Backlink

En İyi 10 Sosyal İmleme Sitesi

Not: Değerli takipçilerim, bu içeriği oluşturduğumda 2014 senesi içerisindeydik. O zamandan bu zamana (2019) arama motoru algoritmaları sürekli gelişti ve değişti. Buna istinaden PageRank kavramı da çoktan askıya alındı. Ancak yine de bu içeriğimde derlediğim kaynakları doğru bir şekilde kullanırsanız belki web sayfanızın yüzünü güldürebilirsiniz.

Birçok blog yazarı sosyal imlemeyi sitelerine veya blog adreslerine link alabilmek için en iyi yöntemlerden biri olarak görürler. Ancak çeşitli görüşlere göre sosyal imleme eski gücünü kaybetmeye başlamıştır. Bu görüşlerin büyük bir bölümü doğruluk payı içerir. Google Penguin güncellemesi ve sonrasında gelen Hummingbird güncellemesi sosyal imleme sitelerini önemli düzeyde etkilemiştir. Ek olarak Google+, Twitter, Facebook, Pinterest, LinkedIn gibi sosyal medya siteleri bu süreci desteklemişlerdir.

Aynı bu içeriğimde olduğu gibi nitelikli backlink kaynaklarını ve stratejilerini siz değerli takipçilerimle sürekli olarak https://furkangokcol.com/backlink/ kategorisinde paylaştığımı biliyor muydunuz? Şimdi inceleyin ve web sayfanızın yüzünü güldürün! 🙂

Yükselişte Olan Yeni Sosyal İmleme Siteleri

Storify

Storify, PR8 değerine sahip yeni bir sosyal imleme sitesidir ve Alexa sıralaması 2,477′dir. Bu site olağanüstü eşsiz bir tasarıma sahiptir.

Storify

Bu siteyi backlink çalışmalarınız için kullanabilirsiniz ancak başlamadan önce aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz.

 • Oldukça katı bir tutum sergilerler (İçeriğiniz alakasız ise muhtemelen silinir).
 • Genellikle eğitimsel, akademik ve marka nichelerine ayrıcalık tanırlar.
 • Dışarı giden bağlantılarınız dofollow niteliğindedir.

Site adresi: storify.com

BizSugar

BizSugar.com, DBH Communications tarafından kurulmuştur ve 2009 yılında Small Business Trends’in kurucusu ve CEO’su Anita Campbell tarafından satın alınmıştır. Alan adı 7 yaşındadır, 2007 yılında kayıt ettirilmiştir. Alexa sıralaması 5,343′tür ve PR5 değerine sahiptir.

BizSugar daha çok pazarlama ve girişimcilik ile ilgili imlemeleri kabul etme eğilimindedir.

BizSugar

Bu siteyi kullanırken iki noktaya dikkat etmelisiniz:

 • Tüm gönderimler sıkı bir denetimden geçerler. Kendini işlerine adamış profesyonel moderatörlere sahiptirler.
 • İçeriğinizi ortak kullanıma açmazlar, blog adresinizi veya içeriğinizi tanıtmak için 140 kelimelik özgün bir açıklama yazma şansına sahipsinizdir.

Site Adresi: bizsugar.com

Triberr

Dino Dogan Triberr’ı kurarken bir vizyona sahipti. Kendisi hala bir blog yazarı ve düşüncesi blog yazarlarına yazılarıyla ilgili blog yazılarını paylaşabilecek bir şeyler sunmaktı. Böylece ilgi çekici bir topluluk oluşturmak istiyordu. Twitter ve Facebook’tan farklı bir şey olmasını istiyordu. Sonuç olarak fikirlerini hayata geçirdi ve Twitter prensiplerinde güçlü bir sosyal imleme sitesi oluşturdu.

Tribber bir imleme sitesinden çok daha fazlasıdır. Takip edilmek için oldukça çaba sarf etmeli ve akıllıca hareket etmelisiniz. Tribber genel etiketleme girişimleriyle çalışmıyor, etkisini görmek için nicheniz ile ilgili takımlara katılmanız gerekiyor. Bu site yönlendirme trafiği kadar aynı zamanda blog katılımları için de kullanışlıdır.

Triberr

Triberr PR5 değerine sahip bir sosyal imleme sitesidir. Alexa sıralaması 3,511′dir ve kaliteli backlink alabilmek için güvenilir bir kaynaktır.

Site adresi: triberr.com

Scoop.it

Scoop.it yoğun bir şekilde çalışan içerik pazarlamacıları için pek yeni bir sosyal imleme sitesi sayılmaz. Scoop.it PR7 değerine sahiptir ve Alexa sıralaması 626′dır. Folkd, StumbluUpon ve Digg tarzı eski tür imleme yöntemlerine benzer bir yaklaşıma sahiptir.

Scoop.it

Scoop.it üç adımda çalışmaktadır; ilgi çekici bir şey bulursunuz, bunu kendinize alırsınız ve daha sonra paylaşırsınız!

Site adresi: scoop.it

Faviki

Faviki PR5 değerine sahip bir sosyal imleme aracıdır. Wikipedia kavramını etiket olarak kullanmanıza izin verir; diğer sosyal imleme sitelerinde bulunmayan semantik etiketleme yaklaşımı sunar.

Faviki

Faviki yukarıda belirtilen siteler kadar popüler değildir ancak oldukça kullanışlıdır. Etiketleme özelliklerini kullanırken ağırdan almaya özen göstermelisiniz.

Site adresi: faviki.com

Pinterest

Pinterest şu anda dünya üzerinde en hızlı büyüyen sosyal imleme sitelerinden birisi. PR9 değerine sahiptir ve global Alexa sıralaması 27′dir.  Bu site imleme yapmak için oldukça güçlü ve güvenilirdir. Ancak sadece görüntüler ve resimler “pinleme” yoluyla çalışmaktadır. Ayrıca daha fazla kişiye ulaşabilmek için hashtag de kullanabiliyoruz.

Dilerseniz beni şimdi: https://tr.pinterest.com/FurkanGokcol/ bağlantısından Pinterest’te takip edebilirsiniz.

Pinterest

Pinterest artık oldukça popülerdir bu yüzden çok fazla şey söylemeye gerek yoktur.

Site Adresi: pinterest.com

Hacker News

Hacker News PR7 değerine sahip bir sosyal imleme sitesidir ancak pek fazla popüler değildir. Bunun ardında yatan sebep ise kullanabilmek için iyi bir kodlayıcı, programcı, web tasarımcı ve hatta bir hacker olmanız gerekmektedir.

Hacker News

Niche odaklı bir sosyal imleme sitesi olan Hacker News aktif bir şekilde yüksek katılıma sahip bir topluluktur. Eğer nicheniz teknolojiyle, bir teknoloji şirketi kurmak veya girişimcilik ile ilgiliyse bu siteyi kullanabilirsiniz.

Site Adresi: news.ycombinator.com/

Slashdot

Slashdot yeni bir sosyal imleme sitesi değildir ancak gelmiş geçmiş en iyi sosyal imleme sitelerinden birisidir. Teknolojiyle ilgili imleme sitesi olan Slashdot PR7 değerine sahiptir ve Alexa sıralaması 1,635′tir.

Eğer nicheniz teknoloji, açık kaynak uygulamalar, bilişim teknolojileri ile ilgili bir iş veya site ise bu siteyi imleme stratejiniz kapsamında kullanabilirsiniz.

Site Adresi: slashdot.org

Slashdot

BlogEngage

Brian Belfitt

Birçok insan bu fikre katılmayabilir. Özellikle BlogEngage’in kurucusu Brian Belfitt bu fikre karşı çıkacaktır ancak BlogEngage gerçekten önde gelen sosyal imleme sitelerinden biridir. Ancak bir farklılığa sahiptir.

Yıllardır blog camiasında bir blog yazarı olarak vakit geçiren Brian Belfitt önde gelen, özenli, profesyonel blog yazarlarını tek çatı altında toplayacak bir topluluk oluşturmak istiyordu. Brian Belfitt, BlogEngage’i kurarak bu amacına ulaşacaktı ve bunu yaparken sosyal imlemenin eski kavramsal anlamını tekrardan tanımlayarak bunu başarılı şekilde viral, kaliteli ve katılımcı bir topluluk ağına dönüştürecektir. Brian Belfitt siteyi PR4 değerine kadar taşımıştır ve sitenin Alexa sıralaması 8,088′dir.

Blog Engage

Eğer iyi bir sosyal imleme tecrübesi yaşamak istiyorsanız BlogEngage’i deneyebilirsiniz.

Site Adresi: blogengage.com

Social Media Today

Social Media Today en gelişmiş ve en iyi sosyal imleme sitelerinden birisidir. Birçok kişi bu sitenin bir sosyal imleme sitesi olduğu fikrine katılmayabilir ancak blog adresiniz veya siteniz için PR6 değerine sahip dofollow niteliğinde olan backlinkler almak için ideal bir kaynaktır. Site açıklamanıza göz attığınız zaman şu ibareyi görürsünüz: “Dünyanın sosyal medya konusunda en iyi düşünürlerine, içerik pazarlamacılığına, sosyal işlere, sosyal medya pazarlamacılığına, sosyal müşteri hizmetlerine ve blog yazarlığına ev sahipliği yapar.”

Social Media Today

Bu sitenin çoğunlukla sosyal medya, sosyal işletmeler ve sosyal pazarlamaya odaklandığı açık bir şekilde ortadadır. Nitekim, paylaşılması için buraya gönderilen içeriklerin %80’i reddedilmiştir. Bu yüzden içeriği göndermeden önce içeriğin birinci sınıf, eşsiz, detaylı analizlerden, infografiklerden ve hatta vaka çalışmalarından oluştuğundan emin olun.

Eğer müşterileriniz veya kendi blog adresiniz için misafirlik yapmayı seviyorsanız bu siteyi kullanmalısınız.

Site Adresi: socialmediatoday.com

Inbound

Inbound.org iyi bir imleme yeri olabilir. Twitter hesabınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bu sitenin işe yaramasını istiyorsanız içeriğiniz olağanüstü derecede iyi olmalıdır.

Site Adresi: inbound.org

Inbound.org

Niche Kelime Nedir?

Son olarak makalede sık olarak geçen “niche” kelimesi hakkında biraz bilgi verme ihtiyacı duydum. Niche kelime, belli bir alanın sınırlı bir kısmında Google kullanıcılarının belirli bir sıklıkta aradığı, rekabeti az geliri yüksek kelimelerdir.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

60 Yorum

 1. gerçekten harika bir paylaşım olmuş emeğine sağlık böyle faydalı paylaşımlar çok işimize yarıyor devamını bekliyoruz.

  1. Çok teşekkür ederim kısa zamanda bu içeriğin devamı niteliğinde bir içerik gelecek. Lütfen takipte kalın.

 2. Süper Paylaşımlar yapıyorsunuz konularınızı severek beğenerek takip ediyorum emeğinize sağlık iyi çalışmalar

 3. Her arşivde olması gereken siteledi. Sosyal imlemelerin faydalarına detaylı değinmenizi de bekliyor olacağım… Emeğine teşekkürler

 4. Farklı ve bilinmeyen siteleri örnek olarak göstermen güzel olmuş kardeşim.Emeğine sağlık.

 5. Gerçekten hocam siz bir harikasınız hayatımda okuduğum en güzel makale idi bundan sonra tüm yazılarınızı okuyacağım. Yorum atarak backlink almamıza izin verdiğiniz içinde teşekkür ederim.

 6. Diğer sitelerden farklı olarak göstermiş olduğunuz siteler gayet güzel ve imleme için site arayan kişiler için de çok iyi örnek olmuş.
  Kaleminize sağlık .

 7. Bunlar en iyi siteler gercelten.Bende bunlari tercih etmistim zamaninda.Eyvallah admin

 8. tepemobilya.org ailesi olarak Furkan Bey size teşekkür eder internet dünyasında başarılar dileriz.

 9. Bir sorum olacak. blogengage.com’e 9€’luk ödemeyi yaptıktan sonra nasıl giriş yapabiliyoruz? Yardımcı olabilir misiniz?

 10. Yaklaşık olarak dört farklı imleme sitesi kullanıyorum ama en iyi sonucu almak için daha çok imleme sitesim mi kullansam anlayamadım daha. Yinede burdakilerden faydalanacağım. Ayrıntılı bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

 11. Furkan ve ekibine şimdiden teşekürerimi borç bildim açiklayici ve net çözümler sunduğunuz çok iyi oldu ben sayenizde kulandim ve çok memnun kaldim herkesede tavsiye ederim..

 12. Furkan bey bu açıklayıcı paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum . Elinize sağlık .

 13. paylaşımınız için teşekkürler. emeğinize sağlık. faturahane.net web sitemiz için bir çok siteyi imledik ve verim aldık

 14. arkadaşlık sitemiz için harika bir paylaşım olmuş sayenızde sitem 5 sayfa google da ilerledi.

 15. hocam çok teşekkürler gerçekten arayıpta bulamadığım imleme siteleri bunlar..

 16. Çalışmalarınızın devamında başarılar dilerim gncwork.com ailesi olarak teşekkür ederim paylaşımlarınızın takipçisiyim artık.

 17. Merhaba.
  Bu güzel makaleyi geç te olsa farkederek okuduğum için çok memnun oldum.Teşekkürler

 18. paylasim cok yararli olmus. cokk tesekkurler. Turkce sosyal boormarks siteleri hakkinda paylasim yaparsaniz sevindirirsiniz.

  1. Merhaba, sizin için faydalı olabildiğime çok mutlu oldum. Evet StumbleUpon da doğru bir kanal olarak kullanıldığında gerçekten etkili bir kaynak.

 19. Furkan hocam blogunuzu ve yazılarınızı yenilediniz sanırım, çok faydalı olmuş, e-posta ile abone oldum; güzel bildirimlerinizi bekliyorum.

 20. teşekkür ederim hocam paylaşımınız için’ eryaman oto kiralama ‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu