SEO

SEO Müşterilerinin Endişelenmemesi Gereken 5 Durum

Sitenizi optimize etmek için bir SEO uzmanı ile çalışmaya başladığınız zaman kafanızda muhtemelen uygulanacak yöntemlerin başarıya ulaşıp ulaşmayacağına yönelik bir takım kararsızlıklar oluşacaktır.

SEO böyle bir şey değildir. SEO bir sitenin aktif olarak pazarlanmasıdır. Takip edeceğiniz yöntemi başlangıçtan bitişe kadar yakından takip etmeli ve onu sürekli geliştirmelisiniz. SEO yöntemini tek başına bırakarak en iyi sonucu elde etmeyi beklememelisiniz.

Bununla birlikte çalıştığınız SEO uzmanıyla sürekli iletişim kurarak veya onu sürekli meşgul ederek doğru bir adım atmış olmazsınız.

Evet, uyguladığınız optimizasyon yönteminin başarıya ulaşmasını isteyebilirsiniz ancak bazı şeyleri işin profesyonellerine bırakmak gerekir. Elbette her işletme sahibi gibi başarınız konusunda endişe duyabilirsiniz ancak bu işte SEO müşterilerinin asla endişelenmemesi gereken bazı durumlar vardır.

Birinci Sırada Olmak İçin Endişelenmeyin

SEO işletmenizin çevrimiçi varlığının büyümesinde size yardımcı olur. Bu hususun en önemli parçalarından birisi arama motorları sıralamasıdır ancak bu işin sadece bir parçasıdır.

Hangi anahtar kelimenin nerede sıralamaya sahip olduğunu takip ederek başarılı bir pazarlama stratejisinin oluşturulduğu birçok alan vardır. Bu SEO uzmanının sıralamaları tamamen ihmal edebileceği anlamına gelmez ancak bu size başarıyı getirebilecek önemli bir araçtır. Sıralamalar tek başına yeterli olmayabilir.

Ne zaman ilk sıraya yükselmiş olacağınızı düşünüyorsanız bunu aklınızdan çıkarın! Bu asla gerçekleşmeyecektir. Aslında asla demek çok doğru olmayabilir, belki bu hedefe ulaşabilirsiniz ve bu sizin için büyük bir artı olacaktır. Ancak bunun gerçekleşmesini beklememelisiniz.

Bazı durumlarda 3. sırada yer alan bir web sitesi 1. sırada yer alan bir web sitesinden daha fazla dönüşüme sahip olabilir. Bunun dışında rekabet edeceğiniz sitelerin gerçekten çok güçlü olması gibi bir gerçek ile karşı karşıya kalırsınız. Bu siteleri geçebilmek için ekstra zaman, ekstra enerji ve ekstra para harcamanız gerekir. Buna ayıracağınız parayı diğer anahtar kelimelere harcayarak onların ilk sayfaya gelmesini sağlayabilirsiniz. Üst sıralarda 100 anahtar kelimeye sahip olmak tek bir anahtar kelime için birinci sırada olmaktan çok daha verimlidir.

Endişelenme

Matt Cutts’ın Söylediği Her Şey İçin Endişelenmeyin

Matt Cutts‘ın Google’ın algoritmasına yönelik sorulara verdiği cevapları takip ediyor musunuz? Eğer SEO ile uğraşan kişiler gibi takip ediyorsanız Matt’ın söylediği her şeyin %100 doğru olmadığını bilmeniz gerekir. Bazen söyledikleri bir propagandanın parçasıdır, bazen belirli konuda önemli bilgiler verir ve bazen ise kelimeleri özenle seçerek yanlış bir izlenim bırakmak ister.

Ona bu konuda kızamazsınız çünkü onun işi budur. O Google’da bunun için çalışmaktadır. İşi Google’ın algoritmasını korumaktadır ve eğer yapabiliyorsa aslında işe yarayan stratejileri insanlara işe yaramıyor olarak gösterir. Eğer X yönteminin en iyi strateji olduğunu söylüyorsa bu konuda haklı olabilir ancak X elimizde bulunan Y yöntemi kadar etkili bir sonuç vermeyebilir.

Matt Cuts kesinlikle takip edilmesi gereken değerli bir kaynaktır ancak onun söylediklerini daima doğru kabul etmek yanlış bir davranıştır. Bu işi çalışmakta olduğunuz SEO uzmanına bırakmalısınız.

Her Sosyal Platformda Yer Almak için Endişelenmeyin

İnternet ortamında yüzlerce sosyal ağ bulunmaktadır. İçlerinden birkaçı ise diğerlerinden çok daha değerlidir. Başarıya ulaşmak için önünüze gelen her sosyal ağa dahil olmaya çalışıyor musunuz? Bunu yapmamalısınız. Çünkü gerçekte sadece bir veya iki platform elde etmeniz gereken değeri size sunmaktadır.

Çalışmakta olduğunuz SEO uzmanı ile iletişim kurarak sizin için hangi sosyal platformun iyi bir seçim olacağına karar verin. Önünüze gelen her yeni platforma dahil olmayın, özellikle kendini kanıtlamamış olan ve belli bir değere sahip olmayan sosyal ağlardan uzak durun. Diğer kişilerin bu ağlarla uğraşırken siz işinize yarayan gerçek bir strateji oluşturun ve elinizdeki imkanları size değer katan platformlarda değerlendirmeye çalışın.

Panda/Penguin Güncellemeleri İçin Endişelenmeyin

Bir sonraki Panda veya Penguin güncellemesi için endişelenmemeli, bu işi çalıştığınız SEO uzmanına bırakmalısınız. Bu güncellemeler aniden sunulan güncellemeler değillerdir ve işini bilen bir SEO uzmanı gelecek olan güncellemeye yönelik yapılması gerekenleri yapabilecek kabiliyete sahiptir.

Matt Cutts hakkında yukarıda söylediklerimizi hatırlıyor musunuz? SEO ile uğraşan kişiler Matt Cuts’ın söylediklerinden yola çıkarak Google’ın ne üzerinde çalıştığını tespit edebilirler. Matt’ın söyledikleri tamamen doğru olmasa bile izlenimler önemlidir. Çalışmakta olduğunuz SEO uzmanı henüz geliştirilmekte olan algoritmaya yönelik stratejileri oluşturmaya başlamalı ve sitenizi etkileyecek algoritma güncellemelerine yönelik gerekli önlemleri almalıdır.

Eğer çıkarılan güncellemelerden olumsuz etkilenmişseniz çalıştığınız kişiyle yollarını ayırmanızın vakti gelmiş demektir. Oluşan negatif etkileri temizleyebilecek ve olası güncellemelere yönelik gerekli önlemleri alabilecek yeni bir SEO uzmanı bularak yolunuza devam etmelisiniz.

Sitenizin Optimize Edilmediğini Söyleyen Diğer SEO Uzmanlarının Söyledikleri Konusunda Endişelenmeyin

Bu konuda birazcık düşünmeniz yeterli olacaktır. Siteniz asla tam anlamıyla optimize edilemez. Her zaman karşınıza optimize edilmesi gereken yeni anahtar kelimeler çıkacaktır. Yeni mimariler ile karşılaşabilir, yeni linkler almanız gerekebilir veya yeni yazılar yazmanız gerekebilir. Herhangi birisi daima sitenizde bir şeyin eksik olduğunu dile getirebilir.

Ancak birçok SEO uzmanı henüz sitenizi incelemeden dahi size sitenizin optimize edilmediğini söyleyebilir. Bu tip söylemler veya bu tür e-postalar gereksiz mesajlardan başka bir şey değildir.

Eğer çalışmakta olduğunuz SEO uzmanının yapması gereken işleri yapmadığını fark etmişseniz bu konuda haklı olabilirsiniz. Ancak onu işini yapmaktan alıkoyan sebep bir nebze de olsa sizsinizdir. Endişeleriniz ve sorularınız ile sürekli onu meşgul ederseniz o yapması gereken işleri aksatır ve vaktini sizin sorularınızı cevaplamak ile tüketir. Eğer bir SEO uzmanı ile çalışmaya başlayacaksanız ilk önce kendinize güvenmelisiniz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Matt Cutts hakkındaki düşüncüleriniz nedensiz güldürdü. Paylaşımınız için teşekkürler.

  2. Artık SEO öyle bir noktaya gelmiş ki, SEO yapmak için uğraşılması, SEO’yu olumsuz etkiliyor. Yani kaş yaparken göz çıkarıyorlar. Genelden özele gitmeyi seçen bizim toplumumuz, seo çalışmasında alt sayfalardan ana sayfaya doğru gitse en güzel seo yöntemini yapmış olacak 🙂

  3. Çok doğru konulara değinmişsiniz SEO öyle bir hal aldıki artık hemen hemen her firmada bir SEO uzmanı olmasa en yakın sürede olacak genelde SEO ‘yu sadece BACLİNK kasmak zannederler bu yüzden dolu çöp site bulunmaktadır yazınız için teşekkürler

  4. Araştırmacı Birsi Olarak Saatlerdir Makaleden Makaleye Uğrayıp Dururken Google Amcamız Beni Bu Sayfadaki Muazzam Bir Makale İle Karşılaştırdı Noktasından Virgülüne Değin Okudum Ve Böylesine Anlamlı Ve Güzel Bir Makaleyi Bizleri Sunmak İçin Ayırdığınız Zamanınıza Emeğinize Gerçekten Tüm İçtenliğim İle Teşekkürlerimi Sunuyorum Ve Şuandan İtibaren Bu Siteyi Takip Altına Almış Bulunmaktayım İyi Çalışmalar Dileyerek Esenle Kalın.

  5. seo şuanda çok ayak altına düştü böyle olmaması lazım seo cidden bir siteyi anlamak analiz etmek ve rakiplerinden öne çıkan yönleririni bulup arama motorlarına göstermektir.Son günlerde seo ile ilgili nerde makale görsem okuyorum şuana kadar en mantıklı açıklamaların olduğu sizinki tebrikler.

  6. Artık herkes bi seo peşinde bilende bilmiyende sektör nerelere gidicek çok merak ediyorum emeğine sağlık kardeşim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu