SEO

SEO Denetiminin Ardından Atılması Gereken 6 Adım

Sitenizin organik arama görünürlüğünü artırmak mı istiyorsunuz? Birinci adım genellikle bir SEO denetimi gerçekleştirmektir. Bir SEO denetimi ihtiyacınız olan değerli bilgileri size sunacaktır. Bu denetim geçmişte uygulanan SEO stratejisini ve taktiklerini anlamanızı ve bunların eksikliklerini bulmanızı sağlamaktadır.

En iyi denetimler derinlemesine yapılan denetimlerdir. Doğru denetimler SEO çalışmalarının üç önemli alanına odaklanmaktadır:

  • Teknik
  • Site İçi
  • Site Dışı

Ayrıca karşılaştırmak için bazı anahtar kelimeler veya hedef odaklı odaklanmalar kullanılmaktadır. Bu, anahtar kelime performansının ve rakip karşılaştırmasının daha derin bir şekilde analiz edilmesine olanak tanımaktadır.

Teknik SEO ile ilgili diğer detaylara: https://furkangokcol.com/teknik-seo/ bağlantısından hızlıca ulaşabilirsiniz.

Bir SEO denetimine zaman, enerji ve maddi yatırım yapıyorsanız büyük bir olasılıkla bir sonraki aşamada bir şeyler yapmayı planlıyor olmalısınız. Belki denetimleri yatırım getirisi elde etmek, sıralama yükseltmek, trafiği veya dönüşüm hedeflerini iyileştirmek için gerçekleştiriyor olabilirsiniz.

Hedefiniz ne olursa olsun ivme yakalamak ve zamanınızın ve yatırımınızın boşa harcanmamasını sağlamak için denetim tamamlandıktan sonra atmanız gereken bazı özel adımlar bulunmaktadır.

1. Bir İzlenim Listesi Oluşturmalısınız

Ayrıntılı ve elle oluşturulmuş bir rapor genellikle şunları içermektedir:

  • Denetlenen SEO ürünlerini listesi.
  • En iyi uygulamalara, hedef kitlelerine ve rekabetçi filtrelere karşı ağır basan ögelerin statüsü.
  • Düzeltmek veya geliştirmek için çeşitli öneriler.

Bunlar genellikle rapor boyunca ele alınmaktadırlar. Tüm bunlar, bazen yönetici özetinde bazen ise sonuç bölümünde özetlenerek açıklanmaktadır.

Daha hafif veya daha fazla otomatik denetim için bulguların bu bölümünde netlik veya derinlik olmayabilecektir.

SEO denetiminden sonraki ilk adımınız belirli izlenimlerin ve eylem gerektiren şeylerin kısa (veya uzun) listesine ulaşmak olmalıdır.

2. Etki Düzeyine Göre Önceliklendirme Yapmalısınız

Denetim raporunda yer alan listeyi veya derlediğiniz bilgileri kullanarak planlama aşamasına geçiş yapmalısınız.

Denetimi gerçekleştiren ekipten geri bildirim alma şansınız varsa veya denetim sonrası bir toplantı yapabiliyorsanız ögelerin her birinin beklenen etkisini anlamaya çalışmalı ve bunun bir listesini oluşturmalısınız.

Optimize çalışmalarının veya düzeltici işlemlerin tümünün aynı etki büyüklüğüne sahip olması söz konusu olmayacaktır. SEO uzmanları sektörün belirsiz doğası nedeniyle belirli şeyleri vaat etmekten olabildiğince kaçınmaktadırlar. Bunun yerine büyük sorunların ne olduğuna bağlı olarak listeye öncelik vermenin objektif bir yolunu bulmaya çalışmaktadırlar.

Etkinin ne olabileceğine dair beklentilerin belirlenmesi, kıyaslamalara dayalı olmalarına rağmen gerçek etkinin ölçülmesinde size yardımcı olacaktır.

Örneğin, özel, yararlı, anahtar kelime odaklı düzenlemeler yaparak işe başlayabilirsiniz. Her sayfanın başlık ve meta açıklama etiketlerini düzenleme yoluna gitmek, iletişim sayfasında yer alan şema merkezli problemleri düzenlemekten daha fazla etkiye sahip olacaktır.

3. Gerekli Kaynakları Belirlemelisiniz

Etki düzeyine göre öncelikli eylem ögeleri listesiyle artık her bir ögenin üstesinden gelmek için gereken zamanı, bütçeyi ve kaynakları belirleyebilirsiniz.

Bazı güncellemeler çok az eğitim almış bir kişi tarafından dakikalar içerisinde yapılabilecektir. Diğerlerinde ise diğer kişilerin veya dış kaynakların yardımına ihtiyaç duyulabilecektir.

Gelişmiş bir canonical etiket stratejisinin uygulanması gibi bir şey, iyi bir teknik SEO zihni ile bir web geliştiricisinin becerisini gerektirebilecektir. Bu kaynaklar maddi yatırıma ihtiyaç duyulmasına neden olabilecektir.

Her bir ögenin uygulanmasının ne kadar zaman alacağını, zaman ve kaynaklarda ne kadara mal olacağını öğrendikten sonra listeyi filtreleme ve yeniden önceliklendirme yoluna gidebilirsiniz.

4. Zaman Çizelgesi Oluşturmalısınız

Artık önünüzde iş ve ihtiyaçların ana hatları vardır. Yakaladığınız ivmeyi devam ettirmeye çalışmalısınız.

SEO planında ileriye gitmek, zaman, kaynak ve bütçe kısıtlamaları nedeniyle göz korkutucu olabilecektir. Bununla birlikte SEO çalışmalarının kısa vadeli faaliyetler ve taktiksel uygulamalar ile beslenen uzun vadeli bir taahhüt olduğu unutulmamalıdır.

Bu noktada listedeki tüm kalemleri ve uygulamalar için tüm yatırımın ne olduğunu görebilmelisiniz. Bütçeleme, hızlandırma ve taahhüt etme kabiliyetlerine bağlı olarak her şey için genel olarak ne kadar zaman harcayacağınızı bilmek mümkün olmalıdır.

Bunların elinizde olması sayesinde, çabanın etkisini ölçmek için belirli kilometre taşları, hedefler ve raporlama döngüleri ile bir zaman çizelgesi geliştirebilirsiniz.

5. Bir Eylem Planı Oluşturmalısınız

Oluşturduğunuz planı yürürlüğe koymak için aşağıdakileri sağlamak adına doğru sistemleri bulmanız gerekmektedir:

  • İşbirliğinin kolaylaştırılması.
  • Görevlerin zamanlanması ve atanması.
  • Sorumluluk eklenmesi.

Bunun bir iş akışı programı, SEO aracı veya proje yönetimi paketi olup olmadığını düşünmeden bunu denetimden sonra uygulanacak gerçek bir proje veya kampanya olarak kabul etmek atabileceğiniz en doğru adımlardan birisidir.

Beklenti veya hesap verme sorumluluğu olmayan bir kişiye, ekibe veya rol grubuna büyük bir yığın veya görev yığını koymak büyük bir risktir.

Bir planlama tonu belirlenmeli, her şeyin bir bütçe ile zamanında yapılması ve tamamlanması sağlanmalıdır.

Tüm paydaşların ve rollerin belirli parçalarda yalnızca küçük bir rolleri varsa SEO çalışmalarını geliştirmenin olası etkilerini anlamalarını beklememelisiniz.

Bir bilgi teknolojileri yöneticisi büyük olasılıkla 302 yönlendirmesi ve 301 yönlendirmesi arasındaki farklılığa aldırmadan veya kök dizinin canonical versiyonunu düzenlemeden hareket edecektir.

Biraz eğitim ve bir plana uygun tarihe denk gelecek atama olmadan tüm çalışmalar bilgi teknolojileri ekibinin iş sırasına düşük öncelikli olarak dahil olacak ve asla yapılmama tehdidiyle karşı karşıya kalacaktır.

6. Başarıyı Yakalamalısınız

SEO başarısının nasıl bir şey olduğunu ve bunun kayda değer bir çaba olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Belirlenen eylem ögelerine ait etki düzeyinin mümkün olan en iyi tahmin ile değerlendirilmesi için denetim sonrası ilk adımda belirlediğiniz hedef ve beklentilere geri dönerek performansı ölçebilirsiniz.

Temel verilerini veya kıyaslama verilerini kullanarak proje zamanlamasını izole edebilir ve proje veya kampanya sırasında ortalama sıralamanın, gösterimlerin, trafik ve dönüşümlerin nerede değiştiğini görebilirsiniz.

Özel bir plan ve uyumlu bir çaba ile belirli gelişmeleri izleme fırsatı elde edebilirsiniz.

Google Analytics’te yer alan ek açıklama özelliğini kullandığınızdan emin olmalısınız. Oluşturduğunuz zaman çizelgesinin planı uygulamak için ne kadar süreceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu sürece bağlı olarak aylık veya haftalık düzenli raporlama döngüleri bulunduğundan emin olmalısınız.

Bu çözüm, zaman içinde yaşanacak iyileştirmeleri takip etmek ve tahmini etki düzeyine karşı gerçek etkiyi anlamak ve plan üzerinde gerekli revizyonları yapmak veya orijinal programa devam etmek için harika bir yoldur.

Sonuç

SEO denetim süreci çok zorlayıcı olabilecektir.

Denetimin türüne ve süreç sonunda ne kadar destek ve eğitim aldığınıza bağlı olarak her şeyin çok daha farklı sonuç vermesi mümkün olabilecektir. Çünkü denetimin, bir sitenin optimize çalışmalarını geliştirmek için güçlü bir araç olarak kullanılması zor olabilecektir.

İzlenimlerden tam olarak uygulanabilir ve ölçülebilir bir plana doğru çalışma yaparak başarıya ulaşabilirsiniz. Böylece yatırım getirisinden faydalanırken sadece denetim yatırımının kendisini düşünmezsiniz. Aynı zamanda onu dijital pazarlama kanalı olarak ele almayı düşünebilirsiniz.

Önemli bir dijital pazarlama kanalı olan SEO hakkında detaylar için tıklayın!

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu