İçerik PazarlamaSEO

Mükemmel ve SEO Dostu Blog Yazısı için 10 İpucu

Diğerleri gibi bir blog yazısı yazmak yetenektir. Okuyucuların ilgisini çekmek için yazıların yapılarını düşünmeli ve uygun bir yazım stiline sahip olmalısınız. Alt başlıklar ve anlaşılır paragraflar oluşturarak okuyucuların yazının ana fikrini yakalamalarına yardımcı olmalısınız. İnsanlar yazdıklarınızı anlar ve severse onu paylaşırlar, beğenirler, tweet olarak paylaşırlar veya yazınıza link verebilirler. İşte tüm bunlar sıralamanızı yükseltir! Bu nedenle, Google’da yüksek sıralamaya sahip olmak istiyorsanız yazma yeteneğinizi kesinlikle geliştirmelisiniz.

Bazıları için SEO amacıyla yazmak ile okuyucuların dikkatini çekip yazıya bağlayacak şekilde yazmak iki farklı amaçtır. Ancak buna tamamen katılmak doğru değildir. Bunun yerine, SEO dostu bir hazırlamanın yeterli olmadığını düşünüp aynı zamanda uygun olarak nitelendirilen kelimelerle bir metin hazırlamanız gerekir. Ek olarak anahtar kelimeyi çok sık kullanmanız durumunda okuyucunun okunabilirlik unsuruna zarar verdiğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenden ötürü bundan uzak durmalısınız!

Bu yazıda, okunabilir olan ancak aynı zamanda SEO dostu olan blog yazısı yazabilmek için size yardımcı olacak ipuçlarına yer verilmiştir. Her iki hedef tek bir elden gerçekleştirilebilir niteliktedir.

İyi Blog Yazıları için Temel İpuçları

Her şeyden önce blog yazınız iyi yazılmış bir metin olmalıdır! Birçok yazar yeni bir blog yazısı oluşturduktan sonra yazmaya başlarlar. O an akıllarına ne geliyorsa onu yazarlar. Bazıları için bu yeterli bir şey olabilir çünkü doğal olarak yazma yeteneğine sahiptirler. Doğal olarak yazma yeteneğine sahip olmasanız bile aşağıdaki kuralları göz önünde bulundurarak iyi yazılar oluşturabilirsiniz.

1. Yazmadan Önce Düşünün

Yazının vereceği mesajı derinlemesine düşünün. Okuyuculara ne söylemek istiyorsunuz? Yazının amacı ne? Sayfanın sonunda okuyucuların ne yapmasını istiyorsunuz? Yazmaya başlamadan önce bu soruların cevaplarını bir kenara not edin.

2. Blog Yazısının Yapısını Belirleyin

Her yazının aynı tür giriş şeklinin olması gerekir. Gövde kısmının olması gerekir ve bu kısımda verilecek ana mesaj paylaşılmalıdır. Sonuç kısmında ise en önemli fikirleri özetlemeli ve yeni fikirlerden bahsetmelisiniz. Bu üç kısıma neler yazmak istediğinizi belirleyin ve bir şekilde yazınızı özetleyin. Artık yazının aslına el atmanın zamanı geldi!

3. Paragraflar Kullanın

Herkes paragrafları kullanır ancak bunların anlamlı olmasını sağlamalısınız. Her satırda yeni bir paragraf oluşturmayın. Her cümleyi paragraf haline dönüştürmeyin. Yeni bir paragraf oluşturmak için çeşitli nedenler bulunmaktadır. Her paragrafın bir ana fikri veya bir ana konusu olmalıdır. Her paragrafın ana fikrini belirleyin. Ana fikirleri bir cümlede dile getirmeye çalışmalısınız. Daha fazla cümleye ihtiyaç duyarsanız, daha fazla paragrafa ihtiyacınız var demektir!

4. Başlıkları Kullanın

İnsanlara yazınızda yol göstermek istiyorsanız alt başlıkları kullanmanız gerekir. Alt başlıklar onlara yazıyı tarama konusunda okuyuculara yardımcı olur. Aynı zamanda daha anlaşılır bir yazı yapısı için size de yardımcı olurlar.

5. Zarf Kelimelerini Kullanın

Zarf kelimeleri insanlara yazıyı tarama konusunda yardımcı olur ve insanların ana fikri yakalamalarını sağlar. Örneğin bir ürünü satmak için üç sebebiniz varsa bunu şu zarf kelimeleri ile dile getirmelisiniz: Birincisi, ikincisi ve sonuncusu. Buna rağmen, elbette ve aslında kelimeleri okuyuculara açık işaretler verecektir. Okuyucular anında bir sonuca varmak için bu nedenle, bu yüzden ve bununla birlikte gibi kelimeleri takip ederler. Bu nedenle yazı yapısının içerisinde mutlaka zarf görevi gören kelimelere yer vermelisiniz.

6. Diğer İnsanların Yazıyı Okuyabilmesini Sağlayın

Yazıyı yayınlamadan önce birkaç kişiye bu yazıyı okumak için izin verin. Yazının ana fikrini yakalayıp yakalayamadıklarını sorun ve düzgün kurulmamış cümlelerin düzeltilmesini sağlayın.

SEO Dostu Blog Yazıları Yazmak için Ekstra İpuçları

Yukarıda yer alan ipuçlarından faydalanarak bir şeyler yazmaya başlayabilirsiniz. Ancak yazınızı SEO amacıyla okunabilir hale getirmek için yukarıdakiler yeterli değildir. İnsanlar yazınızı beğenirlerse ve anlarlarsa ilgili yazıyı daha fazla paylaşmak isterler. Bu size daha yüksek sıralama sağladığı gibi aynı zamanda daha fazla trafik sağlamaktadır. Bununla birlikte yazının yapısından taviz vermeden sıralamanızı daha yukarılara yükseltmek mümkündür.

1. Daha Uzun Yazılar Yazın

Yazdığınız yazının 300 kelimeden fazla olduğundan emin olun. Genel kural ise yazının yüzde 1 veya 2 gibi bir oranına arama terimlerini koymaktır. Bu nedenle 300 kelimelik bir yazıda arama terimini en az 3 ve en fazla 6 kez kullanmalısınız.

2. Başlıkları Kullanın

Başlıklar okunabilirlik açısından olduğu kadar SEO açısından da önemlidir. Kullandığınız anahtar kelimelerin alt başlıklarda yer aldığından emin olun ancak her anahtar kelimeyi alt başlıklara koymaya çalışmayın. Böyle yaparsanız yazının okunabilirliğine zarar vermiş olursunuz. Başlıklar, Google’a uzun yazılarda ana başlıkları yakalama konusunda yardımcı olduğu gibi sıralama konusunda da size yardımcı olur.

3. WordPress SEO Eklentisini Kullanın

Değerli ziyaretçimiz, bu maddede: Yoast SEO WordPress eklentisi hakkında bahsedilmektedir. WordPress tabanlı web sayfaları için mutlaka kullanılmasını önerdiğim bir eklentidir.

WordPress SEO eklentisi, SEO dostu blog yazıları yazma konusunda size yardımcı olur. Bu eklentiden faydalanmak istiyorsanız ilk önce odak kelimeyi belirlemeniz ve bunu uygun kutucuğa yazmanız gerekir. Bu insanların sizi bulmasını istediğiniz arama terimidir. Eklenti yazının birçok yönünü detaylı bir biçimde inceler ve size SEO dostu blog yazısı yazma konusunda yardımcı olur.

Önemli olanları şu şekilde dile getirebiliriz:

Eklenti size meta açıklama kısmını düzenleme imkanı sunar. Bu açıklama kısa bir yazıdır ve yazının konusunu anlatmaktadır. Eğer meta açıklama kısmı insanların aradığı terimlere sahip olursa bu durumda arama sonuçlarında daha kolay bulunabilecektir. Bu açıklama kısmı arama sonuçları sayfasında gözüken kısımdır.

Bu eklenti yazdığınız yazıyı analiz eder. Yazının okunabilirliğini gözden geçirir. Yazının okunabilirliği temel olarak cümlelerin uzunluğu ile ölçülmektedir.

Bu eklentinin kontrol ettiği çok farklı unsurlar bulunmaktadır. Anahtar kelimeyi 5 önemli noktada kullanım kullanmadığınıza bakar: Yazının başlığı, sayfanın başlığı, sayfanın URL adresi, içerik kısmı ve meta açıklama kısmı. Bu eklenti aynı zamanda yazıda yer alan linkleri ve resimleri kontrol eder. Yazının kelime sayısını ölçer ve anahtar kelime yoğunluğunu tespit eder. Hatta seçtiğiniz anahtar kelimenin daha önce sitede başka bir yazıda yer alıp yer almadığına da göz atar ve bu sayede sizi kendinizle yarışmaktan korur.

SEO dostu bir blog yazısı yazmışsanız bu eklenti size ilgili maddeleri yeşil renkte gösterir. Sayfaları yeşil renkli maddeler ile oluşturmayı başarmışsanız, bu durumda sitenizin sıralaması yükselecektir.

Yazının iyi olması için her maddenin yeşil olmasına gerek yoktur. Ortalama sayesinde yazının yeşil olmasını sağlarsanız sizin için yeterli olacaktır. SEO Uyumlu Blog İçeriği

4. Düzenli Olarak İçerik Ekleyin

Sitenize gerçek ve fonksiyonel bilgiler eklediğiniz zaman Google sitenizin yaşadığını düşünecektir. Site aktif olmadığı zaman Google burayı daha az tarar ve bu nedenle arama sonuçları sayfasında daha az gözükürsünüz.

Ek İpucu: Önceki Yazıya Link Verin

Eğer benzer konu etrafında birkaç yazıya sahipseniz bu yazılara link vermeyi unutmayın. Bu sizin yazınızı daha güçlü yapacaktır çünkü bu durum konu hakkında otorite sahibi olduğunuzu gösterecektir. Bununla birlikte Google’da sıralama sahibi olmak için link yapısı da önemlidir.

İçerik pazarlama ile ilgili misiniz? Şimdi https://furkangokcol.com/icerik-pazarlama/ sayfamda bulunan içeriklerim sizi bekliyor. 🙂

Sonuç

Sitenizi bir takım SEO yöntemleri ile Google’da üst sıralara çıkarma devri sona erdi. Bugünlerde iyi içerikler Google’da daha yüksek pozisyonlara sahip oluyorlar. Bununla birlikte iyi yazılar, Facebook beğeni ve paylaşım sayısını, tweet rakamlarını ve siteye geri gelen ziyaretçi sayısını da yükseltmekte size yardımcı oluyor. Elbette yazının SEO dostu olmasını sağlayarak çok daha fazla şey yapabilirsiniz, ancak en önemlisi iyi, hatta çok iyi yazılar hazırlamalısınız!

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

43 Yorum

 1. Güzel yazı beğendim, ama bu tavsiyeye uyacak çok az kişi var, herkes backlink ile çöp sitelerini yükseltmeye çalışıyorlar, senin benim gibi insanlar bu sektörü canlandıracağız Allahın izniyle Furkan kardeş 🙂

  1. Değerli yorumun için teşekkür ederim Atamyrat. Bu sektör henüz yeni yeni gelişiyor Türkiye’de. Sen, ben ve diğer SEO tutkunları sektöre değer katmak için elimizden geleni yapacağız.

  2. Özgün ve samimi yazınız için teşekkürler. Ciddi manada efor ve gayret göstermeden yükselinemeyeceğini insanlar anlamalı artık.Azim ve sebat gerekli.

   Sitenizi takip ve tavsiye ediyoruz.
   Alexa üzerine yeni bir yazı bekliyoruz sizden 🙂

   1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. En kısa zamanda Alexa hakkında detaylı bir içerik derleyip sizi bilgilendireceğim.

 2. hocam gerçekten çok teşekkür ederim, 6-7 gündür blogunuzu inceliyorum, yazılarınızdaki çou şeyi uyguladım ve gerçekten bu kadar kısa sürede sonuç almam beni çok şaşırttı, bu kadarını beklemiyodum açıkcası, başarılarınızın devamını dilerim kolay gelsin.

 3. alexa sıram 2.9m benim sektör çok zorlu bi sektör ama bu seo işe yararmı ilk sayfaya çıkarmıyım

 4. Merhaba çok güzel yazı bu bilgileri notuma ekledim bilgilendirici bir yazı olmuş

 5. Ya abicim ben bunların hepsineuyuyorum ama nedendir bilinmez hiç hit olarak etkisini göremedim gerçekten ilgi çekici yazılarım var ama dediğim gibi takipteyim.. ++

 6. furkan kardeşim selamlar, harika bir yazı teşekkürler. özgün ve kaliteli olmuş genç yaşına rağmen kalemin ve bilgin muazzam. benim sorum blogumla ilgili. henüz 3 hafta oldu, erken olabilir ama google’da sadece 2 index var. anlamadım gitti. sence sorun ne kilovermekistiyorumm.blogspot.com — google sitemap kaydedildi, özgün içerik ekleniyor 52 yazı var

  1. Merhaba Efe Bey, nasılsınız?

   Değerli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Hemen aksiyon almak istiyorsanız dilerseniz içeriklerinizi Google Search Console üzerinden Google gibi getir yaparak hızlıca dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz. Siz içeriklerinizi girmeyi ihmal etmeyin. Arada sırada sosyal medya kampanyaları düzenleyin, gerisini arama motorlarına bırakın.

 7. Faydalı ve açıklayıcı bir makale olmuş. Umarım kısa sürede bu işlerin olamayacağını herkes anlar…

 8. verilen bilgiiler gerçekten çok güzel elimden geldiigince uygulamaya çalışacagım.

 9. aslında bloğunuzda paylaştığınız şeyin ziyaretçi potansiyeli olanların aradığı şey olup olmadığını bir düşünmek gerekiyor. siz kaliteli içeriği sunduğunuzda öyle ya da böyle o içerik hedefe ulaşacak zaten. yazı için teşekkürler. oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş.

 10. Gerçektende bu yazı çok işime yarayacak , teşekkür ederim Furkan abi faydali yazılarının devamını bekliyorum.

 11. Bende özgün içerik ile üzülerek söylüyorum ki çalıntı içeriğin birlikte hareket etmesinin etkili olduğunu yazıp çizen insanları gördüm. Acaba derken özgün yazılarımın başka kullanıcılar tarafından çalınıp birçok konuda ilk sırada olduğunu görünce çok üzüldüm. En iyi seo özgünlük mü o tartışılır benim kanaatimce. 🙁

 12. Merhaba,
  Makaleniz oldukça faydalı. Ama bu dedikleriniz tabiki tek başına yeterli değildir.

 13. genelde ben yazarken asagi yukari en fazla 10 dakka gidiyo ama sonrasu baya zor sosyal imleme beni biktiridi 😀

  1. Merhaba, dilerseniz iletişim sayfam aracılığı ile hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

 14. bir sorum var
  seo da özgün makale çok önemli olduğunu saygıdeğer siz seo uzmanları daha iyi bilirsiniz peki normal makaleyi özgünleştiren botlar sayesinde çalıntı bir makaleyi %100 özgün hale getirebilirsiniz peki bu botlar google özgün botları tarafından fark ediliyormu yoksa gidip bir özgünlrştirme botumu satın alayım

  1. Merhaba değerli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Ben bu tarz araçları ana siteniz için önermiyorum. Ancak paravan web sayfalarınız varsa film üzerine ve onlarda ana sitenizi destekliyorsa onlarda kullanabilirsiniz.

 15. Bir önceki yazıya makale içindemi link vermeliyiz, zaten önceki yazı eklenti olarak yazı sonunda sunuluyor.

 16. Bloglar için makaleler çok da forumlar için yapılabilecek uygulamalar da aynı şekilde mi ?

 17. yazilariniz bilgilendirici egitici ve biz amatorlerin anlayacagi duzeyde olmasi cok guzel devamini bekliyor ve tesekkur ediyorum

 18. Emek olmadan yemek olmuyor malesef (ticari amaç güdenler için olabilir bu sözüm) zaten kimseyi ticari amaç güdüyor diye yargılayacak biri değilim. Yazı yazarken mutlaka bi yol haritası izlenmeli ve herkesin her bloggerın kendi tarzını yaşatmasını dilerim. Paragraf ve başlık kullanma konusu da ciddi önem arz ediyor. Okuyucuyu yormamak lazım. Teşekkürler bilgilendirme için elinize sağlık! 🙂

 19. çok faydalı ve emek dolu bir makale olmuş emeğine sağlık teşekkürler

 20. Site tasarımını mobil düzende nasıl uygun hale getirebiliriz örneğin masaüstü tasarımı çok hızlı açılırken mobilde tıkanıyor

  1. Merhaba, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim!
   Bunun için çok yakın zamanda detaylı bir içerik derleyeceğim. Alt yapınızı bilmiyorum ancak eğer WordPress ile web sayfanızı hazırladıysanız; WP Fastest Cache, WP Rocket gibi eklentilerden kolayca faydalanabilirsiniz. Aslında temelde sorgu sayılarını azaltmalı, html boyutunu küçültmeli ve cache kullanmalısınız. Buna istinaden görsellerin de boyutunu küçültürseniz kolayca aksiyon alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu