SEO

SEO Araçlarını Kullanmak İçin 6 Geçerli Sebep

SEO araçlarının SEO çalışmalarında işe yarar olması fikri çığır açan bir şey değildir. Pazarlamacıların çoğu bilginin güçlü olduğunu bilir. En önemlisi SEO bilgisinin en az veriler kadar güçlü olduğu bilinen bir gerçektir.

Doğru, güvenilir, kullanımı kolay SEO araçlarına erişiminiz SEO stratejinizi güçlendirir. Yalnızca kendi sitenizin performansıyla ilgili değil aynı zamanda rakiplerinizin SEO çalışmalarında neler yaptıkları hakkında paha biçilemez bilgiler edinirsiniz.

Öyleyse, temel bir bilgileri bir araya getirerek SEO araçlarını kullanmanın neden gerekli olduğunu sorgulayabilirsiniz. SEO araçlarını kullanmak için en önemli geçerli sebepleri bu yazıda bulabileceksiniz.

SEO Araçları

1. Rakibin SEO Stratejisini İncelemek

Pazarlama çalışmalarının oldukça gölgeli ve SEO taktikleriyle dolu olduğu bir dünyada karanlık tarafa geçmek kolay olabilir. Ancak etik çizgileri aşmadan rekabete dayalı bir yol çizebilmek mümkündür.

SEMrush veya Raven Tools gibi birçok SEO aracı, rakiplerinizin SEO stratejisini incelemenize izin verir. Yalnızca trafik rakamlarını ve sıralamaları görmekle kalmaz, aynı zamanda gelen linklerin nereden geldiğini öğrenebilir ve sahip olduğunuz içeriklerin performansını takip edebilirsiniz.

Link Profili

Rakiplerinizi gözetlemenin en sinsi yollarından biri link profillerini görmek için SEO araçlarını kullanmaktır. Burada, linklerin hangi sitelerden geldiğini, bu sitelerin otoritesini, link metnini ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Daha sonra kendi sitenize linkler oluşturmak için aynı sitelere ulaşmak adına bir oyun planı hazırlayabilirsiniz. Sektörünüzdeki alan adlarını taradıktan sonra birkaç saniye içerisinde bir fırsat listesi oluşturabilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerim, backlink alanında benzersiz teknikleri ve yeni nesil stratejileri özenle derlediğim kategorime: https://furkangokcol.com/backlink/ sayfası aracılığı ile şimdi ulaşabilirsiniz! 🚀

Anahtar Kelime Fırsatları

Anahtar kelime fırsatlarının bir listesini oluşturmak SEO oyununda bulunduğunuz süreye göre çok daha zorlayıcı olabilir. Bir duvara çarpmış gibi olursunuz. Hangi içerik parçalarını oluşturmanız gerektiğinden emin olamazsınız.

SEO araçlarıyla rakiplerinizin hangi yeni ve mevcut anahtar kelimelerde sıralama aldıklarını görebilirsiniz. Ardından bu terimleri kendi listesine ekleyebilir, ilgili anahtar kelimeler tanımlamak için ilgili araçları kullanabilir ve hatta yeni pazarlara açılmayı düşünebilirsiniz.

SEMrush gibi SEO araçları aynı anda binlerce anahtar kelime fikri üretme yeteneğine sahiptir. Blog yazısı fikirleri veya yeni web sayfaları için çok fazla vakit kaybetmeden hedefleme işleminizi doğru şekilde gerçekleştirip stratejinizi uygulamaya çalışmalısınız.

2. Denetimlerde Zaman ve Para Kazanmak

Kapsamlı SEO denetimleri, site sorunlarını belirleme konusunda en çok ihtiyaç duyduğunuz bilgi birikimini size sunar. Ancak, derinlemesine denetimler genellikle elle gerçekleştirilir. Bu işlem oldukça zaman alıcı ve maliyetlidir.

SEO araçları bu zamanı azaltabilir. Size normal kapsamlı denetimler kadar kaliteli bilgiler sunarken maliyeti yarı yarıya düşürmenize yardımcı olabilir. Screaming Frog, siteniz ile ilgili olası sorunların durumunu tanımlayan son derece kullanışlı bir ücretsiz araçtır:

 • Yetim sayfalar
 • Eksik sayfa başlıkları
 • Eksik meta açıklamalar
 • Bozuk linkler
 • Zayıf sayfa derinliği
 • Sayfa sunucusu hataları

Bunlar Screaming Frog ile yapabileceklerinizden bazılarıdır. SEMrush ve Majestic gibi diğer araçları kullanarak bu bilgileri tamamen otomatik haline dönüştürüp bir dizi bilgiyi okunması kolay bir rapor haline getirebilirsiniz. Bu raporları kendiniz veya müşterileriniz için oluşturmak istiyorsanız araçların ücretli versiyonlarını kullanmanız gerekir.

Bu raporlar, sitenizde nelerin düzeltilmesi gerektiğine dair bir yol haritasıdır. Site içi SEO çalışmalarından içeriklere, linklere ve yüklenme hızına kadar tüm verilere ulaşabilirsiniz. Bir SEO denetiminden yola çıkarak bir şeyler yapmak siteniz için sağlam bir SEO temeli oluşturmanın en net yoludur.

Teknik SEO hakkında çok daha fazlası için hemen https://furkangokcol.com/teknik-seo/ bağlantısını takip edin. 🤗

3. İçerikler İçin Yüksek Dönüşüm Sunan Anahtar Kelimeleri Bulmak

Siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmak söylendiğinden çok daha kolay bir iştir. İyi arama hacmine ve düşük rekabet oranına sahip sektör terimlerini tanımlamak yeterli değildir. Çünkü işin içerisine diğer birçok faktör girer.

Birincisi, arama terimlerinin arkasındaki amaç, kullanıcıların her zamankinden daha fazla bilgiye duyduğu ihtiyaçtır. Kullanıcılar genellikle şu şekilde arama yaparlar:

 • Ücretsiz bilgiler
 • Problem çözücü bilgiler
 • Ürün satın almak

Kullanıcıların hangi türde arama yaptıklarını bilmeniz gerekir. Bu sayede yüksek dönüşüm sunan anahtar kelimelerden en iyi şekilde faydalanmış olursunuz.

Kolay Hedeflenebilir Anahtar Kelime Çeşitlerini Bulmak

SEO araçları daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur. Farklı içerik türlerinde kullanılabilecek ilgili anahtar kelimeleri ve onların varyasyonlarını üreterek yolunuza devam edebilirsiniz.

Bunları bulmanın en kolay yolu rakip analizi gerçekleştirmektir. Diğer bir yol ise sitenizin hangi terimler için sıralama aldığını, hangi sıralamada olduğunuzu ve hangi terimlerin bir destek niteliğinde kullanılabileceğini görmektir.

Anahtar kelimeleri bulmak için SEO araçlarını kullandığınız zaman şunlara dikkat etmeniz önemlidir:

 • Siteniz zaten sıralama almışsa ancak bazı ek optimize çalışmalarıyla çok büyük farklar yaratabilme durumunun oluşması.
 • Siteniz sıralama alıyorsa ancak ilgili anahtar kelime için sıralamada olmak istiyorsanız stratejinin değiştirilmesi.
 • İyi performans gösterdiğiniz ve hedeflenmeye değer varyasyonları sunan anahtar kelimelerin bulunması.

Bu, mevcut içeriğin iyileştirilmesi gerekip gerekmediğini veya yeni içeriğin eklenmesinin gerekli olup olmadığını belirleme konusunda size yardımcı olacaktır.

Yüksek Dönüşümlü Anahtar Kelimeler

Arkasında satın alım niyeti olan anahtar kelimeler en yüksek dönüşüm oranına sahip olma eğiliminde olduklarından hedeflemeye değerdir. Hemen bir ürün veya hizmet satma hedefiniz yoksa bile potansiyel müşteriler oluşturmak için içeriklerden destek alabilirsiniz.

Dönüşüm konusunda iyi sonuç verecek anahtar kelimeleri hedeflemeye çalışmalısınız. Potansiyel müşteriler oluşturmak için içerikleri güncellemeye ve geliştirmeye çalışmalısınız.

En çok sıralama elde eden ve link alan içerikleri gözden geçirerek onların özelliklerini anlamaya çalışmalısınız. Daha sonra benzer özelliklerden yola çıkarak çeşitli içerik güncellemeleri gerçekleştirmelisiniz. SEO araçları, kendi hayal gücünüzün ötesine geçmenize ve verileri bütünsel bir SEO stratejisi geliştirmek için kullanmanıza izin verirler.

4. SEO Sürecini Takip Etmek

Birçok site sahibi SEO başarısının birincil ölçüsü olarak sıralamalara bakar. Ancak, öncelikle organik trafik ve dönüşümler gibi dikkate alınması gereken birçok başka ölçüm vardır. Bunları kendi başınıza hesaplamak zor olabilir. Elbette SEO araçları, SEO çalışmalarınız karşılığını verirken farkını gösterir.

Ölçtüğünüz temel performans göstergeleri hedeflerinize ve iş modelinize bağlı olacaktır. Bunlardan bazıları şunları içerebilir:

 • Anahtar kelime sıralamaları
 • Alan adı otoritesi
 • Link sayısı
 • Trafik
 • Doldurulan form miktarı
 • Satışlar
 • Paylaşımlar
 • Tıklamalar
 • Sosyal medya yorumları

Yalnızca daha fazla trafik almakla kalmayıp aynı zamanda trafiğin dönüştürülmesini sağlamak için ilerlemenizi birden fazla ölçümle birden fazla platformda kontrol etmek son derece değerlidir.

Raven Tools gibi araçlarla tek tek anahtar kelimeleri izleyebilir ve edinmeye çalıştığınız linkleri takip edebilirsiniz. İlerlemenizi rakiplere göre karşılaştırarak raporlar oluşturabilirsiniz. SEO çabalarının karşılığını alıp almadığınızı her zaman bilmelisiniz. Siteniz için en önemli olanı izlemek için SEO araçlarını kullanmalısınız.

5. Verileri Görselleştirme ve Kavramsallaştırma

İster inanın ister inanmayın, her SEO uzmanının rakamlarla arası iyi değildir. Bu nedenle verileri görselleştirme yoluna gitmeli ve onları en iyi şekilde anlamanızı sağlayacak SEO araçları kullanmalısınız.

Veri Görselleştirme Nedir?

Veri görselleştirme, verileri grafik veya tablo olarak sunmak demektir. Rakamların anlamını kendi başınıza ortaya çıkarmak yerine veri görselleştirme araçlarını kullanabilir ve sayıları mantıklı bir şekilde kavramlaştırmayı başarabilirsiniz.

Zaman içerisinde SEO çalışmalarınızı birbiriyle eşleştirme yoluna gidiyorsanız, kullanıcı demografisine bakıyorsanız veya pazarlama kampanyalarının başarısını analiz ediyorsanız veri görselleştirme son derece yaralıdır.

SEO Araçları ile Veri Görselleştirme

Birçok SEO aracı, verileri bir bakışta görmenizi ve analiz etmenizi sağlayan grafik şeklinde raporlar üretecektir. Bunlar, karmaşık ölçümleri müşterilere açıklama zamanı geldiğinde size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

TapClicks gibi araçlar, SEO stratejiniz hakkında müşterilere bilgi vermek ve onlara neler olup bittiğini iletmek için kullanabileceğiniz güçlü pazarlama verileri sunabilir. Bunlardan faydalanmayı düşünmelisiniz.

6. Müşterilere Açık Yatırım Getirisi Sunmak

Son noktadan yola çıkmak çoğu zaman SEO araçlarını kullanarak sonuçları gösterme konusunda işinizi kolaylaştırabilecek bir durumdur. Bir pazarlamacı veya SEO uzmanı olmanız durumunda bunun ne kadar önemli olduğunu daha net bir biçimde görebilirsiniz.

SEO çalışmalarında müşteriler yalnızca trafikte değil aynı zamanda satışlarda da bir artış görmek ister. SEO araçları, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını belirginleştirerek size ulaştıracaklardır.

SEMrush’ın raporlama seçenekleri, müşterilerinize göndermek için özel raporlar oluşturmanıza olanak sağlar. Bu raporlar sayesinde temel performans göstergelerini gösterebilir, yaptığınız işi vurgulayabilir ve hatta verilerin ne anlama geldiğini daha net bir şekilde açıklayabilirsiniz.

SEO yatırımlarının bir sonucu olarak bir müşteri için ne kadar potansiyel müşteri veya ne kadar gelir yarattığınızı açıkça belirtmeyi başarırsanız uzun vadede sizinle birlikte olmaları daha olasıdır. Ayrıca, bir sonraki seviyeye geçmelerine yardımcı olmak için bir katma değer veya üst satış yapmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Sonuç

SEO araçları yalnızca sıralamanızı izlemek veya anahtar kelime araştırması yapmak için kullanışlı değildir. Rekabet düzeyiniz, SEO çabalarınızın sunduğu kazanç ve müşterileriniz için sağlam bir yatırım getirisi oluşturup oluşturmadığınız konusunda değerli bilgiler edinebilirsiniz. Araçlardan bir kombinasyon oluşturup SEO stratejinizi temelden itibaren değiştirme fırsatı bulabileceğinizi unutmamalısınız.

SEO’ya siz de en az benim kadar ilgili misiniz? Neden şimdi SEO ile ilgili oluşturduğum yeni nesil içeriklere: https://furkangokcol.com/seo/ bağlantısı ile ulaşmıyorsunuz?

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu