SEO

Google PBN Kullanan Sitelere Sıralama Cezaları Verdi

Onaylanmayan birçok rapora göre Google, gizli blog ağlarını kullanan sitelerin büyük bir bölümüne ceza verdi.

Google, bir süre önce gizli blog ağlarına katılan sitelere karşı harekete geçireceğini belirtmiştir. 18 Eylül tarihinde Google geniş kapsamlı manüel işlemler gerçekleştirmeye başladı ve bu işlemler, Google Web Yöneticisi Araçlarında kullanıcılara “zayıf içerik” cezası olarak yansıtıldı. (Ekim ayının ilk haftaları yavaş yavaş Türkiye’de aktif olmaya başlamıştır.)

Gizli blog ağları, genellikle tek bir yayıncı tarafından kontrol edilen blog adresleri veya sitelerdir. Bunların amacı, belirli bir içeriğin sıralamasını Google’da yükseltmek için belirli bir ağ içerisinde link oluşturulmasına yardımcı olmaktır. Bunlar gerçekte Google’dan veya kişilerden gizlenmezler. Bunlar görülebilirler ancak gizli denmesinin sebebi kişilere yönelik bir amaca sahip olmaması, tamamen SEO çalışmalarına yönelik olmasıdır.

Google, zayıf içerikleri gereksiz aramalar olarak nitelendirmektedir ve bu tür sayfalara karşı işlem yapacaklarını web yöneticisi kılavuzunda belirtmiştir.

Bazı SEO uzmanları ve web yöneticileri gizli blog ağlarını, Google’da yer alan sıralamalarını gereksiz link veya içerik yoluyla etkilemeye çalışmaktadırlar.

Görünüşe göre Google, gizli blog ağlarını kullanan sitelerin büyük bir bölümüne ceza yağdırmış durumda. Öyle ki, gizli blog ağlarını kullanıp ceza alan site yöneticilerinden bazıları bir daha asla gizli blog ağlarını kullanmayacağını dile getirecek kadar kesin konuşabiliyor.

Webmaster Araçları

Gizli blog ağlarını kullanan kişiler, oluşturdukları ağların sona ereceğine inanmıyorlar. Arama motorlarını kandırabilecek yöntemlerin tartışıldığı birçok forumda site yöneticilerin bir bölümü gizli blog ağlarının yakın zamanda son bulacağına inanmadıklarını, mevcut bazı gizli blog ağlarının sıralamalardan çıkartıldığını belirtiyorlar. Bu kişiler gizli blog ağlarının etki göstermeyi sürdüreceklerini ancak verilen cezalar ve yapılan işlemler ile Google’ın artık bu yerlerden hoşlanmadığını açık bir dille ifade ettiğini belirtiyorlar.

Kaynak: http://searchengineland.com/google-targets-sites-using-private-blog-networks-manual-action-ranking-penalties-204000

Değerli okurlarım bu içeriğimde sürekli olarak kullandığım gizli blog ağları kelimesi ingilizce private blog networks (PBN) kelimesinin karşılığıdır. Yani PBN için kısaca arama motorlarını manipüle etmek için oluşturduğunuz özel paravan siteleriniz demem doğru olabilir.

Popüler Türk webmaster forumu olan r10.net üzerinde de ortalık karışmış durumdadır.

İşte r10’da açılan örnek konular:

  1. http://www.r10.net/google-optimizasyon/1345478-dun-gece-tusa-basildi-bir-seyler-guncellendi-cryptosam.html
  2. http://www.r10.net/google-optimizasyon/1345841-webspam-mesaji-geldi-fakat-webspam-islemi-bulunamadi-yaziyor.html
  3. http://www.r10.net/google-optimizasyon/1346468-bugun-paravan-site-sahipleri-gerileyecek.html
SEO konusunda yenilikleri yakından takip etmek istemez misiniz? O zaman neden şimdi https://furkangokcol.com/seo/ sayfasında sıralanan içeriklerimi detaylıca incelemiyorsunuz? 🙂

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Google yapması gerekeni yaptı aslında. Paravan blog olayının bittiğini düşünenlerdenim ben. Ki zaten paravan blog açar açmaz içerisine asıl sitenin backlinkini ekleyip yazılar yazmak doğru değildi.

    Google bizlere şunu söyledi; eğer benimle kapışmak istiyorsan daha iyi bir kılıç kuşanmalısın.

    1. Kesinlikle size katılıyorum.Her zaman daha güçlü ve donanımlı siteleri talep ediyor google.

  2. Gizli Blog ağlardan kasıt tam olarak nedir? Gizli derken neyi kast ediyorsunuz. Paravan denilen aynı kişiye ait diğer bloglar mı?

  3. Google’ın bu tarz sahtekarlığı engelleyici politikasını çok seviyorum. Belki de bu yıla kadar tartışmasız en büyük arama motoru olarak kalmasının altında bu sebep yatıyordur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu