SEO

SEO + UX Tabanlı Ana Navigasyon Oluşturmanın 6 Püf Noktası

Etkili bir site tasarlamak zor bir iştir. Bu zorluk başlangıçta karşılaşılan “nereden başlamalı?” sorusuyla daha zor bir hal alabilmektedir.

Ayrıca daha iyi içerik yolları sağlamak, dönüşümleri kullanmak veya arama motorlarını taramak için içeriğin önemini fark etmek gerekmektedir. Bu sayede mevcut sitenin iyileştirilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak bunu başarmak için ilk göz atılması gereken yer bellidir: ana navigasyon.

Sitenizin ana navigasyonu kar taneleri gibidir. Asla aynı olan ana navigasyonlar görebilmek mümkün değildir. Bir sitenin en önemli rollerinden birisi bu ögenin sorumluluğundadır.

Genellikle kullanıcıyı açılış sayfasından dönüşüme, bilgi arayanı içeriğe veya arama motorlarını taramaları için yol göstermeye yönlendirirler.

Sitenize ait ana navigasyonun rolü ne olursa olsun onu kullanılabilirlik ve SEO ile birlikte hazırlamanız gelecek için çok daha verimli bir adım atmanızı sağlayacaktır.

Aşağıda ana navigasyon inşasında veya yeniden inşasında kullanılması gereken birkaç farklı düşünce vardır. Bu süreç boyunca kendinize şu anahtar soruyu sormanız gerekmektedir:

Ana navigasyondan ilgili sayfaya link eklemeye gerek var mı? Veya bu sayfayı eklememize gerek var mı? Aşağıdaki adımlar bu soruya net bir cevap bulmanıza yardımcı olacaktır.

1. Google Analytics Kullanıcı Akışı

Arama motorlarını etkilemeye çalışmadan önce sitede ana navigasyonun nasıl kullanıldığında göz atmanız gerekmektedir. Bu durum, SEO çalışmalarını kullanılabilirlik açısından engel çıkarmadan ana navigasyonla nasıl birleştirecek olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Google Analytics profilinizde Kitle sekmesinin altındaki Kullanıcı Akışı seçeneğine gitmelisiniz. Başlangıçta sitedeki ortak kullanıcı yollarının ne olduğunu görmelisiniz.

Buradaki verileri incelerken tanımlanmış olan hareket davranışlarını fark etmelisiniz. Ardından dönüşüm veya işlemle sonuçlanan ziyaretleri görüntülemek için gelişmiş bir segment oluşturmalısınız.

Bu segmenti oluşturduktan sonra hareket davranışını genel kullanıcının davranışı ile karşılaştırma yoluna gitmelisiniz. Arada benzerlik olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Son olarak, dönüşüm sağlayanları kontrol ettiğiniz gibi dönüşüm sağlamayanları kontrol etmelisiniz. Bunun için bir segment oluşturmalısınız. Ancak bu segment oluşturma aşamasında yalnızca sıfır hedef tamamlama ile biten ziyaretleri görüntülemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu çok daha gelişmiş bir segment oluşturmayı gerekli kılmaktadır.

Burada dönüşüm sağlayanlar ve dönüşüm sağlamayanlar arasında gözle görülür bir fark olması muhtemeldir. Eğer değilse dönüşüm probleminiz site hızı, sayfa düzeni veya mesajlaşma arasında bir yerde olabilecektir.

2. Isı Haritası

Bir önceki adımda yaptığınız şey yaygın kullanıcı yolculuğu davranışlarına analitik bir bakış açısı kazandırmaktır.

Mobil ve masaüstü kullanıcıların nerede nasıl tıklama gerçekleştirdiklerini incelemelisiniz. Aynı zamanda fare etkinliğini veya kullanıcı dikkatini görsel olarak anlamak için ısı haritası verilerini kullanabilirsiniz. Bunun için çeşitli ek araçlardan faydalanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kullanıcı davranışını anlama konusunda gerekli adımları atmalısınız. Bu durum, hangi linkleri veya ana navigasyon unsurlarını korumanız gerektiği konusunda önemli bilgiler sunacaktır.

3. Çapa Metni

Mükemmel bir dünyada herkes akılda kalıcı ve yenilikçi hizmet fikrinizin ne olduğunu kolayca anlayabilecektir. Gerçek olan durum ise sitenizi ilk kez ziyaret eden kişilerin bunu bilemeyecek olmasıdır. Bu nedenle ana navigasyonda yer alan çapa metinlerini/link metinlerini hizmetlerinizi ve ürünlerinizi tanımlayıcı şekilde düzenlemeniz gerekmektedir.

Ürün ve/veya hizmet sayfalarınızı nasıl tanımlamanız gerektiğini anlamanız tekrardan anahtar kelime araştırmalarına başvurmanızı gerektirecektir.

Bu alandaki bir başka iyi uygulama ise müşteri tabanınızı dinlemektir. Onların ürün veya hizmet ailenizi nasıl adlandırdıklarını görmelisiniz. Buna ek olarak ürün veya hizmet ailenizin onlara genel olarak ne ifade ettiğini anlamaya çalışmalısınız.

4. En İyi Linklere Sahip Sayfalar

Bu noktaya kadar kullanıcıya özel verilere odaklanılmıştır. Bundan sonrasında ise SEO odaklı verileri dikkate almaya başlamalısınız.

Google Search Console hesabınıza giriş yaptıktan sonra Bağlantılar kısmında yer alan Dahili Bağlantılar alanını incelemelisiniz. Google burada size dahili site sayfalarınız ile ilgili bir rapor sunacaktır.

Bu rapor sayesinde ana navigasyonunuzda hangi dahili sayfalara link verdiğinizi çok net bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca bu rapor diğer destekleyici navigasyon çözümlerinde yoğun bir şekilde link kullandığınız durumlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Daha az önemli olduğunu düşündüğünüz sayfalar için çok sayıda dahili link görebilirsiniz. Bu tür bir senaryoyla karşı karşıya olduğunuz zaman bunların ana navigasyon alanına yerleştirilmemesi gerektiğini anlamalısınız. Ancak onları alt navigasyon veya ikincil navigasyon ögeleri kapsamında kullanma yoluna gidebilirsiniz.

5. Temel SEO Ögeleri

Çapa metni SEO çalışmalarının sayfadaki anahtar kelime alaka düzeyi gereksinimlerini fazlasıyla karşılayacaktır. Birincil ana navigasyon açısından ise SEO çalışmalarında teknik düşüncelere yönelmek gerekmektedir.

Teknik SEO hakkında bütün detaylar için: https://furkangokcol.com/teknik-seo/ sayfasını hemen ziyaret edin! 🚀

Bunu taramanın verimliliği için gerekli olan faktörler olarak düşünebilirsiniz. Google ve Bing, JavaScript’i tarama ve dizine ekleme konusunda yıllar içerisinde büyük adımlar atmışlardır. Ancak ana navigasyon tercihlerinizde bundan uzak durmanız çok daha doğru olacaktır.

Eğer tesadüfen veya yanlışlıkla robots.txt haricinde JavaScript kullanıyorsanız tarama yapan bir arama motorunun işini zorlaştıracak bir ana navigasyona sahip olabilirsiniz.

En iyi uygulama, sitenize ait ana navigasyonun bir HTML biçiminde veya genel olarak “href” referanslı linkler olarak adlandırılan şekilde inşa edilmesini sağlamalısınız.

Ana navigasyon ile sitenin taranma verimliliği göz önünde bulundurulduğunda çok sık yapılan bir hata bulunmaktadır. Bir sitede sürekli yönlendirmeler kullanılabilecektir. Ancak ana navigasyon kısmında yer alan linklerin güncel olanı yansıtması gerekmektedir.

Bir ana navigasyon içerisinde yönlendirilmiş linklere yer vermek demek arama motoru tarayıcılarının daha yavaş tarama yapmasını sağlamak demektir. Bu sitenizin gezinme hızının yavaş olmasına neden olacak ve sitenizin tarama verimliliğini etkileyecektir.

Sitenize ait ana navigasyon kısmında mevcut sorunları gözden geçirmek için link kontrolü yapmalısınız. Bunun için bir Google Chrome uzantısı olan Check My Links uzantısını kullanabilirsiniz. Bu araç ana navigasyonda yer alan yönlendirilmiş ve bozuk linkleri görmenizi sağlayacaktır.

6. Sıralama Elde Edenler ve Etmeyenler

Site içeriğine ne kadar fazla link verirseniz site hiyerarşisini bir o kadar net çizmiş olursunuz. Ayrıca arama motoruna sitenize ait sayfalar ve bölümler hakkında daha net bilgiler verirsiniz.

Tüm üst düzey organik arama sıralamanızı gözden geçirerek sitenizde hiyerarşik boşluk olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Bu boşlukları doldurarak arama motorlarının sitenize verdiği değeri yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Örneğin ana sayfanızın ve ürün alt kategori sayfalarının arama motorunda sıralama elde etmesi ancak ana kategori sayfalarının sıralama elde etmemesi gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz.

Bu durum, daha derinde yer alan site içeriğe ulaşma konusunda iş gören bir navigasyonun ana kategorilere ulaşma konusunda problem yaşadığını gösterecektir. Bu problemi çözmezseniz daha derin site seviyeleri ile temel seviyedeki kategori sayfaları arasında bir dengesizlik oluşmasına neden olabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazı sitenizin ana navigasyon denetimine daha fazla ilgi göstermenizi sağlayacaktır. Eğer ana navigasyona yeterli ilgiyi göstermezseniz SEO ve UX açısından birçok verimlilik fırsatını geri çevirmiş olabilirsiniz.

SEO ve UX odaklı bir ana navigasyon çözümü oluşturmak isteyenler sitelerinin tüm alanlarına odaklanmalarına yardımcı olan mega menüleri kullanabilmektedirler. Bazı siteler buna ihtiyaç duysalar bile bazı siteler mega menüleri kullanarak arama motorlarının veya siteye gelen trafiğin kafasını karıştırmaktadır.

Değerli ziyaretçilerim, sizler için SEO alanında yenilikçi içerikler hazırlıyorum. Bu içeriğim gibi daha nicelerine: https://furkangokcol.com/seo/ sayfasından hızlıca ulaşabilirsiniz. Peki ne duruyorsunuz? 🤗

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık Ankara evden eve nakliyat firması olarak başarılarınızın devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu