SEO

Bir SEO Firması ile Anlaşmadan Önce Sormanız Gereken 17 Soru

İyi bir SEO firması size ayda on binlerce veya yüz binlerce lira kazandırmanın yolunu bulacaktır. Ancak kötü bir SEO, mevcut arama trafiğinde size çeşitli engeller çıkarabilir.

Çalışacağınız SEO firmasını dikkatlice seçmek önemlidir. Bugün soracağınız çeşitli sorularla iyi bir SEO firması seçmenin yollarını bulacaksınız. Ne beklediğinizi bilmeniz için biriyle çalışmaya başlamadan önce bu soruları sormalısınız.

Son olarak, aşağıda yer alan tüm soruları sorup cevap almanıza gerek yoktur. Kendi durumunuzla alakalı olan soruları sormalı ve buna uygun şekilde kararlar almalısınız. Önceliğiniz bu olduğu sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

SEO Türleri

Sorulara başlamadan önce farklı SEO türlerini gözden geçirmeniz gerekir. Bunlar çalışmayı tercih edeceğiniz SEO uzmanının durumunu belirleyecektir.

 • Bireysel SEO danışmanları: Bunlar SEO hizmetlerini sunan serbest çalışanlardır.
 • SEO şirketleri veya ajansları: Bu şirketler veya ajanslar, SEO ekiplerine ve standart SEO süreçlerine sahiptirler. Genellikle, iyi bir büyüklüğe ulaşmış olan işletmelerle çalışırlar.
 • Şirket içi SEO: İşiniz çok büyükse veya hızlı bir şekilde büyüyorsa, şirket içi SEO ekibi oluşturmak genellikle mantıklı olur. Bir şeyleri uygulamaya koymak ve bir strateji geliştirmek için bir SEO danışmanını işe alabilirsiniz.

Bu yazıda yer alan sorular öncelikle ilk iki türdeki SEO uzmanlarını kapsar. Serbest çalışanlar ve SEO ajanslarında çok fazla çeşitlilik vardır. Bazıları harika, bazıları ise kötüdür.

İşini iyi yapan harika bir SEO uzmanı hiçbir zaman düşük fiyatlar talep etmeyecektir. Bir indirim için avcılık yapıyorsanız uzun vadede size zarar verecek SEO sonuçlarıyla karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz.

Yüksek bir fiyat kaliteli çalışmayı garanti etmez. Birçok kurum, temel çalışma fiyatlarını olabildiğince yüksek tutmaya çalışacaktır. Çoğu site sahibi SEO çalışmasını nasıl değerlendireceğini bilmediğinden çoğu zaman SEO ajansları hak ettiklerinden daha fazlasını kazanabileceklerdir.

Bu yazıyı okuyarak ortalama bir site sahibi olmaktan çıkacaksınız. En azından sadece bu yazıyı okuyarak kötü SEO uzmanlarını dikkatlice ayıklamak için bir sorumluluk alabileceksiniz.

Doğru soruları sorduğunuz ve cevaplara dikkat ettiğiniz sürece işletmeniz üzerinde olumlu etki yaratan bir SEO uzmanıyla çalışma şansını elde edebileceksiniz.

1. Arama motoru sıralamamızı nasıl geliştireceksiniz?

Ciddi bir SEO stratejisi olmadan önemli bir sonuç alamazsınız. Anahtar kelimeleri rastgele hedeflemeye veya rastgele linkler oluşturmaya karar verirseniz bazı küçük sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak hiçbir zaman tutarlı trafik artışı göremezsiniz.

Bunun anlamı, serbest çalışan veya bir ajans fark etmeksizin tüm iyi SEO uzmanların bir sürece sahip olmalarının gerekli olmasıdır. Muhtemelen size “X, Y, Z sitelerinden linkler alacağız” demezler. Ancak ortada bir stratejilerinin olduğunu gösteren kanıtlara ulaşmanız gerekir.

Bu doğrultuda size söyleyecekleri “Hızlı kazançlar sağlayabileceğimiz alanı belirlemek üzere yerinde teknik SEO denetimiyle başlayacağız. Ardından, hedeflenecek en iyi anahtar kelimeleri tespit edeceğiz.” şeklinde olmalıdır.

Linkler hakkında sorular sormaya çalışmalısınız. Alınan linkler, uzun zamandan beri arama motoru algoritmalarının büyük bir parçası olmuştur. Bunlar gelecekte de büyük bir rol oynamaya devam edeceklerdir. Tüm SEO uzmanlarının sıralamaları iyileştirmek için link çalışması yapması gerekmektedir.

Tahmin edebileceğiniz gibi tüm linkler aynı değere sahip olmazlar. İyi bir link binlerce düşük kaliteli linke değerdir. Düşük kaliteli linkler, otomatik tekniklerle ve genellikle spam yöntemlerle ilişkilidirler. Herhangi bir yerde 50 TL karşılığında yüzlerce veya binlerce link oluşturacağını iddia edenlerle karşılaşırsanız bunların kalitesiz linklerden söz ettiklerini hemen anlamanız gerekir.

Tek bir iyi link en az 100 TL değerindedir. Bu karşınıza çıkabilecek en iyi senaryodur. Genellikle bir ajanstan link almaya çalışırsanız bundan daha fazlasını ödemeniz gerekebilecektir. Birisi size çok sayıda link vaat ediyorsa ve link başına 1 TL veya daha düşük bir fiyat veriyorsa yolunuzu değiştirmelisiniz.

2. Sitemizde yaptığınız değişikliklerden bizi nasıl haberdar edeceksiniz?

İyi bir SEO şirketi size düzenli raporlar gönderir. En yaygın olan sıklık ayda bir kezdir. Genellikle raporlar ay sonunda gönderilmektedir. Ancak bazıları size hızlı bir şekilde haftalık güncellemeler göndermeyi tercih etmektedirler.

Bir SEO uzmanına sunmanız gereken ilk şey sitenize erişimdir. En azından bir kısmına erişim imkanı sunmanız gerekir. Bu, güvenebileceğiniz bir SEO şirketiyle çalışmanın önemli nedenlerinden biridir.

İsterseniz, tüm değişikliklerin şirket içi bir geliştirici tarafından yapılmasını sağlayarak riskleri azaltabilirsiniz. Bunun bariz sonucu değişikliklerin yavaşlamasıdır. Bununla birlikte geliştirici ve SEO şirketi arasında açık ve sürekli bir iletişim hattının olduğundan emin olmanız gerekecektir.

Bazı SEO danışmanları herhangi bir site içi değişikliğin yapılmasını istemeyecektir. Bunun gibi bir durumla karşılaşırsanız hemen itiraz etmelisiniz. Her ne kadar SEO, site dışı çalışmaları da kapsasa bile site içi çalışma olmadan SEO çalışmalarının maksimum etkisini görmek mümkün olmayacaktır.

Değişiklikleri takip etmelisiniz. SEO uzmanının yaptığı herhangi bir site değişikliği konusunda gayretli davrandığından emin olmalısınız. Bir şeyler ters giderse, buna neyin neden olduğunu tam olarak bilmeniz gerekir. Bir SEO firması değişiklikleri şirket içinde dahili olarak takip ettiğini söylüyorsa bunun yeterli olmadığını bilmelisiniz.

Çalışmakta olduğunuz SEO firması sorularınıza cevap vermemeye başlarsa veya bir yerde hata yapıp sitenizin bozulmasına neden olursa neler olup bittiğini bilmeniz gerekir. Sorunu çözebilmeniz için buna ihtiyacınız olacaktır. Herhangi iyi bir SEO firması, yaptıkları site değişikliklerinin ayrıntılı bir kaydını göndermeyi ihmal etmeyecektir.

3. Geçmiş müşterilerinizden bazılarını ve sonuçları gösterebilir misiniz?

Bir SEO firması ile çalışmak herhangi bir şey için alışveriş yapmak gibidir. İncelemeleri, referansları, olay incelemelerini ve geçmiş müşterilerinin kim olduğunu görmek istersiniz.

Bir SEO firmasından tüm adres defterlerini teslim etmesini beklememelisiniz. Ancak çoğu 2-3 tane büyük müşterinin referansını göstermekten mutluluk duyacaktır. Ayrıca, sonuçlarını kolayca gösterip göstermediklerine dikkat etmelisiniz.

Size meşru işletme olan herhangi bir müşteri örneği veremezlerse, bu oldukça büyük bir uyarı işareti olacaktır. Bunun anlamı, geçmişte çalıştıkları müşterilerle başarılı olamadılar veya SEO deneyimi açısından yeterli seviyeye çıkamadılar demektir.

Ardından, en uzun süredir aktif müşterilerinin kim olduğunu sorarak takibi sürdürmelisiniz. İşlerini gri bir rayda yürüten SEO firmalarının en büyük sorunlarından biri kısa vadeli riskli taktikler kullanmaktır. Müşterilere, siteyi gelecekte tehlikeye sokacak herhangi bir şey yapıp yapmadıklarına bakmaksızın hızlı sonuçlar sunmak istemektedirler.

Bir süredir etrafta olan bir SEO firması ile görüşüyorsanız mevcut müşterilerle çalışma periyotlarına dikkat etmelisiniz. Eğer bu firmanın bir şirketle çalışma süresi en iyi senaryoda bile 1 yılı geçmiyorsa bu doğru seçimden uzak olduğunuzu göstermektedir.

İyi bir SEO danışmanı veya ekibi ağırlıklarını her yerde gösterirler. İyi SEO tek başına bir işletmeyi ayda %5-15 oranında büyütebilir. Üstelik bu büyüme her yıl tutarlı şekilde artış gösterebilecektir. Bu nedenle birçok müşteri şirket içi bir SEO çözümü üretmediği sürece mükemmel sonuçlar üreten bir SEO firmasıyla çalışmaktan vazgeçmeyecektir.

4. Her zaman Google’ın en iyi uygulamalarını takip eder misiniz?

Google’ın ve diğer arama motorlarının en iyi uygulamalarını takip etmek uzun vadeli trafik büyümesi için oldukça önemlidir. Google yılda yaklaşık 500 algoritma güncellemesi uygulamaktadır. Bu güncellemelerin tümü bir amaca hizmet eder. Bu amaç arama yapanlara daha iyi sonuçlar sağlayabilmektedir.

Kurallar her bir ilgili arama motoru tarafından yayınlanan kullanıcıların aramalarına dayanan altın kurallardır. Kuralları ihlal ettiğiniz zaman Google bundan hiçbir şekilde memnuniyet duymayacaktır.

Bu nedenle arama motorunu kandırmaya çalışan yöntemleri engelleyebilmek için çok sayıda algoritmalar yayınlanmıştır. Site içi ihlaller Panda gibi algoritmalar tarafından cezalandırılacaktır. Site dışı ihlaller ise Penguin gibi algoritmalar tarafından cezalandırılır.

Bunlardan biri tarafından etki altında kaldığınız zaman trafik değerleriniz sert bir şekilde etkilenecektir. En büyük sorun, cezayı düzeltmek için aylarca hatta yıllarca süren bir kurtarma çalışmasıyla meşgul olmaktır. Bu süre zarfında binlerce, on binlerce veya yüz binlerce lira gelir elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle SEO seçimi yaparken uzun vadeli sonuçların peşinde koşmak en iyisidir.

5. Hangi araçları kullanıyorsunuz?

Birçok kişi, çeşitli SEO araçları kullanan SEO firmalarının siyah şapka yöntemlere başvurduklarını düşünse bile işin rengi bu şekilde değildir. Araç kelimesi SEO hakkında konuşurken genellikle çok çeşitli uygulamaları tanımlamak için kullanılır.

Araçlar, çok fazla bilgiyi kısa sürede işleme konusunda size yardımcı olur. Bu, herkes için faydalı olan tonlarca zaman ve para tasarrufu sağlayabilmektedir. Ancak bir SEO firmasının kullanabileceği çok farklı araçlar olduğunu bilmek gerekir.

 • Raporlama araçları: Raporlar elle oluşturulabilir. Ancak araçları kullanarak analiz verilerini, anahtar kelime sıralamasını ve diğer SEO ölçümlerini birleştiren özel bir rapor oluşturmak çok daha kolaydır. Raporların çoğu otomatik şekilde oluşturulabilir. Bu zaman kazandıran bir işlemdir. Ayrıca bu raporlar sayesinde müşteri olarak tam olarak neler olduğunu öğrenmiş olursunuz.
 • Link oluşturma araçları: Bunlar, bir düğmeye basarak yüzlerce veya binlerce link oluşturmanıza izin veren araçlardır.
 • Teknik SEO araçları: Screaming Frog gibi araçlar, SEO firmalarının çeşitli teknik sorunlar için büyük siteleri hızlı bir şekilde taramasını sağlamaktadır. Bu işlemin elle yapılması çok uzun zaman alacaktır ve genellikle bir araç kullanarak düzeltilmesi gereken önemli sorunları bulabilmek mümkündür.
 • Araştırma araçları: Çok sayıda insanın iletişim bilgilerini dakikalar içinde toplayabilme konusunda size yardımcı olabilen BuzzStream gibi araçlar vardır. Genel olarak bu araçlar, potansiyel müşterileri toplamanıza ve anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olmaktadırlar.

Bu araçların çoğu iyidir. Google’ın iyi SEO kurallarına uymanıza yardımcı olurlar. Ancak, link oluşturma araçları kötüdür. Hatta çok ama çok kötüdür. Bu araçlar yüzlerce veya binlerce blog, forum veya site hakkında yorum yapmak için tasarlanmıştır. Bunlar kolayca cezalara yol açabilecek düşük kaliteli linkler almanızı sağlayacaklardır.

SEO firmanız GSA, Xrumer, SEnuke veya Bookmarking Demon gibi araçlardan bahsederse hemen uzak durmalısınız. Bunlara ek olarak ScrapeBox isimli uygulamanın iki farklı yönünün olduğunu bilmelisiniz.

Bu aracı spam blog yorumları yapabilmek için kullanabileceğiniz gibi yasal araştırma ve raporlama yapmak için de kullanabilirsiniz. Bu nedenle söz konusu firma ScrapeBox kullandığından bahsederse bu aracı nasıl kullandıkları hakkında daha detaylı bilgi edinmeyi ihmal etmemelisiniz.

6. Ne tür bir SEO çalışması yapacaksınız?

Bu listedeki diğer soruları sorduğunuzda bunun cevabını zaten almış olursunuz. Ancak henüz bahsi geçmemişse bu soruyu sorduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

Bir şirketle çalışmaya karar verdikten sonra en azından temel bir teknik SEO denetimi yapılmalıdır. Bu işlemlerinin bir parçası değilse muhtemelen işlerini iyi yapan bir SEO firmasıyla karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz.

Teknik SEO, arama motorlarının hala önemsediği SEO çalışmalarının tüm arka plan özelliklerini içerir. Web tarayıcısı hataları, 404 sayfa bulma ve adresleme, sorunları yönlendirme ve site gezintisini değerlendirme, temel teknik SEO’nun bir parçasıdır.

 • Teknik: Bu çalışmalar arama motoru botlarının sitenizi tarama ve dizine ekleme durumlarına odaklanmaktadır.
 • Site içi: Bu çalışmalar daha çok sitede yer alan içerikle ilgilidir. İçeriğin uygun anahtar kelimeler için ne kadar alakalı olduğuna ve içeriğin kullanıcı deneyimi açısından ne kadar iyi olduğuna odaklanmaktadır.
 • Site dışı: Bu çalışmalar daha çok farklı sitelerden sitenize gelen linklerle alakalıdır. Otoriter sitelerden gelen doğal linkler ve alakalı linkler siteniz için bir güvenoyu anlamına gelecektir. Böylece arama motorları sitenize daha fazla güvenecektir.

7. Önemli bir kelimede sitemizin birinci sırada olacağını garanti edebilir misiniz?

Bu, meşru SEO firmaları ile SEO satıcılarını ayıklamanın en kolay yoludur. Bir SEO firması yalnızca bir satış yapmaya çalışıyorsa genellikle 1. sırayı garanti ettiklerini söylemekten memnuniyet duyarlar. Ancak hiç kimsenin her seferinde bir numaralı sıralamayı garanti edemeyeceğini bilmelisiniz.

 • Hiçbir SEO uzmanı Google algoritmasını kesin olarak bilmemektedir. Google, 2015 yılının ilk üç ayında 17.3 milyar dolar gelir elde etmiştir. Bu gelirin çoğu yalnızca Google’ın arama motoruyla elde edilmiştir. Bu nedenle algoritmalarını korumak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Birisi algoritmayı kesin bildiğini söylüyorsa yalan söylüyor demektir.
 • Hiç kimse Google’ın algoritmasının nasıl değişeceğini bilemez. Google günde ortalama olarak birden fazla algoritma değişikliği yapmaz. Google’da çalışmıyorsanız, Google’ın gelecekte ne zaman veya nasıl değişeceğini bilemezsiniz. Kesinlikle bir tahmin yürütebilirsiniz ancak oldukça sık yanlış yapacağınız neredeyse garantidir.
 • Cezalar bilinmeyen nedenlerden dolayı uygulanabilir. Cezalar algoritma kaynaklı olabileceği gibi politika ihlallerinden dolayı da olabilir. Google, belirli algoritmaların ne zaman devreye gireceğini tam olarak söylememektedir. Bir sonraki Penguin bir hafta, bir ay veya bir yıl içinde devreye girebilecektir. Ek olarak, politika ihlallerinden dolayı uygulanan cezalar bir anda karşınıza çıkabilecektir.

SEO firmalarının arama trafiğini zaman içinde tutarlı bir şekilde artırabilmeleri mümkündür ancak belirli anahtar kelime sıralamasını garanti edebilmeleri mümkün değildir. Eğer bir SEO firmasının ana vaadi bu ise diğer yolu tercih etmeye çalışmalısınız.

Bazı SEO firmaları size hangi anahtar kelimeyi hedeflediğinizi veya hangisini tercih edebileceğinizi sorabilir. Çok kolay bir anahtar kelimeyi hedefliyorsanız size bir garanti sunabilmeleri mümkün olabilecektir.

Bir garanti vermenin ve 1. sıranın garanti edilmesinin iki farklı şey olduğunu unutmamalısınız. Bir garanti vermek, genellikle kolay bir terim için 1 numarada yer almanızı bekledikleri anlamına gelir. Ancak, bunu yapmanıza yardımcı olamazlarsa size bir tür geri ödeme yapmayı kabul etmelidirler.

Bu tür bir şeyin garanti olmadığını bilmelisiniz. Çünkü tehlikeli olabilecek kısa vadeli sonuçlar almak için aşırı agresif olmaları gerekebilecektir. Bu durumda siteniz zarar görebilecektir.

8. Çalışmanız hakkında ne sıklıkla rapor sunacaksınız ve raporlar tam olarak neye benzeyecek?

SEO firmalarının yaptıkları site değişikliklerini rapor etmeleri gerektiğini artık biliyor olmalısınız. Ancak size sunmaları gereken tek rapor bu değildir. Aynı zamanda etkinliklerini ve sonuçlarını da rapor olarak sunmaları gerekmektedir.

Oldukça standart olan aylık bir rapora sahip olmalısınız. Farklı bir raporlama sıklığı tercih edecekseniz çoğu SEO firması size bu konuda yardımcı olmaya çalışabilecektir. Tüm SEO raporlarının içerisinde şunlar yer almalıdır:

 • Faaliyetlerin özeti: Bu, e-posta tanıtım kampanyaları, içerik oluşturma ve siteye kaç yeni link geldiği hakkında ayrıntılar içermelidir.
 • Arama trafiği: İlerlemenin en önemli göstergelerinden biri arama trafiğindeki artıştır. Bir rapor, mevcut ay içindeki arama trafiğinin yanında geçen aya ve geçen yıla göre değişiklikleri yüzdesel olarak göstermelidir.
 • Arama sıralamaları: Herhangi bir ana anahtar kelimeyi hedefliyorsanız, her raporda hızlı bir güncelleme almalısınız.
 • Dönüşümler: Hepsinden önemlisidir. Satış hunisinde kaç arama ziyaretçisinin bir sonraki adıma geçtiğini bilmelisiniz. Dönüşüm olmadan, arama trafiği miktarına bakılmaksızın yatırım getirisi elde etmek mümkün değildir.

Bu soru genellikle kötü ile iyi SEO firması arasındaki farklılığı ortaya çıkartmaz. Ancak çalışmayı tercih edeceğiniz firmadan neler beklediğinizi gösterecektir. Baştan itibaren net beklentilere sahip olmak gelecekte her iki taraftaki sıkıntıları en aza indirecektir.

9. Ödeme yapınız nedir?

Farklı SEO firmaları farklı ödeme yapıları kullanmaktadırlar. Ne kadar ve tam olarak ne zaman ödeme yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Böylece bütçenizi doğru şekilde ayarlamayı başarabilirsiniz.

SEO çok farklı şekillerde yapılabildiğinden birçok firma proje başına ödeme talep edebilecektir. Örneğin, bir Moz anketine göre SEO uzmanlarının %70’i proje bazlı fiyatlandırma sunmaktadırlar. Bu ilgilendiğiniz bir şeyse, onu sunan birini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yapacağınız ödeme bir hizmet bedeli olacaktır. Bir SEO firmasının sitenizde çalışması için zaman ayırmasını sağlayan aylık bir ödemedir. Diğer bir seçenek ise, serbest çalışanlarla ilgileniyorsanız saat başı ödeme yapmaktır. İyi bir SEO için saatte 200 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

Son olarak, ödemelerinizi ne zaman yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Serbest çalışanlar genellikle en kısa sürede ödeme almayı severler. SEO firması veya SEO uzmanı ile anlaşmadan önce geç ödemeler için bir faiz ücreti olup olmadığını öğrenmeye çalışmalısınız.

10. Sizinle nasıl iletişime geçeceğiz?

SEO, genellikle SEO şirketinizle ayda birkaç kereden fazla iletişim kurmanız gerekmediğinden diğer hizmetlerden farklıdır. Bununla birlikte, bir şeyler ters giderse veya tartışılacak önemli bir sorun varsa, en kısa sürede onları elden geçirmek istersiniz.

Hangi iletişim yöntemlerini tercih ettiklerini öğrenmeli ve onlara kendi iletişim tercihlerinizi söylemeye çalışmalısınız. Ayrıca, acil durumlarda onlarla nasıl iletişime geçeceğinizi de sormalısınız.

11. Çalışmanız diğer pazarlama çabalarımıza nasıl bağlanacak?

SEO artık pazarlamadan ayrı bir şey değildir. Tek bir kusursuz sistem olmalıdır. Elbette her zaman böyle çalışmaz ancak amaç budur. Bu nedenle, birçok SEO firması veya danışmanı, kendilerini dijital pazarlama uzmanı veya inbound pazarlama uzmanı olarak yeniden markalaştırma yoluna gitmiştir. Benzer olsalar bile arada bariz farklılıklar vardır:

 • Inbound pazarlama: Arama trafiğini artırabilen linkleri çeken her türlü içeriği oluşturmaya odaklanmaktadır.
 • Dijital pazarlama: Esas olarak inbound pazarlama dahil, online pazarlamanın tüm bölümlerini kapsar. Genellikle PPC, e-posta pazarlaması, SEO ve diğer pazarlama dallarıyla ilgilenilmektedir.

Bu nedenle, bir SEO şirketi ararken, kendilerini öncelikle pazarlama danışmanı olarak markalaştıran firmaları otomatik olarak dışarıda tutmamalısınız. Onlar genellikle hala SEO gemisinde yer alan çalışanlara sahiptirler ama diğer alanlarda son derece değerli hizmetler sunabilmektedirler.

12. Sözleşmeyi feshetme durumunda ne olur?

Bu kendi güvenliğiniz için önemli bir sorudur. Neyin içinde olduğunuzu bilmek önemlidir. Anlaşılır bir şekilde, çoğu SEO en az bir süre (genellikle en az birkaç ay) çalışmanızı istemektedir. SEO uzmanlarının değişiklik yapması zaman alır ve bu değişikliklerin önemli sonuçlar vermesi çok daha uzun sürmektedir.

Aynı zamanda, şirketinizde bir kriz varsa ve birden bire SEO için para ödeyemeyecek hale geldiyseniz seçeneklerinizi bilmeniz gerekir. Bu senaryo nadiren gerçekleşir ama olması muhtemeldir.

Sözleşmeyi bozmak isteyeceğiniz başka senaryolar mevcuttur. Belki SEO firmasının ürettiği işten dolayı hayal kırıklığına uğradığınızı düşünüyor veya pazarlama açısından daha farklı bir trafik kaynağına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Ne olursa olsun, erken fesih için sözleşmeye yazılan herhangi bir ücret olup olmadığını öğrenmelisiniz. Gerekirse bu maddeyi değiştirmelerini sağlamalısınız.

13. Ceza almış sitelerle çalıştınız mı? Çalıştıysanız, onları nasıl düzelttiniz?

Cezalar yıllar yıllar öncesine kadar SEO dünyasının bir parçası değildi ancak artık bir parçası. Link oluşturma gibi belirli kuralları ihlal eden siteleri cezalandırmak yerine, Google linkleri değerlendirmeye alıyordu. Google, hangi sitelerin spam taktiklerini kullandığını doğru bir şekilde belirledikten sonra siteleri cezalandırmaya başladı.

2011’den beri verilen cezalarda ve yapılan işlemlerde artış söz konusu oldu. SEO firmanız en az birkaç yıldan beri faaliyet gösteriyorsa daha önce ceza alanlarla çalışma yoluna gitmiş olmalıdırlar. Bir site ceza aldığında kurtarması kolay değildir. Ancak iyi SEO uzmanları bu konuda yüksek başarı oranına sahiptirler.

Çalışmak istediğiniz potansiyel SEO firmasının siteleri sağlıklı hale getirmede ne kadar başarılı olduğunu öğrenmelisiniz. Ayrıca cezaların gelecekte tekrar karşınıza çıkmaması için ne gibi önlemler alınacağını bilmelisiniz.

14. En son algoritma güncellemeleri hakkında bilgi sahibi misiniz?

Google yılda yaklaşık 500 algoritma değişikliği yayınlamaktadır. Ancak bu algoritma güncellemelerinin hepsi aynı öneme sahip değildir. Çoğu, herhangi bir sitede çok küçük bir etkiye sahip olmaktadır.

Bununla birlikte, adlandırmayı hak edecek kadar önemli olan seçilmiş bir algoritma güncelleme grubu vardır. Bütün başarılı SEO firmaları bunların hepsine aşina olmalıdırlar. Güncel bir algoritma listesine ulaşmalı ve çalışmak istediğiniz SEO firmasından birkaç tanesini cevaplamasını istemelisiniz.

Burada yapmaya çalıştığınız tek şey inanılmaz derecede deneyimsiz olan SEO uzmanlarını veya bu alanda fazla uzmanlığa sahip olmadan hızlı bir şekilde para kazanmaya çalışanları ayıklamaktır. Ayrıca cevapları e-posta yoluyla değil WhatsApp veya Skype gibi anlık iletişim araçları üzerinden almaya çalışmalısınız.

Buna ek olarak, SEO haberleri ile güncel kalan bir SEO firmasıyla çalışmalısınız. İdeal olarak, forumlarda ve diğer SEO topluluklarında etkin olanları bulmalısınız. Bunu hızlı bir şekilde test etmenin bir yolu onlardan en son önemli algoritma güncellemeleri konusunda bilgi almaktır.

Bir güncellemenin kesin tarihini bilmeleri pek önemli değildir. Ancak “Temmuz ayında bir Panda güncellemesi vardı ve bundan birkaç ay önce bir kalite güncellemesi yapıldı.” gibi bir cevap almaya çalışmalısınız. Bu onların konu hakkında ne kadar bilgili olduklarını gösteren önemli bir işarettir.

15. Ekibiniz stratejinizi sektörüme nasıl adapte edecek?

Birçok küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri SEO çalışmalarına yatırım yapmakta tereddüt etmektedirler. Çünkü sektörleri için SEO çalışmalarının işe yarar olup olmadığından emin değildirler. Eğer siz benzer durumdaysanız bu konuda haksız sayılmazsınız.

Bazı SEO stratejilerinin ve taktiklerinin sektörünüzde işe yaramadığını göreceksiniz. İyi bir SEO firması kullanacağı stratejileri sektörünüze nasıl adapte edeceğini iyi bilir. Onlara bu soruyu sorarsanız endişelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

16. Başarılı olup olmadığınızı nasıl belirlersiniz?

Beklentileriniz karşılanmazsa kendinizi sinirli hissedersiniz. SEO firmasından ne bekleyeceğiniz konusunda ne kadar net olursanız onları daha iyi anlama konusunda işinizi bir o kadar kolaylaştırmış olursunuz. Bu durumda daha az hayal kırıklığı yaşarsınız.

Bu soru, çalışmak istediğiniz potansiyel SEO firmasının çalışmalarının başarılı olup olmadığını nasıl belirlediğini anlamanızı sağlayacaktır.

 • Trafiği Y ayda trafiği X oranında artırmaya mı çalışıyorlar?
 • Belirli bir ölçümde X oranında artış mı elde etmek istiyorlar?
 • İlk sayfaya bir temel anahtar kelime yerleştirmeleri durumunda kendilerini başarılı buluyorlar mı?

Cevapları ne olursa olsun, sonuçlarında başarılı olmaları yapmak üzere olduğunuz yatırımın doğru olup olmadığını görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, “Hangi ölçümleri takip edersiniz?” sorusunu sormayı ihmal etmemelisiniz. Onlara rapor konusunda soru sormamış durumdaysanız şimdi sormayı düşünebilirsiniz.

Bu, deneyimli ve başarılı SEO firmaları ile diğerlerini ayırt etmenin en kolay yollarından biridir. Hemen hemen her SEO uzmanı aşağıdakilerden bahsedecektir:

 • Anahtar kelime sıralaması
 • Arama trafiği
 • Sayfa içi ölçümler (hemen çıkma oranı, sayfadaki süre vb.)

Ancak çoğunlukla, sadece sağlam firmalar ve serbest çalışanlar iki şeyden birini söyleyeceklerdir: Yatırım getirisi veya dönüşümler. Muhtemelen her ikisini de söyleyeceklerdir. Anahtar kelime sıralaması ve trafik artışı iyi olsa bile dönüşüm olmadığı sürece hiçbir anlamı yoktur.

Evet, bu ölçümlerin hepsi çoğu zaman bir aradadır. Ancak deneyimli SEO firmaları ve pazarlamacılar her zaman böyle olmadığını bilirler. Bu nedenle yatırım getirisine veya dönüşümlere daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söylerler.

17. Neden diğerlerini bırakıp sizi tercih etmeliyiz?

Neden diğerlerini bırakıp sizi tercih etmeliyiz?

Bunun çok açık uçlu bir soru olduğunu bilmelisiniz. Doğru bir cevabı yoktur. Gerçekten aradığınız şey birkaç sakıncalı cevaptır. Aşağıdakileri içerecek şekilde cevap verirlerse o zaman seçim yaparken çok dikkatli olmalısınız:

 • Diğer seçeneklerden daha ucuzuz.
 • Size daha fazla link sunabiliriz.
 • Daha hızlı sonuç almanızı sağlayabiliriz.

İyi bir SEO asla ucuza gelmez. Çünkü iyi SEO çalışmaları on binlerce veya yüz binlerce lira kazandırabilir. Önemli sonuçları görmek için en az birkaç ay süren bir yatırım gereklidir. Konuştuğunuz SEO firması link oluşturma konusunda son derece agresif olmanızı tavsiye ediyorsa bir sonraki adaya geçmek en iyi fikirdir.

İdeal olarak, bu soruyu sorduğunuzda, geçmiş başarılarını, şimdiki ve geçmiş mutlu müşterilerini göz önünde bulundurmalısınız. Onlardan alacağınız referans bilgileri doğrultusunda zaten nasıl bir firma olduklarını kolayca görebileceksiniz.

Sonuç

Unutmayın, SEO uzun vadeli bir yatırımdır. Sonuçların ortaya çıkması aylar sürebilecektir. Burada yer alan 17 sorudan birçoğu iyi ile kötü SEO firması arasındaki farklılıkları yakalamanızı sağlayacaktır. Bu sorulardan birkaçını kullanarak güvenebileceğiniz SEO firmasını kolayca bulabilirsiniz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. çok sıkıntılı ve uzun bir süreç. hem seo yapan firma hem de seo yaptıran için gerçekten sıkıntı olan seyler söz konusu. o yüzden iyi analiz edilip karar verilmesi gerekir.

 2. Çok faydalı bir yazı olmuş hocam, seo firması ile anlaşmayı düşünen arkadaşlar mutlaka burayı okumalı.

 3. Önemli bir kelimede sitemizin birinci sırada olacağını garanti edebilir misiniz?

  Bu soruyu sorarsanız hata ederseniz.Spamle biriniciyi sıraya çıkartıp sonrasında sıralamadan silinmeniz mümkün.Oraya getirmek çok zor değil önemli olan orada kalıcı olmak.Bu da kullanıcı aramalarına bağlı.

 4. Bilgiler için teşekkürler artık kimseye güven olmuyor insanlar parayı alayım da gerisi önemli değil modunda 🙁

 5. Merhaba, Paylaşım İçin Çok Teşekkürler.Böyle güzel konuları makaleleri bizlerle paylaştığınız çok güzel bilgi haznemizi genişletiyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu