SEOSosyal Medya

Pinterest SEO: Bir Pinterest Mühendisinden 8 İpucu

Sosyal ağların her biri birbirinden farklı SEO çalışmalarını gerekli kılar. Facebook için yapacağınız çalışmaları Twitter için yapamazsınız. Twitter için yapacağınız çalışmaları ise Pinterest için yapamazsınız. Bu örnekler çoğaltılabilir. Her sosyal ağın kendine özgü bir karakteristiği vardır ve her sosyal ağa farklı bir yaklaşım gereklidir.

Aşağıda yer alan ipuçları bir Pinterest mühendisi tarafından paylaşılmıştır. Bu ipuçlarını değerlendirerek kendinizi Pinterest içerisindeki arama fonksiyonunda daha güçlü kılabilirsiniz.

Pinterest Aramalarını İyileştirmek İçin 8 Özel Yöntem

1. Profilinizi Düzenleyin

Birçok geçerli nedenden ötürü firma isminizin üyelik adınız ve kullanıcı adınız olduğundan emin olmalısınız. Firmanız hakkında güçlü bir tanım girmelisiniz; aranabilir anahtar kelimelere ait iyi rakamlara yer verebilirsiniz ancak bunun okunabilir olduğundan emin olmalısınız.

Profiliniz ile başlayın

2. Sitenizi Onaylayın

Pinterest hesabınızı onayladığınız zaman Pinterest arama fonksiyonunda daha fazla otoriteye sahip olursunuz.

3. Pin It Butonunu Yükleyin

Kullanıcıların sitenizdeki içerikleri Pin yapabilmesini sağlarsanız Pinterest arama fonksiyonundaki işlevinizi arttırmış olursunuz. Aldığınız daha fazla Pin, daha fazla otorite ve daha fazla sıralama demektir.

4. Güçlü Açıklamalar Yazın

Ürünü veya sayfayı tanımlamak için açıklama kısmını uygun anahtar kelimeler ile doldurduğunuzdan emin olun. Ancak gereksiz anahtar kelimeleri kullanmaktan kaçının. Pinterest kullanıcılarının bunları paylaşması, pin yapması veya tıklaması insanlara uygun olduğu sürece mümkündür. Hashtag kullanmaktan kaçının çünkü bunlar Pinterest’e uygun değildir. Eğer çok fazla anahtar kelime kullanırsanız arama sonuçlarında negatif puanlar alabilirsiniz.

Pinterest panolarında da benzer yaklaşımları gerçekleştirmelisiniz. Panoları isimlendirirken uygun ve basit isimler seçmelisiniz.

Güçlü Açıklamalar Yazın

5. Rich Pin Seçeneğini Kullanın

Rich Pin, Twitter Card benzeri bir seçenektir ve sitenizdeki yapılandırılmış veriyi çeker ve bunu Pinterest üzerinde gösterir. Rich Pin türüne göre fiyatlar, ürün bulunabilirliği, bileşenler, adres, telefon numarası ve bir yer için harita gösterilebilir. Bu tür içerikler Pinterest aramalarında ön plana çıkarlar. Bu içerikler Pinterest kullanıcılarına daha görünür olurlar ve daha fazla tıklama oranına sahip olurlar.

Siteniz için Rich Pin kullanmanız halinde Google sonuçlarınızı da iyileştirmiş olursunuz. Buna diğer arama motorları da dahildir.

Rich Pin Seçeneğini Kullanın

6. Linkleri Kontrol Edin

Pinterest’in trafiği silinmiş veya süresi dolmuş sayfalara yönlendirmediğinden emin olun. 404 hataları bir sitenin arama sıralamasını olumsuz etkiler ve kullanıcıları kızdırır. Eğer ürün adedi azalmışsa veya ilgili ürün stokta yoksa, ilgili sayfaya benzer ürünleri yerleştirebilirsiniz.

7. Daha Fazla Takipçi Edinin

Sitenize takip et butonu ekleyin. Bunu diğer sayfalara da ekleyerek daha kullanışlı hale dönüştürebilirsiniz. Pinterest hesabınızı diğer sosyal ağ hesaplarınızda ön plana çıkarın. Ne kadar fazla takipçiye sahip olursanız o kadar fazla otorite sahibi olursunuz ve Pinterest arama fonksiyonunda daha fazla ön plana çıkarsınız.

8. İlgili Alanları Bulun

Pinterest daha çok moda, seyahat ve yemek konusunda ön plana çıkmaktadır ancak farklı konularda da ön plana çıkabilmektedir. Konunuz rekabete açık bir konu ise yüksek arama hacmine ancak düşük içerik hacmine sahip ilgili alanları bulun ve bunlardan faydalanmaya çalışın.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Paylaşım için teşekkürler. Pinterest hakkında güzel bir yazı, yazılanları uygulamaya çalışacağım.

 2. Pinterest ile ilgili güzel tüyolar içeriyor.Bunu çeviri yapıp paylaştığınız için teşekkürler .

  İnstagram hakkında da bilgi içeren yazı bekliyoruz 🙂

 3. İpuçlarınız için teşekkürler. Ama bu pintereste bir türlü ısınamadım.

  İlerleyen günlerde belki alışırım 🙂

 4. Pinterest her gün ülkemizde daha fazla kullanılmaya ve popüler olmaya devam ediyor bence. Kullanımıda çok kolay pinterestin insanı yormayan bir kullanıcı arayüzü var. Makaledeki bilgilendirmenizle daha da kolaylaşmış bilmeyenler için.

 5. Gerçekten pinterestin faydası çok yüksek bu yazıda tam yerinde bilgilendirici olmuş elinize sağlık..

 6. Hiç dikkat etmediğim ayrıntılar bunlar. Ancak gayet yararlı olabileceğine inanıyorum. Dikkat etmek gerekiyor

 7. Emek etmişsin teşekkürler ama bu yazıyı okuyunca pek pinteresti kullanmamışsınız gibi anlaşılıyor bu taktiklerin bazılarını yapın 5 dk geçmeden botlar sizi banlar. Hashtag kullanımını kendisi tavsiye ediyor ve diğer platformlar gibi gelişmiş değil.

  1. Merhabalar Mert Bey, değerli yorumunuz için öncelikle çok teşekkür ederim.

   Ben bu içeriği derlediğimde 2014 senesindeydik. 5 senede Pinterest tarafında bazı unsurlar değişti. Geri bildiriminize istinaden bu konuyla ilgili kısa süre içerisinde yeni bir içerik yayına alacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu