SEO

2019 Yılında E-Ticaret SEO İçin En İyi Yöntemler

Online ortamda yeni ürünler ararken kullanıcıların yaklaşık %35’i Google gibi bir arama motorunu kullanırlar. Bu rakam son bir yıl içerisinde yaklaşık %8 oranında artış göstermiştir ve işin ilginç yanı gün geçtikçe daha yukarı doğru ilerlemektedir.

Tüm bunlara ek olarak bir ürün aramak için doğrudan markanın sitesine giden kullanıcı sayısı her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle e-ticaret mağazanızı arama motorları için optimize etmek yeni müşteriler ve sadık alıcılar ile tanışmanız konusunda size yardımcı olabilecektir.

E-ticaret için en iyi SEO çalışmalarını içeren bu yazıda ürünlerinizi arama motoru sonuç sayfasında sıralamaya sokmanız ve onları potansiyel müşterilerin önüne çıkarmanız için çeşitli yöntemler öğrenebileceksiniz.

E-ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO çalışmaları ile klasik SEO çalışmaları arasında fark var mı? Bu sorunun evet ve hayır şeklinde iki cevabı vardır.

SEO, organik arama sonuçlarında daha fazla görünürlük elde etmenizi sağlamak için çeşitli taktikler ve yöntemler kullandığınız pazarlama yaklaşımıdır.

SEO’nun amacı, işletmeniz için daha fazla organik trafik ve satış üretmektir. Özellikle e-ticarette aşağıdaki hedefler doğrultusunda aynı şeyi yapmaya çalışır:

 • Ürün sayfalarınıza ve online mağazalara daha fazla trafik çekmek
 • Kazanmak için reklama para harcamak zorunda olmadığınız organik satış oluşturmak
 • Anahtar kelimeler ve ürünler üzerinde daha iyi organik marka bilinirliği oluşturmak

“Satışlarım iyi ve birçok insan beni zaten organik bir şekilde buluyor. Neden e-ticaret SEO çalışmalarına zaman ayırmam gerekiyor?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Bunun sebebi ürün sayfalarınızı arama motoru sonuç sayfasında sıralamaya sokmak ve Google’ın ilk sayfasında yer alabilmektir.

Google’ın ikinci, üçüncü ve dördüncü sayfasında yer alıyorsanız çok fazla trafik elde etmeniz söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle e-ticaret için SEO çalışmaları gerçekleştirmeli ve bu hedef için en iyi uygulamaları kullanmaya çalışmalısınız.

Herhangi bir SEO çalışması yapmıyorsanız ve organik trafiğiniz varsa potansiyelinizin çok altında trafik elde ettiğinizi bilmelisiniz. Bunun için mağazanızı daha fazla müşteriye ulaştırabilecek en iyi uygulamaları kullanmaya başlamalısınız.

E-ticaret Başlık Etiketleri

Sitenizdeki belirli bir ürün veya kategori sayfasında yer alan başlık etiketi organik arama sonuçlarında en çok dikkat çeken yerdir. E-ticaret için başlık etiketleri, organik arama sonuçları için tıklanabilir başlık geliştiren HTML kodlarıdır.

Başlık etiketlerinin SEO etkisi açısından önemi büyüktür. Çünkü bu etiketler SEO açısından temel işlevi yerine getirirler. Başlık etiketleri, ürün arayan müşterilere hitap ederek alaka düzeyi sağlamak ve organik tıklama oranını artırmak için mükemmeldirler.

Belirlemiş olduğunuz başlık etiketi aranan anahtar kelimeyle ne kadar yakınsa kullanıcıların ilgili sonuca tıklama olasılıkları bir o kadar fazladır. Örneğin, bir şirketin, SEO için başlık etiketlerini güncelleyerek organik trafikte %60 oranında artış elde edebilmesi mümkündür.

Başlık etiketleri, e-ticaret için sayfadaki en önemli SEO parçasıdır. Hangi e-ticaret platformunu kullandığınıza bağlı olarak ürünler, kategori sayfaları ve diğer noktalarda yer alan başlık etiketlerini kolayca düzenleme şansına sahip olmalısınız.

Örneğin, Shopify kullanıyorsanız ürünlerinizi arama listesi ön izlemesinde görüntüleyerek arama motoru sonuç sayfasında nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Buradan yola çıkarak başlık etiketini optimize etmeye çalışmalısınız. Mağazanız için bir başlık etiketi oluştururken aşağıdaki göz önünde bulundurmalısınız:

 • Hedef anahtar kelimeleri başlık etiketinde daha önde olacak şekilde kullanmalısınız.
 • Varsa ve doğal duruyorsa gizli anlamsal anahtar kelimeleri kullanmalısınız.
 • Başlık etiketinin 50-60 karakterle sınırlı kalmasını sağlamalısınız.
 • Her ürün sayfası ve ürün kategorisi için benzersiz başlıklar oluşturmalısınız.
 • Daha iyi marka bilinirliği geliştirmek için marka adınızı kullanmayı düşünmelisiniz.

E-ticaret Meta Açıklama Etiketleri

Başlık etiketlerinizi gibi meta açıklama etiketleri sayfanızın içeriğini anlatma konusunda size yardımcı olur. Arama motorunda arama yapan kullanıcıların dikkatini çekebilecek noktalardan bir diğeridir. Başlık etiketinin aksine meta açıklama metnine tıklama yapılamamaktadır.

Meta açıklama etiketi arama motoru sonuç sayfasında başlık etiketinin hemen altında paragraf şeklinde gözükür. Anahtar kelimelerinizi bağlamsal bir şekilde meta açıklamaya eklemek harika olsa bile bunun SEO çalışmalarına doğrudan bir katkısı yoktur.

O halde meta açıklamalar neden önemlidir? Çünkü kullanıcı için bir bağlam yaratır ve tıklama oranını önemli ölçüde yükseltir. Örneğin, bir markanın meta açıklamaları optimize ederek organik tıklama açısından %50 artış elde etmesi mümkündür.

Tıklama oranınızı iyileştirmek için meta açıklamanızı optimize etmeli, testler yapmak ve mükemmel bir biçimde metin yazarlığınızı konuşturmaya çalışmalısınız. Bunun için aşağıdaki yöntemleri takip edebilirsiniz:

 • Her zaman ana anahtar kelimeye ve anahtar kelime varyasyonlarına değinmeniz gerekir. Bunlar daha fazla dikkat çekebilecek şekilde koyu renkle vurgulanır.
 • Tıklamalar oluşturan kapsamlı açıklamalara odaklanmalısınız.
 • Hemen çıkma oranınızı artırabileceğinden yemleme yöntemlerinden olabildiğince kaçınmalısınız. Hemen çıkma oranının yüksek olması sıralama potansiyelinize zarar verebilecek kötü bir sinyaldir.

Başlık etiketinizi gibi meta açıklamanızı da sayfa verilerini düzenlediğiniz yerden düzenleyebilirsiniz. Bunun tam konumu kullanmış olduğunuz platforma bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Örneğin bu ayarlamaları Shopify’da farklı noktadan, BigCommerce’te farklı bir noktadan yapmanız gerekir.

Arama Motoru Dostu URL’ler

Google’da bir şey aradığınız zaman hemen URL dizelerinin farkına varırsınız. Çünkü bunlar bir şirketin markasını gösterirler. Yeşil renkle ön plana çıkarıldıkları için dikkatinizi çekerler. Peki bunlar gerçekten e-ticaret siteleri için bir etkiye sahipler mi? Kesinlikle evet.

Zayıf bir URL yapısı, ürünlerinizi arayan arama yapanlar ve sayfalarınızı tarayan arama motorları için kafa karıştırıcı olabilmektedir. Örneğin, URL yapısı optimize edilmiş ve optimize edilmemiş iki sayfayı karşılaştırdığınız zaman hangisinin daha çekici geleceğini kolayca görebilirsiniz.

Basit olan ve yalnızca anahtar kelimeyi içeren seçenek her zaman daha çekici gelecektir. Google basit ve net gözüken URL’lere daha fazla değer vermektedir. URL yapınızı oluştururken şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • Hedef anahtar kelimenizi URL’ye yerleştirmelisiniz.
 • URL’leri mümkün olduğunca kısa ve temiz tutmalısınız.
 • Dinamik veya tarih tabanlı URL’ler yerine net URL’ler kullanmalısınız.
 • Tutarlılık önemlidir. Mağazanıza ait tüm URL’lerde aynı biçimi kullanmaya çalışmalısınız.

Kategori ve Ürün İçeriği

İçerik her zaman önemlidir. Bunun önüne geçme şansınız olmayacaktır. Tüm işletmelerin içerik üretmesi ve bunları doğru şekilde kullanarak müşterilerini yönlendirmesi önemlidir. Harika içerik üretmek marka bilinirliğinden gerçek satışlara kadar her şeye yardımcı olabilecektir.

Kategori ve ürün sayfaları söz konusu olduğunda yapmanız gereken oldukça nettir. Kategori ve ürün sayfalarında uzun bir blog yazısı yazmanıza gerek yoktur. Çünkü bu şart değildir.

Kategori ve ürün sayfaları için içerik üretmek zordur. Zayıf içeriklere sahip olmak ve organik olarak sıralama elde edebilmek için çaba göstermek istemezsiniz. Ancak alıcıları sadece arama motorlarına hoş gözükmek için tonlarca yazı ile bombalamak istemezsiniz.

Bu faktör potansiyel olarak ürün sayfalarınızda optimize çalışmalarının yönünü belirler. Bir araştırmaya göre “detaylı ürün bilgisi yorumlara göre daha üst sıralarda yer alırken fiyat satın alma konusunda nihai kararı içeren bir kriter olarak” görünmektedir.

Mükemmel ürün bilgileri sadece kullanıcıyı eğitmekle kalmaz. Aynı zamanda sayfanızda arama motorlarına bir bağlam sunabilmek için bir numaralı gereksinimi karşılar.

Ürün açıklamasını kısa ve net tutmalı, potansiyel alıcıya ürünün ne olduğunu anlatmaya çalışmalısınız. Gizli anlamsal anahtar kelimeleri kullanarak açıklamaya derinlik katmalısınız. Böylece ilgili aramalar için ek içerik sağlamayı başarabilirsiniz.

Her kategori sayfasında o kategorideki tam ürün sunumunu göstermek için görseller kullanabilirsiniz. Zengin bir açıklama ziyaretçilerin alışverişe devam edebilmelerini sağlayacaktır. Potansiyel dönüşüm engellerini ortadan kaldırıp gizli anlamsal anahtar kelimeleri kullanarak bir değer listesi oluşturabilirsiniz.

Kendi ürün ve kategori sayfalarınızı oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli yöntemler vardır. Bunları kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz:

 • İlk önce en iyi ürün ve kategori sayfalarınıza öncelik vermelisiniz. Google Analytics’te en iyi sayfalarınızı bulmalı ve bunlara öncelik tanımalısınız.
 • LSIGraph aracını kullanarak içerik metnini gizli anlamsal anahtar kelimeler ile zenginleştirme yoluna gitmelisiniz.
 • Hedef anahtar kelimenizi sayfanın başlığı olarak belirlemelisiniz.
 • Meta açıklamaları optimize etmelisiniz.
 • Kısa, net ve bilgilendirici olmalısınız. Okumayı keyifli kılmanın yollarını bulmalısınız.

Mobil Dostu E-ticaret Optimizasyonu

Mobil, mobil, mobil. Mobil optimizasyon ile hemen hemen her yerde karşılaşmış olabilirsiniz. Bu yok sayılamayacak kadar gerçek bir durumdur. Mobil online trafiğin büyük bir kısmına hakim durumdadır. Her yıl bu hakimiyet biraz daha genişleyerek yoluna tam gaz devam etmektedir.

Google, mobilin öncelikli olarak indekse ekleneceğini belirten bir algoritmaya geçiş yapmıştır. Özetle, Google artık sitenizin mobil versiyonunu masaüstü versiyonundan önce dizine ekleyecektir. Bu durum mobil sitenizin organik arama motoru sonuçları üzerinde gelişmeye devam etmesini gerektirir.

İnsanlar mobil sitenize geliyorsa ve kötü hızlardan ve korkunç kullanıcı arayüzünden dolayı sitenizden hemen ayrılıyorsa sıralamanızın her geçen gün daha kötüye gideceğini tahmin etmek zor değildir.

Sitenizin mobil olarak optimize edilmemiş olması ve mobil ile uyumlu olmaması durumunda ilk önceliğiniz bu olmalıdır. Özellikle mobil sayfa hızı başarı için kritik öneme sahiptir. Google’a göre hemen hemen her sektörde sayfa hızını iyileştirmesi gereken şirketler vardır.

Hız için en uygulama siteyi birkaç saniye daha hızlı açılır hale getirmek değildir. Adobe’ye göre eğer sitenizin kullanıcı deneyimi kötüyse kullanıcıların %38’i siteden anında ayrılacaktır. Kullanıcı arayüzünde yapılacak çeşitli değişikliklerle satışların %200 oranında artırılması mümkündür.

E-ticarette kullanıcı deneyimi ve dönüşüm oranı optimizasyonu bir elmanın iki yarısı gibidir. Bunu göz önünde bulundurarak, keşfetme ve satın alma sürecini mümkün olduğunca sorunsuz bir hale getirmelisiniz. Kullanıcı deneyimi açısından alışveriş sepeti en önemli optimizasyon alanlarından biridir.

Kullanıcılar sitenizin açılış sayfasına geldikleri zaman kendilerine hoş geldin diyen basit bir tasarımla karşılaşmalıdır. Bir menü ve alışveriş seçeneklerinin olması yeterlidir. Bu son derece işe yarar bir yöntemdir. Çünkü kullanıcılara çok daha fazla seçenek sunarak onların aklını karıştırmamış olursunuz.

Buna ek olarak ürün stillerinin gösterildiği yerlerde basit ve modern olmak zorundasınız. Her bir ürün sayfasına girildiği zaman kullanıcıyı bir sayfadan diğerine yönlendirmek yolunu tercih ettiğinizde saniyelerce beklemelerini gerektirecek bir yapıya sahip olmamalısınız.

Sitenizin son derece akıcı olması ve alışveriş sürecinin sanal ortamda son derece gerçekçi olması gerekir. E-ticaret için dönüşüm optimizasyonu yapmak bu nedenle çok önemlidir. Organik trafikten daha fazla dönüşüm elde etmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilir ve sitenizde kullanım kolaylığına öncelik verebilirsiniz.
 • Ürünleri bulmak için daha az ve daha basit seçeneklere yer vermelisiniz. Çünkü çok fazla seçenek kullanıcıların kafasını karıştırabilir.
 • Ödeme sayfalarını basitleştirmeli ve değere odaklanmaya çalışmalısınız.

SEO İçin En İyi E-ticaret Platformları

Bir e-ticaret mağazasına sahip olacaksanız sitenizi güçlendirmek için birçok farklı seçenekten faydalanmaya çalışabilirsiniz. Platformlardan her birisi sıralamanızı yükseltmeniz konusunda size yardımcı olabilmek için çeşitli SEO araçları sunarlar. SEO açısından en iyi platformun hangisi olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki notları inceleyebilirsiniz.

 • BigCommerce: BigCommerce en iyi e-ticaret platformlarından biridir. Bunun en önemli sebebi entegrasyon ve SEO avantajıdır. Sadece tek bir tıklama ile mağazanızı Facebook gibi platformlarla entegre etmeyi başarabilirsiniz.
 • Shopify: Tıpkı BigCommerce gibi oldukça iyi bir e-ticaret platformudur. SEO seçenekleri açısından çok daha gelişmiş durumdadır. Bu platform büyümekte olan mağazalar için son derece önemli bir seçenektir.
 • Magento: Magento, Adobe yazılımı ile geliştirilen ve üst düzey araçlarla sizi donatan bir e-ticaret platformudur. Magento size sunmuş olduğu SEO ile ilgili ek özelliklerle mağazanıza güç katmanız konusunda size yardımcı olabilecektir.
 • Volusion: Volusion görsel anlamda en mükemmel e-ticaret platformlarından biridir. Pazarlama ve SEO araçları ile çeşitli avantajlar elde etmenizi sağlar. Organik olarak sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız en doğru seçeneklerden biridir.
 • WooCommerce: WooCommerce, WordPress ile entegre bir sistemdir. Size harika bir içerik yönetim sistemini kullanma avantajı sunar. WordPress ile bütünleşik olması SEO açısından çeşitli faydaları beraberinde getirmektedir.
 • 3DCart: 3Dcart, online bir mağaza oluşturmanızı sağlasa bile asıl özelliği mevcut sitenize bir alışveriş sepeti eklemesidir. SEO açısından tüm temel özelliklere sahip olduğu için organik sıralamanızı yükseltme konusunda size yardımcı olabilecektir.
 • Weebly: Weebly, e-ticaret açısından harika bir işlevselliğe sahiptir. Site oluşturma açısından son derece popüler olan bu platform birçok benzersiz SEO araçlarıyla desteklenmektedir.

Sonuç

SEO, e-ticaret başarısından çok önemli bir faktördür. Sitenizi, ürün sayfalarınızı ve içeriğinizi Google’ın ilk sayfasında sıralamak daha fazla organik trafik almanıza yardımcı olur. Bunun ötesinde, satışları organik arama sonuçlarından gelecek şekilde geliştirmek ve marka bilinci oluşturmak son derece önemlidir.

Trafik ve satış potansiyelleri elde etmek için reklamlara ödemeler yapmak yerine daha güçlü olan SEO ile organik olarak gelişim gösterebilirsiniz. Çabalarınızı paranızın karşılığını en iyi şekilde verebilecek olan e-ticaret SEO çalışmaları ile güçlendirme yoluna gitmelisiniz:

 • Başlık etiketlerini optimize etmelisiniz.
 • Meta açıklamaları optimize etmelisiniz.
 • URL’leri optimize etmelisiniz
 • Kategori ve ürün içeriği için optimizasyon yapmalısınız.
 • Mobil optimizasyonu önemsemelisiniz.
 • Schema biçimlendirmelerini kullanmalısınız.
 • Satıştan kaldırılmış ürünler için 301 yönlendirmelerini kullanmalısınız.
 • E-ticaret mağazanızın tıklama oranı optimizasyonuna vakit ayırmalısınız.
 • Gerekliyse Amazon, N11, Gittigidiyor veya Hepsiburada gibi platformlarla entegrasyona yönelmelisiniz.
 • Doğru e-ticaret platformunu seçmeye çalışmalısınız.

E-ticaret SEO çalışmaları için bu en iyi yöntemlere odaklanarak daha fazla organik satış elde etmeyi başarabilirsiniz. Gelirinizi artırmak ve online satış potansiyellerini iyileştirmek için e-ticaret SEO çalışmalarına gerektiği şekilde ağırlık vermelisiniz.

Kim SEO trendlerini yakından takip etmek istemez ki? Yeniliklerden haberdar olup işinizi hızla büyütmek için: https://furkangokcol.com/seo/ yakından takip edebilirsiniz. 🤗

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Oldukça başarılı yazılar yazıyorsunuz. Mamak Asansörlü nakliyat firması olarak yazılarınız yakından takip ediyoruz ve başarılarınızın devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu