SEO

Her SEO Uzmanının Bilmesi Gereken 18 Alan

SEO uzmanları olarak çok şey bilmemiz gerekir. Bu kesinlikle yıldırıcı ve bezdirici bir durumdur. Birçok SEO uzmanı sahtekarlık sendromuna yakalanır ve bulunduğu sektörün veya işin tamamen şans ile ilgili olduğunu, bilginin pek işlevsel olmadığını düşünür.

Bu yönlü düşüncelere sahip olduğumuz zaman kendimizi ciddi anlamda kısıtlamış ve işimizin uzmanı olarak verimliliğimizi azaltmış oluruz.

Bizler sahtekar değiliz. SEO uzmanı olarak bizler kendimizi bu şekilde sayamayız çünkü ilgilendiğimiz konuda yeteri kadar kendimizi geliştirmiş durumdayız. Bu yüzden bu işi yapıyoruz çünkü belirli bilgileri kavramaya çalışıyoruz. Ancak tam olarak ne tür bilgilere ihtiyaç duymamız gerekiyor? İşte size tüm SEO uzmanlarının mutlaka bilmesi gereken alanlar. Başlamadan önce lütfen unutmayın, SEO uzmanı olmak için burada yer alan başlıkların tamamında derin bilgilere sahip olmanız gerekmemektedir. Basit bir şekilde fonksiyonlarını bilmelisiniz. Eğer biz buradaki tüm alanlarda uzman olmayı başarsaydık bu işi bizden başka yapacak kimse kalmazdı.

Burada belirtilen alanlar hakkında genel bilgilere sahip olduğunuz zaman yetenek setinizi oldukça güçlendirirsiniz. Burada yer alanların hepsi karmaşık olan web ve onunla alakalı alanlarla bağlantılıdır. Bilgi bir başka alandaki bilginin inşasında kullanılır, bu sayede bir sonraki bilgi durağında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kafası Karışık SEO Uzmanı

1. Sayfa İçi SEO

Bu SEO uzmanlarının ortak noktasıdır. Tamamen temellerden meydana gelen bir bilgi alanıdır. Sayfa içeriği, başlık etiketi, URL adresi ve H1 etiketi unsurlarından oluşur.

Sayfa içi SEO konusu artık SEO uzmanı olmayan kişiler tarafından da bilinen bir alan olmaya başlamıştır. Bu durum sayfa içi SEO konusunu biz uzmanlar için çok daha önemli kılmaktadır. İçerikler, başlıklar ve meta etiketler gibi daima değişken yöntemlerin kullanıldığı alanlarda bu niteliği nasıl kullanacağımızı iyi bilmeliyiz.

2. Link Profilleri

Sayfa içi unsurundan sonra bir sitenin link profili siteyi arama sonuçları açısından en çok etkileyen unsurların başında gelmektedir.

SEO uzmanı olarak link profilinin etkisini, iyi bir linkin ne olduğunu ve gereksiz linklerin nasıl anlaşıldığını iyi bilmelisiniz.

3. Anahtar Kelime Araştırması

Semantik arama ve arama davranışları anahtar kelimelerin klasik fonksiyonlarını belirleyen unsurlar bile olsa bunlar hala önemlidir.

Anahtar kelime araştırması yapmak için özel araçlara ihtiyacınız yoktur ancak bunun temelini öğrenmek zorundasınız. Bir site için hangi anahtar kelimeler daha iyi? Hangi anahtar kelimeler daha fazla hedeflenmiş trafik getirir?

İşinde iyi olan SEO uzmanları daima anahtar kelime araştırmasıyla işe koyulurlar.

4. En İyi Yöntemlerle Link Oluşturma

Bir siteden diğer bir siteye bağlantı vermek en çok kullanılan SEO taktiklerinden birisidir.

Link oluşturma Web ortamının ilk dönemlerinden itibaren var olan bir şeydir. Link oluşturma hala önemlidir ancak tehlikeli manevraların ve cezalar diyarının bir parçası haline gelmiştir. Bir SEO uzmanı olarak işinizde iyi olmak istiyorsanız link oluşturmanın ve linklerin değerini anlamalısınız. Hem dahili hem de harici linklerin fonksiyonları sayesinde fikir sahibi olmalısınız. Daha fazlası için burada veya şurada bulunan içeriklerimizi inceleyebilirsiniz!

5. Yerel SEO

Yerel SEO bir işletmenin yerel arama trafiği nasıl alacağını ve yerel müşterilere nasıl ulaşacağını tanımalar. Diğer bilinmesi gereken alanlar gibi yerel SEO da önemli olan kilit noktalardan bir tanesidir.

Her firma bir isim, adres ve telefon numarasına sahiptir. Bu bilgiler işletmeden Web ortamında söz edildiği zaman onun yerel atıflarının bir parçası olurlar. Genellikle bu söz edilme durumları dizinlerde veya diğer yerel listelerde gerçekleşir. Ek olarak bir işletmenin mutlaka Web ortamında profillerinin olması gerekir. Yelp, Foursquare ve Google Yerel gibi profiller işletmenin yerel trafik alabilmesi için önemli alanlardır. Değerlendirmeler yerel aramaların diğer önemli unsurlarıdır. Negatif yorumlar işletmenin yerel sonuçlarda yer almasını olumsuz olarak etkileyebilme kabiliyetine sahiptirler. Yerel arama sonuçları ile alakalı daha fazla bilgi için daha önceden hazırlamış olduğumuz içeriği inceleyebilirsiniz! İçeriğe ulaşmak için: tıklayınız

6. PPC

Bir SEO uzmanının daha önce herhangi bir anahtar kelime için reklam vermemiş olma ihtimali vardır. Ancak birçok SEO uzmanı çantasında hem organik arama optimizasyonuna hem de ücretli aramaya yer vermektedir.

Adwords dünyasına nasıl gireceğinizi ve nasıl kampanyalar oluşturulacağını bilmiyor olabilirsiniz. Bilmeniz gereken tek nokta ücretli arama diye bir şeyin olduğu ve bunların arama sonuçlarında arama yapan kişilere gözüktüğüdür.

Google işte bu şekilde para kazanmaktadır.

7. Mobil SEO

Mobil SEO, SEO dünyasında yeni bir uygulamadır. Evet, mutlaka bilinmesi gerekir. Dijital dünya hızlı bir şekilde mobil alana doğru kaymaktadır. Giyilebilir teknolojilerden elde taşınan yüksek teknoloji aletlere kadar pek çok şey artık hayatımızdadır. Bu nedenle mobil arama optimizasyonunu mutlaka düşünmemiz ve bilmemiz gerekir.

Bir SEO uzmanı olsanız bile mobil alanda zorluk yaşamanız muhtemeldir çünkü bu alanın kendine özgü bir takım teknik zorlukları vardır. Eğer bir mobil SEO uzmanı olmak istiyorsanız öğrenme aşamasına dahil olmanız gerekir.

8. Dönüşüm Optimizasyonu

Dönüşüm optimizasyonu veya dönüşüm oranı optimizasyonu sitenizdeki kullanıcıları dönüştürmenize yani harekete geçirici mesajlara tıklamaları veya bir şeyler satın almaları gibi faaliyetleri gerçekleştirmenize yardımcı olmaktadır.

Dönüşüm optimizasyonu SEO alanıyla paralel bir alandır. SEO belirli bir sayfaya trafik çekmekle uğraşırken, dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmaları gelen trafiği dönüştürmekle alakalıdır.

Bu alanda uzman olan kişiler dönüşüm hunisini tekrar değerlendirirler ve belirlenen niş ile işletmenin kazancı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu bilirler. SEO uzmanları ise bu alanın temellerini, iki yönlü testleri ve açılış sayfaları gibi unsurları bilmelidirler.

9. Pazarlama

Kendinizi bir pazarlamacı olarak görmüyor olabilirsiniz. Bir SEO uzmanı olduğunuzu iddia ediyorsanız aslında pazarlamacı olduğunuzu bilmeniz gerekir. Siz pazarlama alanında aktif görev alan birisiniz.

Pazarlama ürünlerin veya hizmetlerin satışı ve tanıtılması işi veya faaliyeti olarak tanımlanır. Siz arama motoru optimizasyonu yaptığınız zaman ürünleri ve hizmetleri, özellikle bir siteyi tanıtmış olursunuz.

Bir SEO uzmanı olarak pazarlama alanının temellerini öğrenmeniz durumunda kendinizi geliştirebilir ve hatta daha gelişmiş niteliklere sahip olabilirsiniz. Klasik pazarlama disiplinlerinin birçoğu dijital alana aktarılabilir ve hatta bunlar SEO alanından çok uzakta unsurlar olarak gözükebilir.

10. HTTP Durum Kodları

Kendinizi oldukça iyi ve yetenekli bir SEO uzmanı olarak görüyorsanız hemen bir test gerçekleştirebilirsiniz. Moz tarafından sunulan SEO Expert Quiz testini gerçekleştirerek kendinizi değerlendirmeye alabilirsiniz. Bu test sonucunda HTTP durum kodlarının önemli olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

HTTP durum kodları arama motoru bir talep gönderdiği zaman Web sunucularından gelen mesajlardır. Bunlar üç rakam şeklinde olur. Hepsini aklınızda tutma şansınız olmayabilir ancak bu kodların konsepti hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

200 – başarılı bilgi transferi

301 – ziyaretçiler yeni bir sayfaya yönlendirildi

302 – sayfa ve arama örümcekleri yeni bir sayfaya yönlendirildi

404 – sayfa bulunamadı

500 – böyle bir sayfa yok

504 – sayfaya bazı nedenlerden ötürü erişim yok

11. Web Geliştirme

Web ortamına bir şeyler nasıl gelir? Geliştirme sayesinde.

Bazı SEO uzmanları Web geliştirme alanına arka plandan giriş yaparlar. Web sayfalarının nasıl oluşturulduğunu bilmek tam anlamıyla gerekli değildir ancak Web geliştirme konusunda bilgi sahibi olduğunuz zaman geliştiricilere SEO konusunda en iyi yöntemlerin sitelere nasıl uygulanacağı konusunda tavsiyeler verebilirsiniz.

12. Algoritmalar

Arama algoritmalarının alanı SEO uzmanının yapmakta olduğu her şeyin geldiği noktadır. Algoritma arama sonuçları sayfasında nelerin gözükeceğini ve sonuçların nasıl yer alacağını tanımlar.

Bir SEO uzmanı olarak arama sonuçlarını algoritmanın belirlediğini bilmelisiniz. Google çalışanları dahil algoritmanın tam olarak nasıl çalıştığını bilmemektedir ancak bir SEO uzmanı olarak bu konuda tahminler yürütebilirsiniz.

13. Ziyaretçi Yazarlık

Ziyaretçi yazarlık ölmedi, yaşıyor ve iyi durumda sayılabilir. Dahası bu yöntem dijital pazarlama alanında yer alan birçok kişi tarafından kullanılıyor.

Bir SEO uzmanı olarak ziyaretçi yazarlık konusunda bilgi sahibi olmalısınız ve risklerini bilmelisiniz. Ziyaretçi yazarlık birinin erişim alanını diğeriyle paylaşma konusunda gizli bir yöntemdir ancak risk almadan bunu gerçekleştirmek pek olası değildir.

14. İçerik Pazarlama

Uzun zaman önce bu bir istisna durumdaydı, içerik pazarlama nadiren pazarlama çalışmalarında kullanılıyordu. Ancak artık vazgeçilmezlerden birisi durumuna geldi. İçerik pazarlama başarıya ulaşmak için gerçekleştirmeniz gereken unsurlardan birisidir.

İçerik pazarlama onlarca farklı türe ve uygulamaya sahiptir. Ancak merkezinde daima kaliteli içerik sunma gereksinimi vardır. Başarı hedefleniyorsa kaliteli içerik şarttır. İçerik bir video olabilir, infografik olabilir, slayt olabilir, podcast olabilir, blog yazısı olabilir veya bunların tamamı olabilir.

Her ne olursa olsun SEO uzmanları içerik pazarlama konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar ve bunun neden önemli olduğunu anlamalıdırlar. İçerik pazarlama ve seo üzerine daha fazlası için bu bağlantıya tıklayınız

15. Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı deneyimi tasarımıyla ilgili alanların hepsi dijital alanda insanların etkileşimleriyle alakalıdır.

Kullanıcı deneyimi SEO ile ilgili her şeydir. Siz kullanıcı deneyimi konusunda uzman olmak zorunda değilsiniz ancak bunun varlığından haberdar olmalısınız.

Eğer bir kullanıcı sitede gezinme konusunda sıkıntı yaşıyorsa veya mobil cihazında yazıları göremiyorsa bu durum iyi kullanıcı deneyiminin ihlali anlamına gelir. Bu negatif etki SEO unsurunu etkiler.

Kullanıcı deneyimi birçok kişinin anlayabileceği bir şeydir. Bir site çalışıyor mu? Nereye tıklamalı? Aradığım şeyi bulabiliyor muyum?

Kullanıcı deneyimi ne kadar iyi ise SEO sonuçları sizin açınızdan o kadar iyi olur.

16. Semantik Arama

Semantik arama Web ortamının yıllar içerisinde geldiği noktalardan birisidir. Arama motoru optimizasyonu tamamen belirli anahtar kelimelerle ilgiliydi ancak artık değişim etkisini göstermeye başladı.

Artık anahtar kelimeler tek başına yeterli olmuyor çünkü davranış, bağlam, sinonim, yer, trendler, kelime çeşitleri ve dilin diğer unsurları aramalara etki ediyor.

Hummingbird güncellemesi semantik arama konusunda iyi bir örnektir. Bu güncelleme SEO uzmanlarına yapılan çalışmanın sadece anahtar kelimeden ibaret olmadığını hatırlatmıştır. Dilin kullanımı ve yöntemleri artık önemli hale gelmiştir.

17. Sosyal Medya

Bununla ilgili korkuya kapılmayın. Birçok insan mevcut kariyerlerini sosyal medya uzmanı olarak sürdürmektedir ama bu sizin için şart değildir.

Sosyal medya gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmaları kadar öneme sahiptir. Ancak bilmeniz gerekenler Google+, Facebook, Twitter ve LinkedIn ile sınırlıdır. Pinterest bu konuda ekstra olarak nitelendirilir.

Peki iki dünya arasındaki bağ nedir? Sosyal sinyal adı verilen ve sayfa sıralaması adı verilen belirli unsurlar vardır. Ancak sosyal medya ve SEO arasında doğrudan bir etki bağlantısı bulunmamaktadır. Bununla birlikte sosyal sinyaller şimdilik algoritmaya etki eden faktörlerden birisi değildir.

18. Cezalar

Cezalar. En kötüsü en sona kaldı.

Eğer daha önce bir ceza ile karşılaşmadıysanız bu alandaki bilgileriniz bir ceza ile karşılaşmanız durumunda etkili olacaktır. Elbette konumuz Google tarafından uygulanan cezalar, iki tür ceza vardır ve bunlar şu şekildedir:

Algoritma cezası – Siteniz değişen algoritma kuralından etkilenmiştir ve bu nedenle sıralama ve trafik kaybı yaşamışsınızdır. Gerekli geliştirmeleri yaptıktan sonra durumunuz iyiye gidecektir.

Manüel ceza – Bu ceza bir Google çalışanı tarafından manüel olarak uygulanmıştır. Siteniz kural ihlali gerçekleştirmiştir ve değerlendirme sırasında bu tespit edilmiştir. Bu cezadan kurtulmak için geniş kapsamlı bir link kontrolü ve kaldırma işlemi gerçekleştirmeli ardından Google’dan yeniden değerlendirme talebinde bulunmalısınız.

Sonuç

Bunlar oldukça güçlü bilgilerdir. Taktiksel yöntemler ve uygulamalar her gün gerçekleştirmemiz gereken niteliklerdir. Bu bilgileri iletişim ve dürüstlük gibi diğer kabiliyetlerle bir araya getirerek kendi alanınızda lider olabilirsiniz. Sizce bir SEO uzmanı ne tür farklı yeteneklere sahip olmalıdır?

Değerli ziyaretçilerim, SEO alanında rakiplerinize istinaden aksiyon almak için neden https://furkangokcol.com/seo/ kategorimi favorilerinize eklemiyorsunuz? 🙂

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

94 Yorum

 1. Paylaşımınız için teşekkür ederim..Oldukça faydalı bir paylaşım oldu ellerinize sağlık

 2. Merhaba, Kıvrak Zeka Yazılım Ajansı olarak geliştirdiğimiz projelerimizin en alt kısmına logomuzu ve web sayfamızın linkini koyuyoruz. Makalelerde okuduğum kadarıyla bu seo açısından pek iç açıcı bir durum değil. Bunun yerine ne yapmamızı önerirsiniz?

  1. Alakası bile yok. Hatta Title’a anahtar kelime bile yazmanızı tavsiye ederim. Bunlar trafik çeken doğru ve kalıcı backlinklerdir.

 3. Yazı uzun olmasına rağmen bir solukta okudum. Sadece içeriği değil yazının kendisi de SEO çalışması yapanlar için bir ders niteliğinde. Tebrikler.

 4. Bu kadar detaya dikkat edipte bir yere gelememek imkansız zaten, teşekkürler hocam 🙂

 5. Merhabalar. Makaleniz çok güzel olmuş, açıkçası uzun zamandır aradığım bir yazı dizesiydi diyebilirim. Günümüzde ne yazık ki işini en ince ayrıntısına kadar ideleyerek yapan, kullanıcılarına en doğru haberleri sunan bir site bulmak oldukça zor. Bu kaliteyi sitenizde bulmuş olmam, sitenizi uzun vadede hep takip edeceğim anlamına gelmektedir. Çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim

 6. Hocam çok teşekkürler iyiki varsınız. sizlerin web sitelerini paylaşımlarını okuyarak birşeyler yapmaya çalışıyorum zorlandığımız yerde sizlerden paylaşımlarınızdan hep destek görüyoruz.bunu için sizlere minnettarız.fakat bazı yerlerde tıkanıyoruz tabi burada kendi web sitemizin ilgi alanıylada alakalı olduğu için google da bazen sıralamamızı dahi kaybediyoruz.sebepleri nedir bir türlü bulamıyoruz.ardan biraz zaman geçince tekrar sıralamaya giriyoruz.sebepleri nelerdir diye sorsam sizlere şimdiden teşekkür ederim iyiki varsınız. :))

 7. seo günümüzde çok yaygın bir hal aldı hatta apayrı bir alan oldu 🙂 bu işten çok para kazanılır.

 8. Merhaba Furkan bey, Dijital Rank seo firması olarak içeriğinizi çok faydalı bulduk. Mutlaka bu tarz bilgilendirici içeriklerinizin devamını bekliyoruz.

  1. Faydalı olabildiğime çok sevindim Levent Bey. Yorumunuz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 9. Bence en önemlisi kullanıcı deneyimi. Çünkü ziyaretçi sitede ne kadar durup ne kadar dolaşıyorsa o kadar değerleniyor sitemiz. Bunu Google ayırt edebiliyor, gerçek anlamda güçlü bir algoritması mevcut. Elinize sağlık, sıkılmadan okudum

 10. Özellikle semantik aramaların seo açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler

 11. Güzel bir yazı olmuş. Aktif olarak bu sektörde iş yapan birisi değilim ancak uzun soluklu araştırmalar neticesinde farkettim ki hepsini biliyorum ve bu alanda ilgimi çeker gibi oldu. Genellikle outsource projeler için bu alanda onpage tarafta iş yapıp diğer kısma müdahale etmiyordum ancak bu alandaki gerek çaylak, gerek alaylı, gerekse uzmanların fazla olmasından dolayı hiç sıcak bakamıyorum.

 12. güzel paylaşım hocam seo çok önemli bir kavram mutlaka bilinmeli google için 🙂

 13. Paylaşımınız için teşekkür ederim..Oldukça faydalı bir paylaşım oldu ellerinize sağlık

 14. Özellikle mobil kullanımının giderek arttığı şu zamanlarda mobil seo’nun üzerinde özellikle durulması gerektiğini düşünüyorum

 15. Bunun yanında seo uzmanı, birazda girişimci olmalıdır ki ilerde kendine ek paralar kazanabilsin.

 16. Son 5 ayda seo adına ne yapsam etkili olmuyor sayfalar olduğu yere çakıldı sanki Google unuttu bu sayfaları, bide paylaşılan makalelerin hepsi ayrı olmalı deniyor 100 yerde paylaşılıyor 100 ayrı makale Nasıl yazacağız? …

 17. seo herkesin yapabileceği bir işlem değil gerçekten bunu ögrendim.

 18. Çok faydalı bir yazı olmuş ancak bence Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) okumak ile ilgili değil. SEO çalışmalarında başarılı olabilmek için deneyim gerekiyor. Başarısız ola ola SEO’da doğru adımları rahatlıkla bulabilirsiniz. Kaleminize sağlık.

 19. Paylaşımınız iç,n teşekkür ederim. Yangın Kapısı İle ilgili sitemin seosu hakkında baya faydalı Oldu.

 20. furkan bey oldukça faydalı ve güzel bir blog siz gerçektende seo konusunda uzmansınız bunu yaşayarak gördüm teşekkürler.

 21. harika bir paylaşım olmuş furkan bey seo herkesin yapıcağı işlem değil sizin gibi uzmanlar varken..

 22. Merhaba Furkan bey, bende seo uzmanı adayıyım ve gerçekten doğru bilgiler paylaşmışsınız bloğunuzu sürekli inceliyorum teşekkürler başka makalede görüşmek üzere 🙂

 23. Güzel yazı olmuş. Ayrıca yeni kurmuş olduğum düşünce, fikir, bilim içerikli olan, okurken damarlarınızdan entellik akan tamamen bana ait özgün yazıları okumak için bloğumu ziyaret edebilirsiniz: enteljurnalist.blogspot.com

 24. Site açıp seosunu nasıl yaparım diyenler için bu makaleyi okumalarını şiddetle tavsiyederim, gerçek süper bir yazı olmuş benim sitede eksikleri burdan tesbit edip düzeltirim saol.

 25. hocam seo için çok araştırma yapıyorum. yazınız için teşekkür ederim. faydası dokunacağına eminim.

 26. Bir seocuda olması gerekenlerden temel olanlar aslında bunlar. Seo çok geniş bir yelpaze daha fazlasını bilmek gerek 😉

 27. Hocam eline sağlık çok güzel anlatım olmuş baştan aşağı okudum google de yükselmek için bir seo uzmanına elbet ihtiyac vardır bunu herkes bilmesi gerekli.
  sürekli takip ettigim bir site esen kalın.

 28. Programlarla yapılan işlemlerden kesin ve kesin uzak durun bence çok başım yandı bu konuda.

 29. Google yeni güncellemeleriyle burada yazanlardan bazılarında farklı yollar izlese de, içeriğin çoğunluğu faydalı olmuş.

 30. Oldukca Basarılı Bır Makale Olmus Cok tesekkurler Sade ve Acıklayıcı Karmasık Bır Anlatım Olmadıgı Icınde Ayrıca Tesekkurler.

 31. yazı için teşekkürler. eskimiş ve geçerliliğini yitiren meta tag leri gibi içeriklerin yazınızda yer almaması gerçekten çok güzel. bu da güncellediğinizi ortaya koyuyor.

 32. Bir blog içerik olarak ne kadar zengin olursa olsun seo olmadan o blog hiçbir şeydir. Bu yazıdan dolayı furkan kardeşime teşekkür ederim rehber niteliğinde bir yazı olmuş

 33. Açıklayıcı ve yararlı bir makale olmuş teşekkür ederim.Bende size ufak bir tüyo vereyim seo otomatik programlarından uzak durmanız sitenizin sağlığı açısından aşırı derecede önemlidir.

 34. Çalışmalarınıza sık sık bakıp açıklarım varsa bunları sizlerin sayesinde kapatıyorum. Yine çok güzel bir bilgilendirici yazı çalışması olmuş. Teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu