İçerik PazarlamaSEO

Google’ın 2015 Yılı için En İyi 3 Teknoloji Trendi

Google, 2015 yılında pazarlamacıların dikkat etmesi gereken en iyi üç teknoloji trendine ait listeyi açıkladı. Bu veriler tüketicilerin davranışlarına göre elde edilmiş tahminlerden oluşmaktadır.

İşte Google’ın bulduğu en iyi 3 teknoloji trendi ve bunların 2015 yılında işiniz açısından anlamı.

“Bağlantılı Hayatlar Platformu’nun” Ortaya Çıkışı

Bağlantılı hayatlar platformu Google tarafından “Nesnelerin İnterneti” kavramını tanımlamak için kullanılmaktadır.

Akıllı telefon üzerinden bir termostatı kontrol etmek buna verilebilecek ideal örnektir. Google 2015 yılı içerisinde bu tür şeylerin artış göstereceğini düşünüyor ve bunu verilerle destekliyor:

 • Nesnelerin İnterneti ile ilgili geçtiğimiz yıl yapılan aramalar 2.5 kat artış gösterdi.
 • Geçtiğimiz yıl giyilebilir teknolojiler hakkında aramalar 3 kat artış gösterdi.
 • Geçtiğimiz yıl akıllı ampuller için yapılan aramalar %36 oranında artış gösterdi.
 • 2015 yılında yaklaşık olarak 4.9 milyar birbirine bağlı şeyler kullanılıyor olacak ve 2014 yılına göre artış oranı %30 şeklinde.

Pazarlamacılar için not: Birbirine bağlanabilen bu cihazlar daha fazla veri oluşturacaklar ve Google bunların daha iyi bir deneyim oluşturulması için kullanılmasını tavsiye ediyor. Bununla birlikte müşterilerinizi karşılamak için verilerle oluşturulmuş izlenimleri kullanabilirsiniz.

Mobil Her Şeyin Merkezinde

Akıllı telefonlar bağlanabilen tüm cihazların merkezinde yer alıyor ve bu cihazların verileri size daha iyi kişiselleştirilebilir deneyimler sunmak için kullanılabilir.

Google, “Benim İnternetim” düşüncesini tanımladı ve geçtiğimiz yıl mobilde gerçekleşen büyümeyi belgelere aktardı:

 • 2014 yılında global olarak 1.3 milyar akıllı telefon satıldı.
 • Her gün yaklaşık olarak 151 dakika akıllı telefonda geçiriliyor ve bu rakam televizyon veya dizüstü bilgisayarda geçirilen vakitten daha fazla.
 • Google’da yapılan aramaların neredeyse 5’te 1’i bölgesel.
 • “Yakınlarda” şeklinde yapılan aramalar 2011 yılından bu yana 5 kat büyüme gösterdi.

Pazarlamacılar için not: Bu konuda bilmediğimiz bir şey anlatılmıyor. Google müşterilere akıllı telefon üzerinden daha iyi deneyimler sunulması gerektiğini düşünüyor. Yerel içerikler, yerel ekipmanlardan oluşan reklamlar ve tek tıkla sipariş seçeneği gibi unsurlarla bunu iyileştirebileceğinizi belirtiyor.

Bilgiye Erişimdeki Artış İle Hayat Hızlanıyor

Artık hepimiz bilgiye, eğlenceye ve servislere istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Karar almak zorunda olduğumuz anlık durumlar oluyor ve dünya birbiriyle bağlantı kurduğu sürece bunlar artış gösteriyor.

Google aşağıdaki veriyi sunuyor:

 • Dronlar artık gerçek bir tüketici elektroniği oluyorlar.
 • Geçtiğimiz yıl dronlar için yapılan aramalar 2.6 kat artış gösterdi.
 • “Aynı gün kargo” için yapılan aramalar 2010 yılına göre 2 kat artış gösterdi.
 • Google uygulamasında sesle yapılan aramalarda 30 kat artış yaşandı.

Pazarlamacılar için not: Tüketiciler istedikleri şeye diledikleri zaman ulaşmayı bekliyorlar. İşletmenizi bu beklentiye göre nasıl geliştirebileceğinizi düşünün. 7/24 sunulacak müşteri hizmetleri veya talep üzerine teslimatlar bu konuda size yardımcı olabilir mi?

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Gelişen teknoloji ile birlikte insanların ihtiyaçları da değişiyor. Ancak bu değişime herkes ayak uyduramıyor. Giyilebilir teknoloji ve merkezine mobili koymuş bu kadar araç arasında sanırım artık robot gibi gezeceğiz. 🙂

 2. Gelişen teknoloji ile birlikte insanların ihtiyaçları da değişiyor.çok işe yarar

 3. Pazarlama konusunda dikkat edilmesi gereken birçok husus var. Bu hususlarla parazarlama trandini oluşturmak mümkün. Fakat pazarlamanın bir diğer ucuda dürüst pazarlama hizmeti olmalıdır.

 4. Şimdi para olunca şirketinde yapacak o kadar çok şey oluyor ki çünkü zaten paran var gücün var şimdi bu projeler ile daha neler yapmak istiyor yeter. Biraz mark gibi düşünmesi lazım bence Face den başladı Whatsaap ile Instagram da onun oldu para var gene adam rahat tabi bi insan bir web sitesi ile bu kadar zengin olabilir mi 🙂 Face İlk çıktığı zamanlar bir site var eski arkadaşlarını buluyorsun efsanesi tükenmez bir efsane 🙂

 5. Aslında pazarlamacılar için dijital ortam eşsiz bir kaynak sadece dijital ortamı bilinçli bir şekilde kullanan bir pazarlamacının başarılı olacağına kesin gözü ile bakabiliriz. Çünkü bir sayfada toplanan yüzbinlerce kişiye tek bir paylaşım ile ulaşarak pazarlamasını çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu