SEO

Google Yerel Arama Sorgularını Hedef Alıyor

Penguin, Panda, Pigeon ve Hummingbird. Bunların hepsi bir hayvanat bahçesinde yaşan canlı türleriymiş gibi gözükebilir ancak bunlar arama motoru devi Google’ın son birkaç yıl içerisinde sunduğu kullanışlı algoritma güncellemelerine verilen heybetli isimler. Bununla birlikte bu güncellemeler aynı zamanda internet pazarlamacılığı alanında Google’ın bir sonraki hamlesini tahmin etmeye çalışan birçok SEO profesyonellerinin kabusu anlamına geliyor. Google’ın neden arama motoru algoritma güncellemelerine hayvan türlerinin isimlerini verdiği ise detaylı bir biçimde bilinmiyor. Dürüst olmak gerekirse Panda, Google’ın büyük arama kalitesi bölümünde çalışan bir mühendisten sonra adlandırıldığı biliniyor.

Ne zaman yeni bir algoritma güncellemesi duyurulsa SEO dünyası hala karışmaya devam ediyor. Örneğin Panda güncellemesi 2011 yılında, 2009 yılında çıkarılan Caffeine güncellemesinden sonra gelmiştir ve küresel aramaların %12’sini etkilemiştir. Google’ın sorgularına göre sitelerine trafik çeken kişiler ise bir algoritma güncellemesi ile arama motoru sonuç sayfasında birkaç adım geri gitmişlerdir.

Google’ın çıkardığı en son arama motoru algoritma güncellemesi ise Pigeon kod adına sahiptir. Bu isim Google tarafından resmi olarak belirlenen bir isim değildir, Search Engine Land tarafından dile getirilen bir isimdir. Search Engine Land, Google’ın algoritma güncellemesi için ilk kez bir isim belirlemiyor; birkaç yıl önce, Panda güncellemesinin ilk adını Farmer olarak belirlemişlerdir. Farmer ismi güncellemenin sık sık alay konusu olan içerik çiftlikleri Google’ın arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkarmış olmasıdır. Ancak bu güncelleme internet araştırmacılarına tartışabilecek niteliğe sahip bir takım bilgiler sunmuştur. Pigeon ismi ise yerel arama algoritma güncellemesi için seçilmiştir, isim ise güvercingiller ailesine mensup kuşlardan gelmektedir.

Pigeon Güncellemesini Anlamak

Pigeon güncellemesinin ilk bakışta sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce dilindeki sorguları etkilediği söylenebilir. Pigeon güncellemesinin yerel markalar yerine yerel işletmelere bir fırsat sunduğu düşünülebilir. Bu küçük işletme sahipleri için aslında iyi bir haber. Örneğin, birisi pizza restoranı arıyorsa Google’ın arama motoru sonuçlarında artık gerçekten yerel restoranları görecek. Aramayı yapan kişi Google Haritalar kısmına tıkladığı zaman ise arama deneyiminin kalitesini yükseltmiş olacak.

Pigeon öncesinde ise arama motoru sonuçlarında yerel markalardan ziyade Domino’s Pizza ve Pizza Hut gibi büyük markaların en üst sıralarda gözüktüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Pigeon ile birlikte ise arama sonuçları yerel markaların üst sıralarda çıkabilmesi için bir fırsat yer alacak ve bu markalar uygun içerikler ile zenginleştirilerek desteklenecekler. Google’ın sosyal ağı Google Plus’ta onaylanmış bir varlığa sahip olan pizza restoranları, arama motoru sonuçlarında menülerin, incelemelerin ve fotoğrafların gösterilmesi gibi ayrıcalıklardan yararlanabilecekler. Sonuç olarak yerel işletme sahipleri içerik pazarlamasını ve sosyal medya etkileşimlerini Google Plus sosyal ağında yapmaya çalışacaklar ve bu fırsatlardan yararlanmak isteyecekler.

İyi Kuş, Kötü Kuş

Google'ın Yeni Arama Algoritma Güncellemesi Yerel Arama Sorgularını Hedef Alıyor

Pigeon güncellemesinin iyi bir güncelleme olduğunu dile getirmek çok zor değil çünkü yerel işletme sahiplerinin trafiklerini arttıracak ve mobil aramalar ile bulunabilmelerini sağlayacak. Ancak, Google’ın kuş isimlerine sahip algoritma güncellemeleri hiçbir zaman SEO topluluğu tarafından hoş karşılanmadığı da bir gerçek. Örneğin Penguin güncellemesi birçok SEO uzmanının sitesini negatif bir biçimde etkilemiştir.

Penguin Güncellemesinin Geçmişi

Penguin güncellemesinin tarihi 2012 yılında dayanır. Bu güncelleme asil bir hedefi yerine getirmek için geliştirilmiştir: Arama motorları sonuçlarında sıralamaya sahip olmak için hileli ve kötü taktikler kullanan siteleri bulmak ve onlara ceza vermek. Bunun anlamı, Google, SEO dünyasında “spam” türü teknikler deneyerek arama motorunun sinyallerini kötüye kullanıp arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almaya çalışan kişilerin olduğuna inanıyor demektir.

Penguin güncellemesinde yaşanan problem ise birçok SEO profesyonelinin sitelerinin haksız yere ceza aldığına inanmasıdır. Penguin gerçekten çıktığı günden beri kullanışlı güncellemeler almıştır. Bazı site yöneticileri ve SEO uzmanları ise Penguin güncellemesinin hala sitelerine engel olduğunu düşünmektedir. Onlara göre sitelerinin potansiyeli çok daha yüksektir ancak Penguin nedeniyle sıralamadaki potansiyel yerlerine erişemediklerine inanmaktadırlar.

Hummingbird Güncellemesi de Büyük Etki Yaratmıştır

Diğer taraftan Hummingbird güncellemesi internet araştırmacıları için iyi bir kuş gibi gözükmektedir. Hummingbird sorguları hızlandırarak daha iyi bir kalite sunmayı hedeflemektedir. Doğal dillerde yöneltilen sorulara uygun cevapların verilebilmesini sağlamaya ve araştırmacının niyetini öğrenmeye çalışmaktadır. Hummingbird, Google Knowledge Graph’tan yararlanarak mobil arama marketinin genişleyen çevresini de hesaba katıp bilgiyi ve cevabı anında verebilmeyi hedefleyen bir güncelleme olmuştur.

Bu kapsamda karşılaştırma sorgularına yönelik bir takım geliştirmeler yapılmıştır. Örneğin, LeBron James ve Michael Jordan’ın kariyerini karşılaştırmak isteyen bir kişi aradığı bilgileri arama motoru sonuçlarından toplayabilmektedir. Sonuç olarak Google daima SEO profesyonellerini bir sonraki güncellemenin ne olacağını düşünmeye itmektedir. Site sahiplerinin ve SEO uzmanlarının yapabilecekleri en iyi şey güncellemeleri daima takip etmeleri ve sitelerini en uygun hale getirerek elde ettikleri analitik verilere göre uygun içerikleri sunmaktır.

James ve Jordan karşılaştırmasının yapıldığı sayfa eşsiz bir sayfa ise ve sosyal medyada sürekli paylaşılıyorsa, bu durum, benzer içeriklerin geliştirilmesine yönelik bir sinyal aldığınızın göstergesidir.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. hocam ben wordpresste yeniyim siteyi kurdum ancak şöyle bir sorunla karşılaştım yayınladığım yazıların resmi anasayfada gözükmüyor can lı link teknobeyn.host22 .com lütfen yardımmm

  2. Google’ın sürekli bir numara olmasının en önemli sebebi de zaten “değişmeyen tek şey değişimin takendisidir” prensibinden yola çıkmış olmasıdır. Sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bu sistem daha uzun yıllar internetin bir numaralı ve en çok kullanılan arama motoru olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

  3. Google Sürekli algoritma güncellemesi yapıyor. Sitelerimizi altüst ediyor. Spekülatif haraketler bence bu güncellemeler. Sallıyorki haraket oluşsun pazar canlansın. 🙁

  4. Son zamanlarda tekrar değişiklikler hız kazanmaya başladı. Bakalım bu sefer nasıl etkileneceğiz.

  5. Bakalım sırada başka hangi hayvanlar var. Önümüzdeki yıllarda yeni canlılar türetecekler mi, heyecanla bekliyoruz. Google sayesinde hayvanseverliğimiz arttı 🙂

    Güzel ve kaliteli bir yazı, tebrikler.

  6. Maksat şu; herkes paralı reklam verecek; google adwors yani. Kimse uzun sürede ilk sayfada kalamaz. Kuşlar muşlar, güncellemeler falan hikaye. Ağzınla kuş tutsanda uzun süre kimse ilk sayfada kalamaz. Bedava ekmek yok diyor google. İlk sayfanın tadını alan, sıralama düşünce mecbur adwors veriyor. Yani goole pazarlama, para kazanma stratejisi budur. Kimse hikaye anlatmasın. Buradan herkese bu sırrı duyuruyorum.Bu böyle biline.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu