yeni nesil içeriklere: https://furkangokcol.com/seo/ bağlantısı ile ulaşmıyorsunuz?

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Güzel bir içerik olmuş Furkan eline sağlık. Bir ara kahve içecektik görüşemedik bir türlü. 🙂

  1. Selamlar Oğuzhan, nasılsın? En kısa zamanda bir şeyler yapacağız. 🙂

  1. Merhabalar İlker Bey.
   Güzel dilekleriniz için asıl ben size teşekkür ederim. Dilerseniz yeni içeriklerimden ilk siz haberdar olmak için e-posta ile blog sayfama hızlıca abone olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu