SEOTeknik SEO

Dahili Linklerle Anahtar Kelime Sıralaması Nasıl Yükseltilir

Bir sayfanın arama motoru sonuç sayfasında sıralanmasını etkileyen sayısız faktör vardır. Bu faktörler arasında sayfadaki içerik miktarı, anahtar kelime kullanım düzeyi ve siteye link veren alan adı miktarı gibi durumlar vardır.

Ancak dahili linkler çoğu zaman gözden kaçırılan bir faktördür. Sitedeki içerikleri birbirine bağlamak sadece sitede gezintiyi geliştirmek için gerekli değildir. Aynı zamanda dahili linkler anahtar kelime sıralamanızı destekleme şansına sahiptirler.

Dahili Link Oluşturma Nedir?

Dahili link oluşturma aynı alan adı altındaki iki sayfanın birbirine bağlanması anlamına gelmektedir. Dahili linkler çoğunlukla temel gezinti alanlarında kullanılırlar. Ancak içeriğin içinde çapa metni şeklinde de yer almaktadırlar. Çapa metni, köprü yoluyla başka bir sayfaya yönlendirilen tıklanabilir bir metindir.

Dahili link oluşturma anahtar kelime sıralamasını nasıl etkiler? Bu soruya cevap bulabilmek için arama motorlarının siteleri tarama durumlarını gözden geçirmek gereklidir.

Anahtar kelime hedefli çapa metni/link metni kullanılarak gerçekleştirilen her bir dahili link söz konusu anahtar kelimenin hedef sayfasına bir vurgu noktası yerleştirir. Temel olarak bu dahili linkler, Google’ın sayfalarınızın hangi anahtar kelimeleri hedeflediğini anlamasına yardımcı olur.

Google bir sayfanın link metnine yerleştirilen aynı anahtar kelimeyi hedefleyen bir link ile karşılaştığında onu link metni üzerinden değerlendirme yoluna gider. Bu nedenle dahili link oluştururken kullanılan anahtar kelimeler belirli bir sayfanın amacını çok açık bir şekilde göstermiş olur. Böylece Google, ilgili sayfaları sıralarken bu amacı göz önünde bulundurma fırsatı elde eder.

Dahili Link Nasıl Oluşturulur?

Artık dahili linklerin faydalarını öğrendiğinize göre bu stratejiden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak çeşitli taktiklere göz atmalısınız. Bu taktikleri kullanabilmek için elinizin altında dahili link araştırması yapmanızı sağlayan araçların olması gerekmektedir.

Dahili Link Oluşturma İçin Anahtar Kelimeleri Tanımlamak

Dahili link oluşturma stratejinizi başlatırken ilk adım bu linkleri oluşturmak için kullanmanız gereken anahtar kelimeleri belirlemektir. Burada tüm anahtar kelimeleri hedef almanız doğru değildir. Daha çok en değerli konumun dışında kalanları hedef almanız gerekir:

  • ve 3. sırada yer alan anahtar kelimeler.
  • ve 10. sıra aralığında yer alan anahtar kelimeler.
  • ve 15. sıra aralığında yer alan anahtar kelimeler.

Eğer elinizin altında linkleri ve anahtar kelimeleri incelemenizi sağlayacak bir araç varsa bu anahtar kelimeleri kolayca tespit edebilirsiniz. Yapmanız gereken alan adının taranmasını sağlamak ve organik verilere göz atmaktır.

Organik verileri incelerken yukarıdaki koşulları taşıyan anahtar kelimeleri bulmalı, en çok arananları tespit etmeli ve hedeflenen sayfalara dikkat etmelisiniz. Hedef sayfa ile anahtar kelime arasında bağlamsal bir bağ olmasına dikkat etmelisiniz.

Buna ek olarak link metinlerinde hep aynı anahtar kelimeyi kullanma yoluna gitmemelisiniz. Aynı zamanda anahtar kelimelerin çeşitli varyasyonlarını kullanmalı ve gerek duyulması durumunda onlarla bağlantılı olan diğer anahtar kelimeleri kullanmalısınız.

Google’ın Site Arama Özelliğini Kullanmak

Buraya ulaşmış durumdaysanız artık elinizde belirli anahtar kelimelerin olması gerekmektedir. Bulmuş olduğunuz anahtar kelimelerin doğal bir biçimde sitenizde kullanmış olmanız dahili link oluşturma stratejinizin başarısı için son derece önemlidir.

Gerekli kontrolleri yapabilmek için Google’ın site arama özelliğini kullanabilirsiniz. Basit bir biçimde şu şekilde bir arama gerçekleştirmelisiniz: site:furkangokcol.com “hedef anahtar kelime”.

Bu şekilde arama yaptığınız zaman hedef anahtar kelimenin sitenizde nerede ve nasıl geçtiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Sonuç olarak söz konusu anahtar kelime için dahili link fırsatlarını tespit etmiş olursunuz. Bunu yaptıktan sonra dahili link oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Dahili Link Oluşturmak ve Linkleri Takip Etmek

Artık link metinleri için hangi anahtar kelimeleri kullanmanız ve onları nereye yerleştirmeniz gerektiğini bildiğinize göre dahili link oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Hangi içerik yönetim sistemini kullanıyorsanız kullanın işlem büyük ölçüde aynıdır. Sitenizdeki sayfayı bulmalı, düzenlemeye başlamalı, link metnini seçmeli ve link ekleme seçeneğini kullanarak linki oraya eklemelisiniz.

Bunu yaptıktan sonra yerleştirdiğiniz dahili linki izlemek çok önemlidir. Böylece hangi sayfaların birbirine bağlı olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz. Ek olarak dahili link oluşturma çalışmalarının başarısını ölçme şansı elde edebilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yolu bir elektronik tablo (Excel dosyası) kullanmaktır. Üç sütun oluşturarak her birisine sırasıyla sayfa, link metni ve link verilen sayfa başlıklarını atmalısınız. Daha sonra dahili link oluşturma çalışmalarınız kapsamında tüm yaptıklarınızı uygun sütunlara eklemelisiniz.

Dahili Link Oluşturmanın Sonuçları

Hangi sitede dahili link çalışması oluşturmuş olduğunuzun bir önemi yoktur. Çünkü bu çalışmayı uyguladıktan sonra elde edeceğiniz sonuçlar her şeyi size çok daha net bir biçimde gösterecektir.

Bir sitede dahili link çalıştırması oluşturmanız ve bunu yukarıda belirtildiği gibi doğru bir biçimde yapmanız durumunda sitenin değerlerinde inanılmaz artışlar elde edebilirsiniz. En büyük etkiyi ise taranan anahtar kelime ve trafik miktarında yakalamış olursunuz:

  • Dahili link oluşturma çalışmalarını doğru şekilde yapmanız durumunda taranan anahtar kelime miktarında %50 oranında artış elde edebilirsiniz.
  • Dahili link oluşturma çalışmalarını doğru şekilde yapmanız durumunda trafik miktarında %30 oranında artış elde edebilirsiniz.

Dahili link oluşturma oldukça güçlü bir yöntemdir. Her şeyi doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanız durumunda onun gücünden olabildiğince faydalanmayı başarabilirsiniz. Dahili link oluşturma çalışmalarında süreklilik son derece önemlidir. Bunu yakalayabilirseniz çalışmalarınızdan ekstra verim alabilirsiniz.

Peki şimdi sırada ne var? Elbette site dışı link oluşturmak! Detaylar için hemen https://furkangokcol.com/backlink/ bağlantısını takip edebilirsiniz. 😊

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu