Backlink

Google’dan Ceza Almanıza Neden Olacak 10 Kötü Link Türü

Her SEO uzmanı linklerin (içerikle birlikte) SEO açısından değerli olduğunun bilincindedir. Linkler hala önemli bir sıralama faktörü durumundadır.

Sitenize zarar verecek kadar kötü olan linklere sahip olduğunuzda ne olur? Google algoritmalar aracılığıyla sitenizin değerini düşürebilir. Daha kötüsü, manuel bir işlem gerçekleştirilebilir ve ceza alabilirsiniz.

Google kötü linkleri yönetme konusunda yeteri kadar iyidir. Bu nedenle yeteri kadar kötü olan linklerin sitenizin sıralamasına zarar vermesi söz konusu olabilir. Burada ceza almanıza neden olabilecek 10 farklı kötü link türü hakkında çeşitli bilgiler bulabilirsiniz.

1. Basın Bülteni Linkleri

Basın bülteni linkleri yaklaşık 10 yıl önce oldukça popülerdi. Tek yapmanız gereken bir basın bülteni yazmak ve bunları yüzlerce basın bülteni dağıtım sitesine göndermekti. Bu sayede yüzlerce link elde edebilmeniz mümkündü.

Diğer birçok işe yarar SEO taktiği gibi bu imkan kötüye kullanıldı. Google müdahale etti ve bu tür linkleri bir link şeması olarak görmeye başladı. Bunun sebebi basın bülteni linklerinde manipülasyon yapmanın oldukça kolay olmasıdır.

Özellikle temel anahtar kelimenizi hedefleyen aşırı optimize edilmiş link metnine dayanan basın bültenleri linklerinden kaçınmalısınız. Kontrolünüz dışındaki sebeplerden ötürü link almak durumunda kalmanız halinde marka link metnini kullanmanız yeterli olacaktır.

2. Forum Linkleri

Açık olmak gerekirse tüm forum linklerinin kötü olduğunu söylemek mümkün değildir. Bir link kaliteli bir siteden, tanınmış bir kullanıcıdan geliyorsa ve linkin kendisi spam değilse o sizin için değerlidir.

Ancak yabancı forumlardan gelen binlerce linke sahipseniz hepsinin düşük kaliteli spam linkler olduğunu bilmelisiniz. Bu şekilde sürekli link artışı yaşıyorsanız onları reddetmeyi düşünmelisiniz. Spam görünen herhangi bir link Google’ın gözünde değersizdir.

3. Yabancı Ziyaretçi Defterlerinden Linkler

Bu tür linklerde manipülasyon oldukça yüksektir. Yabancı ziyaretçi defterlerinden gelen linkler manuel olarak veya otomatik bir program yardımıyla oluşturulurlar.

Bu tür linklere sahip olmanız durumunda sitenizin sıralamasında önemli derecede düşüş yaşanabilecektir. Şüpheli gördüğünüz her linki reddetmeyi tercih etmelisiniz.

4. Rastgele NoFollow Linkler

Spam olarak bilinen bir link oluşturma stratejisini uygulama yoluna gittiğinizde Google’ı gerçekten kandırabileceğinizi düşünüyor musunuz? Bu konuyu yeniden düşünmelisiniz. Tüm linkleri rastgele ve nofollow niteliğine sahip olacak şekilde alsanız bile Google’ı kandıramazsınız.

Otomatik bir program kullanmıyorsanız Google ayak izinizi kolayca bulabilecektir. Google’ın tespit edemeyeceği şekilde rastgele ayak izleri oluşturmak oldukça zordur.

Otomatik bir program kullansanız bile Google’ın sizi bulma şansı oldukça yüksektir. Bulunmak istemiyorsanız gerçekten rastgele linkler oluşturmaya çalışmalısınız. Ama bunu gerçekleştirmek oldukça zordur.

Linkleri takip etmek başlı başına bir iz oluşturur ve Google bu izi kullanarak sizin ne yapmaya çalıştığınızı anlayabilir. Birbiriyle bağlantısız yüzlerce siteden yüzlerce nofollow niteliğine sahip link alırsanız bu spam taktikler peşinden gittiğinizin kanıtı olur.

5. Özel Blog Ağları (PBN)

Özel blog ağları sıralama elde etmek adına link oluşturmanın en iyi yollarından biriydi. Rastgele link oluşturma konusunda çok faydalı oldukları için her şey yolunda giderdi.

Bu yöntemin hala işe yaradığını düşünüyor olabilirsiniz. Ama artık işe yaradıklarını söylemek pek mümkün değildir. Özel blog ağları organik trafik kaybetmenize neden olabilecek kadar sakıncalıdır.

Google çoğu özel blog ağını kolayca tespit edip cezalandırma yoluna gitme gücüne sahiptir. Bazı özel blog ağları diğerlerine göre daha uzun süre ayakta kalabilir ama yakayı ele vermeleri kaçınılmazdır.

6. Sosyal İmleme Linkleri

Sosyal imleme veya sosyal yer imi linkleri Google tarafından manipülasyon yapılan linkler olarak görülür. Çok fazla sayıda bu tür linke sahip olursanız başınız belaya girebilecektir.

Bu tür linklerin hepsi elle yerleştirilmiştir. En önemlisi hepsinin birer spam taktiği olarak değerlendirmesi söz konusudur. Google bunların hepsini bir link şeması olarak görmektedir.

7. Dizin Linkleri

Dizin kayıt sayfaları kayıtlardan ve linklerden ekstra kazanç elde edeceğinizi söylemekten gurur duyarlar. Genelde Google sıralamanızı yükseltmek için size yardımcı olacaklarını söylerler. Ancak bunların hiçbirisi gerçek değildir.

Düşük kaliteli dizinlerde kayıt gerçekleştirmek muhtemelen siteniz sıralamasına faydadan çok zarar getirecektir. Bunun bilincinde olmalı ve dizin kaydı yaptırırken iki kez düşünmelisiniz.

Buna rağmen SEO çalışmalarının her yerinde olduğu gibi bazı istisnalar vardır. Özellikle yerel SEO çalışmalarında doğal link oluşturmak için hedeflenmiş dizinleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

8. Blog Yorumları

Geçmişe bakacak olursak blog yorumları SEO çalışmalarında en çok suistimal edilen taktiklerden biridir. Yorum atarak link edinmeye çalışmak eski bir link oluşturma taktiğidir ve bundan uzak durulması gerekir.

Blog yorumlarında diğer alanlarda olduğu gibi istisna vardır. Eğer tam anlamıyla konuyla ilgili değerli bir yorum yapabilirseniz o yorum üzerinden link almayı düşünebilirsiniz. Temel kriter güncel ve alakalı sitelere ilgili yorumlar bırakmaktır.

9. Ucuz Servislerden Linkler

Geçmişe bakacak olursak bu taktik en çok istismar edilen taktiklerden bir diğeridir. Her ne kadar bu linkler çok kötü gözükmeseler bile Google’ın algoritmaları tarafından açıkça fark edilirler.

Ucuz servislerden yararlanarak link oluşturma yoluna giderseniz en başından sonuçlarına katlanmayı düşünmeniz gerekir. Google’ın bu tür girişimleri tespit etmesi çok zor değildir. Bu nedenle bu tür linklerden olabildiğince uzak durmalısınız.

10. Otomatik Oluşturulan Linkler

GSA Search Engine Ranker veya Scrape Box gibi araçları daha önce duydunuz mu? Bu araçları kullanarak birçok link oluşturmak mümkündür. Ancak son yıllarda bu programlar işlevselliklerini yitirmişlerdir.

SEO uzmanları genel olarak bu programları kullanmamanızı tavsiye ederler. Bir SEO uzmanı bu tavsiyeyi verebiliyorsa bunun sebebi Google’ın algoritmalarıdır. Google’ın algoritmaları bu tür programların birkaç adım önündedir.

Tek Sorun Linkler Mi?

Şimdiye kadar sitenize zarar verebilecek linkler hakkında bilgi edindiniz. Sorunun başka bir şey olmadığından emin misiniz? Bunu bulmak için birden fazla denetim yapmanız gerekir. Sitenizin durumunu değerlendirmeli ve yolunuza buradan devam etmelisiniz.

Panda ya da Penguin Cezası

 • Potansiyel tarama sorunlarını, teknik sorunları veya siteyi etkileyen benzeri sorunları ortaya çıkarmak için bir teknik SEO denetimi gerçekleştirin.
 • Sitenize ait içeriğin durumunu belirlemek için bir içerik denetimi gerçekleştirin.
 • Sitenizin genel link profilini değerlendirmek için bir link denetimi gerçekleştirin.

Tüm bu denetimler sonucunda sitenizi düzeltmek için neler yapabileceğinizi öğrenmiş olursunuz. Bu üç denetimin hepsinde çeşitli sorunlar tespit ettiyseniz biraz talihsiz olduğunuzu bilmelisiniz. Çünkü yapacak çok işiniz var demektir.

Manuel İşlem: Disavow Dosyasını Hazırlamak

Disavow dosyasını hazırlamak için öncelikle link profilinizi incelemeniz gerekmektedir. Bunun için farklı araçlar kullanabilirsiniz. Kullanacağınız aracın birden fazla kaynaktan elde edilecek link listesini değerlendirebilecek durumda olmasına dikkat etmelisiniz.

Bunun için Link Research Tools tarafından geliştirilmiş olan Link Detox aracını kullanabilirsiniz. Linkleri bu araca gönderdikten sonra hepsini doğru şekilde değerlendirmeye alabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra linklerin gözden geçirilmesini beklemelisiniz. Daha sonra disavow dosyasını hazırlayarak onu Google’a göndermelisiniz.

Link Denetimleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Link Cezası Alıp Almadığınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

Manuel işlem bildirimi aldınız mı? Google Search Console’da yer alan manuel işlemler kısmını kontrol etmeniz yeterlidir. Google’ın sitenizi cezalandırdığını buradan anlayabilirsiniz.

Siteniz algoritma tarafından düşürüldü mü? Genellikle Google Analytics verilerini inceleyerek algoritmadan etkilenip etkilenmediğinizi kolayca anlayabilirsiniz.

Algoritma tarafından etkilendiğiniz zaman toplam trafik değerinizde %35-%50 arasında bir düşüş söz konusu olur. Bu belirli sayfalarda, klasörlerde veya site genelinde yaşanan bir düşüş olabilir.

Dikkatli bir şekilde analiz gerçekleştirirseniz bu tür trafik düşüşlerine neden olan sitedeki diğer sorunları da ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin teknik açıdan veya içerik açısından sorun yaşıyorsanız bunları hızlıca tespit edebilirsiniz.

Bu tür bir problemle karşı karşıya olmanız durumunda içerikle ve linklerle ilgili sorunları gidermek için tasarlanmış çok katmanlı bir denetim yaklaşımını uygulamaya koymalısınız.

Link Aldığınız Sitelerin Link Profilini İncelemeli Misiniz?

Tam bir denetim gerekli olmasa bile size link veren siteleri incelemek çalışmalarınızın kalitesi açısından önemlidir. Genel olarak olağanüstü derecede spam durumuyla karşı karşıya kalırsanız link profilinizin kalitesini düşürmüş olursunuz. Bu tür linklerden uzak durmalısınız.

Negatif SEO Saldırısına Karşı Ne Yapmalı?

Saldırıyı olabildiğince hızlı bir şekilde durdurmalısınız. Yüksek hacimli link saldırısı altında olmanız durumunda ceza almanız kaçınılmazdır. Bu tür saldırılara karşı yapabilecekleriniz oldukça basittir:

 • Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarına ait botlar hariç tüm botları engellemelisiniz.
 • Gelen tüm linkleri toplu olarak reddetme yoluna gitmelisiniz.
 • Link saldırısı sona erene kadar gelen tüm linkleri reddetmeye devam etmelisiniz.

İyi Bir Link Profiline Sahip Olmanın Yolları Nelerdir?

Link profili konusunda işe yarar çalışmaları takip etmelisiniz:

 • Mümkünse markalı link metni kullanmalısınız.
 • URL’leri açık bir şekilde kullanmalısınız.
 • Tam eşleşmeli anahtar kelimeleri link metni olarak kullanmamalısınız.
 • Kötü sitelerden link almamalısınız.
 • Aşırı optimize edilmiş link metni içeren linkler almamalısınız.
 • Aldığınız linklerin içeriklerde doğal gözükmesine dikkat etmelisiniz.
 • Kendi alanınızda iyi otoriteye sahip sitelerden link almalısınız.
 • İnsanlarla etkileşime girmelisiniz.

Genel olarak link profiliniz oldukça dengeli olmalıdır. Burada belirtilen link türleri genel link profilinizin yaklaşık %20’sini geçmemelidir. Spam yöntemlerden, doğal olmayan linklerden kaçının ve Google’ın kurallarına aykırı davranmayın.

Algoritma Etkisi Ne Kadar Sürede Geçer?

Ciddiyetine bağlı olarak bir algoritmanın etkisi 6-8 ay sitenizi etki altında bırakabilir. Eğer manuel bir işlem söz konusuysa bir yıla yakın bir süreyle sitenizin etki altında olacağını bilmelisiniz. Ancak pes etmeyin, en kötü link profillerinden daha kötü olan bir link profilini dahi onarmak mümkündür.

Değerli okurlarım eğer bu içeriğim ilginizi çektiyse backlink hakkında daha nice nitelikli kaynağa: https://furkangokcol.com/backlink/ bağlantısından hızlıca ulaşabilirsiniz! 😍

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Bence hatalı bir yazı. İş hiçbir yerden link almamaya doğru gidiyor! Yaklaşık 3 yıldır SEO ile uğraşıyorum. Yukarda yazanların tam tersini yapıp her yerde ilk sırada olanları gördüm. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Google ın bu konuda en çok dikkat ettiği şey spam. Ard arda girilen linkler tehlikeli.

  Örneğin tanıtım yazısı ve sosyal imleme meselesine bakalım. Bir linki aynı zamanda çok yerde kullanırsanız Google spam diyor. İmleme sitelerinin hiçbir zararı yok sadece spamdan kaçınmak gerek. Örneğin 5 günde içinde bir linki bütün imleme sitelerinde kullanmamak gibi. Backlink olayında dikkat edilecek şey zamana yayılması…

  Link şemalarının önemine vurgu yapmışsınız da çoğu site halen bu yöntemle yükseliyor. Link şemasının bulunması öyle kolay iş değil. Google için bile…

  Yazınız için tecrübeyle denemenizi salık veririm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu