SEO

Google’da Videolarla Sıralama Elde Etmek İçin 13 İpucu

Google’ın algoritması son birkaç yılda birçok değişiklikten geçti. Kullanıcılar açısından bu değişikliklerin son derece inanılmaz olduğunu söylemek mümkün. Aramalarınız ile alakalı bilgileri bulmak artık hiç olmadığı kadar kolay. Bunların hepsini Google’ın etkileyici arama motoru algoritmasına borçluyuz.

Gelen tüm güncellemelerin içerisinden bir tanesini ön plana çıkartmak gerek. YouTube videolarının arama sonuçlarında düzenli olarak gösterilmesiyle video içeriğe olan artan ilginin farkında olmalısınız.

Örneğin, Google’da bir arama yaptığınız zaman konuyla ilgili bir video varsa onun hemen gösterildiğini görebilirsiniz.

Video pazarlama genel ticari tanım için hala çok değerli bir araçtır. Bu aracın birbirinden farklı ama büyük faydaları vardır:

  • Video içerikler mobil uyumludur. Bir mobil cihazda video izlemek, uzun bir makaleyi kaydırmaktan çok daha kolaydır.
  • Videolar kullanıcılar arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. İstatistikler 2019 yılında küresel internet tüketiminin neredeyse %80’inin video içerikten oluşacağını göstermektedir.

Video içerikler daha birçok farklı avantaja sahip olsa bile SEO için büyük bir avantaja sahip olduğuna dikkat edilmelidir.

Google, küresel tüketim eğiliminin farkındadır. Bu nedenle arama motorunu video içerikler için optimize etmiştir. Bu yazıda video içeriğini kullanarak Google’da daha iyi sıralama elde etmenizi sağlayacak ipuçları vardır. Bunları kullanarak rekabette bir adım öne geçebilirsiniz.

1. Yüksek Kaliteli İçerik

Özel ipuçlarına başlamadan önce SEO ve Google açısından yüksek kaliteli içeriğin en önemli şeylerden biri olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Bunun sebebi nedir?
Çünkü, Google’ın bakış açısına göre en iyi ve en alakalı içeriği sunmak arama yapanlara verilebilecek en iyi kullanıcı deneyimidir. Yüksek kaliteli içerik her zaman Google tarafından tercih edilen içerik biçimidir.

Oluşturduğunuz videolar birinci sınıfsa hedef kitleniz videoyu izlerler ve potansiyel olarak onu arkadaş çevreleriyle paylaşırlar. Video izlemek için harcanan zaman ve gelen link kombinasyonu Google sıralaması için oldukça önemlidir.

2. YouTube’u Kullanmak

Video oluşturacaksanız onları YouTube’a eklemelisiniz. Videolarınızı YouTube’da barındırma yoluna gittiğiniz zaman sıralama konusunda elde edeceğiniz pek çok avantaj vardır.

Birincisi, YouTube kendi başına inanılmaz popüler bir sitedir. Videonuzu buraya yüklemek YouTube’un popülerliğinden faydalanmak anlamına gelecektir.

Videolarınızı kendinize ait sunucuda barındırma yoluna gittiğiniz zaman sitenizin yüklenme süresi çok daha yavaş olabilecektir. YouTube’un sunucuları videoları çok hızlı bir şekilde yüklemek ve görüntülenmeye hazır hale getirmek için optimize edilmiştir. Bundan yararlanmaya çalışmalısınız.

YouTube videoları sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda veya başka yerlerde kullanmayı kolaylaştıran özelliklere sahiptir. Son olarak YouTube videoları önerilen içerikler arasında yer alabilme özelliğine sahip olduğu için oldukça değerlidir.

3. Başlıkta Anahtar Kelimeyi Kullanmak

Herhangi bir içerikte olduğu gibi arama sonuçlarındaki videoların sıralama elde etmesi için uygun anahtar kelimeleri kullanmanız gerekmektedir.

Videonuz ne kadar iyi ve alakalı olursa olsun doğru başlığa sahip değilseniz Google onun bir kullanıcının sorgusuyla alakalı olduğunu göremeyecektir. Videonuz için anahtar kelimeleri kullanmanız gereken bazı önemli yerler şunlardır:

  • Video başlığı ve sayfa başlığı
  • Video açıklamalar

Videonuz için hazırlamış olduğunuz metni alt yazı olarak YouTube’a eklemeyi düşünebilirsiniz. Buna ek olarak metni videonun altında sayfa içeriği olarak kullanma yoluna gidebilirsiniz.

Bu alanlarda anahtar kelime kullanmak önemlidir. Ancak her yeri anahtar kelimelerle doldurmak gereksizdir. Oluşturduğunuz videoya koyduğunuz başlığın konuyla alakalı olduğundan ve en az bir anahtar kelime içerdiğinden emin olmanız yeterlidir.

4. Video Meta Verileri

Video açıklamaları kadar videolara ait meta veriler de önemlidir. Video meta verileri denildiğinde aklınıza hemen video başlığı, açıklamalar, etiketler, alt metin ve alt yazı gibi kısımlar gelmelidir. Bunların hepsi bir video ile bir sorgunun alaka düzeyini belirlemek için kullanıldığından önemlidir.

Video meta verilerinizi doldurmak için zaman ayırdığınızda burada bazı alakalı anahtar kelimelere yer verdiğinizden emin olmalısınız.

5. Konuşma Metni Eklemek

Videonun konuşma metni oldukça önemlidir. Özellikle videoyu bir siteye yerleştirdiğiniz zaman konuşma metninin önemi iki katına çıkmaktadır. Videonuzu boş bir sayfaya yerleştirmek gibi bir hata yapmamalısınız. Bu şekilde sıralama elde edemezsiniz. Google bir sayfada okuyabileceği tarzda içeriğe ihtiyaç duymaktadır.

Oluşturduğunuz videoya ait kısa bir giriş veya konuşma metni ve buna ek olarak videonun kendisini sayfaya eklemelisiniz. Böylece söz konusu sayfa Google’ın algoritması tarafından doğru şekilde kontrol edilecek ve sıralama elde edilecektir.

6. Video Uzunluğuna Dikkat Etmek

Video uzunluğuna her zaman dikkat etmelisiniz. Çünkü video uzunluğu hem iyi hem kötü bir haber olabilecektir.

Google, ayrıntılı ve yetkili içeriği tercih etmektedir. Bu nedenle Google’daki en iyi sonuçlar genelde ortalama 1000 kelimeden daha fazla içeriğe sahiptir. Aynı şey video içeriği için de geçerlidir.

Ancak, kullanıcılar genellikle daha kısa video içeriğini tercih etmektedirler. Hiç kimsenin bir soruya aradığı cevabı bulabilmek için 2 saatlik bir videoyu izlemesini beklememelisiniz.

Bunun yerine insanlar başından sonuna kadar izleyebilecekleri bir video sunmalısınız. İnsanlara 20 dakikalık ama hemen kapattıkları bir video sunmak yerine 2 dakikalık bir video sunmak her zaman daha iyi bir seçenektir.

İdeal hedefiniz hedef kitlenizin mümkün olduğunca video izlemesini sağlamaktır. Bunu ise eğlence ile uzunluk arasındaki mükemmel dengeyi yakalayarak elde edebilirsiniz.

7. Küçük Resim

Videoya ait küçük resimler SEO ve organik trafikte önemli rol oynamaktadır. Google bunu kendi başına oluşturabilse bile videonuz için mükemmel bir küçük resim seçmeye çalışmalısınız. Böylece videonuzu daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

İnsanların videonuzu oynatmak için tıklama yapmaları önemlidir. Küçük resimler videolarınız için bir kanca görevi görür. Bu yüzden onların olabildiğince çekici olmasına dikkat etmelisiniz.

8. Sosyal Medyada Paylaşmak

Online profilinizi güçlendirmenin en iyi yolu oluşturduğunuz videoları sosyal medyada paylaşmaktır. Çoğu durumda videonuzu paylaşmak çok bir şey katmayacak olsa bile videonuz viral olursa çok büyük bir fark yaratabilecektir. Sosyal medya oldukça güçlüdür ve bundan en iyi şekilde faydalanmaya çalışmalısınız.

9. Backlink Oluşturmak

Google sıralaması söz konusu olduğunda en çok dikkat etmeniz gereken nokta burasıdır. Oluşturduğunuz içeriğe bağlantı veren çok sayıda site varsa Google içeriğinizi daha değerli, otoriter ve alakalı olarak nitelendirecektir.

Oluşturduğunuz videoların sıralamada yükselmesini istiyorsanız backlink oluşturmak için biraz çaba göstermelisiniz. Bunu şaşırtıcı içerikler oluşturarak yapabilirsiniz. Ancak diğer kişilerden size ait videoyu sitelerinde paylaşmayı veya videonun yer aldığı sayfaya link vermelerini istemelisiniz.

Her iki durumda da backlink oldukça önemlidir. Ne kadar fazla backlink alırsanız sizin için bir o kadar iyi olacaktır.

10. Video Site Haritası Oluşturmak

Sitenize gömülü bir videonuz varsa Google’ın onu bulduğundan emin olmalısınız. Google’ın size ait içerikleri tek başına bulma şansı vardır. Ancak risk almanıza gerek yoktur. Siteniz için bir video site haritası oluşturarak işinizi kolaylaştırma yoluna gitmelisiniz.

Video site haritanızı oluşturduktan sonra onu Google’a göndermeyi unutmamalısınız. Her ne kadar site haritaları Google’a yönelik bir sıralama sinyali olmasa bile önemlidirler. Site haritaları sayesinde Google’a sitenizdeki her sayfayı ziyaret etmek zorunda kalmadan tüm videoları hızlı ve kolay bir şekilde bulma konusunda yardımcı olabilirsiniz.

11. Oynatma Listeleri Oluşturmak

Videonuzu benzer içerikli bir oynatma listesine eklemeniz gerekmektedir. Videonuz bittiğinde hedef kitlenizi askıda bırakmak istemezsiniz. İyi bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız videonuz ile alakalı videoları içeren bir oynatma listesine sahip olmalısınız.

12. Paylaş Linkleri Eklemek

Sitenizde yer alan her video içerik her zaman tek tıklamayla paylaş özelliğine sahip olmalıdır. Bu şekilde videolarınızı seven kişilere içerikleri kolayca paylaşma konusunda yardımcı olmuş olursunuz. Oluşturduğunuz içerikler ekstra kaliteli olursa bu linkler sayesinde backlink elde edebilirsiniz.

13. Tek Sayfa Tek Video Kuralı

Bir site, bir sayfa ve bir video kuralına her zaman sadık kalmalısınız. Bu önemlidir. Aksi taktirde Google’da sıralama elde etmek için kendiniz ile rekabet etmeye başlarsınız. Aynı videoyu bir sürü farklı yere koymak sitenizin değerini düşürecektir.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu