SEOSosyal Medya

Sosyal Medya Hesaplarında SEO Anahtar Kelimelerinin Kullanımı

Birçok işletme bunu kabul etmese bile anahtar kelimeler ve metinler Google sonuç sayfalarında daha fazla yer edinmek için oldukça önemlidirler. SEO içeriğinin önemi için geçerli olan aynı mantık YouTube, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlar için de geçerlidir. Sonuçta, bu sosyal ağların Google’a benzer bir arama işlevi vardır. Başka bir deyişle, bu sosyal ağları farklı bir arama motoru olarak düşünmeniz gerekir.

Bu fikir hem işletmeler hem de kişisel markalarını geliştirmek isteyen bireyler için işe yarar. Bu sosyal ağları kullanan hedef kitle gibi düşünmeniz ve sonra sizi veya şirketinizi tanımlamak için kullanacakları kelimeleri düşünmeniz gerekir. Dahil etmek istediğiniz anahtar kelimelere sahip olduğunuzda başlamaya hazır duruma gelirsiniz.

Sosyal medyada görünebilmek için oluşturduğunuz içeriklerin ilgili sosyal ağın yapısı içerisinde doğal görünmesi gerekir. Bunu başarmak için birkaç farklı yolu deneyebilirsiniz:

 • Anahtar kelimelere sahip fotoğrafların başlıklarını doldurun ve mümkün olduğunda anahtar kelimelere sahip etiketleri kullanın.
 • Facebook ve Twitter’da bir şeyler paylaştığınız zaman anahtar kelimelerden yararlanın.
 • Anahtar kelimeleri LinkedIn başlığına ekleyin.
 • Anahtar kelime bakımından zengin açıklayıcı metinleri tüm hesaplarınızın özet bölümlerine yerleştirin.

Bunlar çok net gibi görünse bile birçok işletme sosyal medya sitelerinde anahtar kelimeler kullanmaktan sürekli endişe duyarlar. Çünkü sosyal medyanın havalı olması beklenir. Ancak burada temel nokta anahtar kelimelerin doğal görünmelerini sağlamaktır. Bu nedenle anahtar kelimelerle doldurulmuş spam görünümlü içeriklerden uzak durmalısınız.

Anahtar Kelimeler

Sosyal Medya Anahtar Kelimeleri ve SEO Anahtar Kelimeleri

Sosyal medya hesaplarınızı optimize ederken takip edeceğiniz birçok yöntem arama motorları için yapacağınız optimize çalışmalarına benzer. İçeriğin doğal görünmesini istersiniz, hedef kitleniz gibi düşünmeye çalışırsınız, bir seferde 2-3 anahtar kelime öbeğini hedeflemek istersiniz. Tüm bunlar ne kadar belirgin olursa sizin için o kadar iyidir. Ancak, sosyal medya için anahtar kelimeleri hedeflemeye başlayacaksanız bilmeniz gereken iki önemli fark vardır.

 1. Farklı Sorular: Kullanıcıların Google arama kutusuna yazdıkları ile bir sosyal medya arama kutusuna yazdıkları önemli ölçüde farklıdır. Örneğin, gitar satan bir mağaza olduğunuzu düşünün. Google kullanıcıları “gitar mekanları” gibi bir arama yaparken, YouTube kullanıcıları “gitar şarkıları” şeklinde arama yaparlar.
 2. Farklı Cevaplar: Kullanıcılar yalnızca farklı sitelerdeki farklı konuları ilginç bulmazlar. Aynı zamanda farklı cevap türleri isterler. Birisi bir sosyal medya arama kutusuna bir anahtar kelime yazıyorsa büyük olasılıkla bir konuşma yapmak veya bir marka ile etkileşim kurmak istiyor demektir.

Google ve sosyal medya siteleri oldukça farklı olsa bile anahtar kelimelerden bazılarının aynı noktada birleştiğinden emin olabilirsiniz. Yukarıda listelenen iki noktayı göz önünde bulundurduğunuz sürece başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Anahtar kelimeleri kullanırken sosyal medyada daha hızlı sonuç aldığınızı göreceksiniz. Bunun temel sebebi rekabetin daha az olmasıdır.

Sosyal Medyada Anahtar Kelimelerin Kullanımı

Sosyal ağlardaki belirli şirketleri aramak yıllardır kullanılan yaygın yöntemlerden biridir. Birçok tüketici artık sosyal ağları ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetle ilgili bir şirketi bulmak için kullanırlar.

Bir tüketici bir hukuk bürosuna ihtiyaç duyuyorsa tek yapmaları gereken sosyal ağın arama çubuğuna “hukuk bürosu” yazmaktır. Yapılan bu arama ile kullanıcının karşısına hukuk bürolarının bir listesi çıkacaktır. Sosyal medya araması, Google’dan farklı olsa bile yavaş yavaş ona benzemeye başlamıştır.

Markanızı bir sosyal medya arama sayfasında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Akıllı anahtar kelime seçimleri ve yerleşimleri, size sosyal medya arama sayfasında daha fazla ilerleme şansı sunar.

1. Sosyal Medya Hesaplarınız İçin Doğru Anahtar Kelimeleri Bulma

Sosyal medya sitelerinde anahtar kelimeleri kullanmak markanıza ait sitede anahtar kelimeleri kullanmaya oldukça benzer. Marka sitesinde gerekli çalışmaları yapmak için bir anahtar kelimeyi seçmek ve bu anahtar kelime için siteyi optimize etmek gerekir. Bir anahtar kelime, insanların bir şey aramak için kullandıkları bir kelime veya kısa ifade anlamına gelir.

Hangi anahtar kelimelerin sizin için önemli olduğuna karar vermeden önce kullanmaya karar verdiğiniz anahtar kelimelerin farklı sosyal medya hesaplarında farklı olacağını bilmeniz gerekir. “Her yere ve her koşula uyan anahtar kelime” diye bir çözüm yoktur. Sosyal medya hesaplarınızın her biri için doğru anahtar kelimeleri bulmaya çalışmalısınız.

 • Şart Olanlar: Birisinin şirketinizi tanımlamak için kullanacağı bir ortak kelime düşünmelisiniz. Birisi sizi bulabilmek için sosyal medya sitesinin arama çubuğuna marka isminiz dışında ne yazardı?
 • İlişkilendirme: İlişkili olmak istediğiniz bir anahtar kelime seçmeyi düşünebilirsiniz. Aramaya yazıldığı zaman hemen kullanıcıya gözükmek istediğiniz bir anahtar kelime varsa bunu tercih etmelisiniz.
 • Rekabet Kontrolü: Sosyal medya arama sorgusunun bir numaralı problemleri düşünüldüğünde rekabet büyük bir sorun teşkil etmez. Buna rağmen rekabet durumunu göz önünde bulundurmanız gerekir. İyi bir anahtar kelimeniz olduğunu düşündüğünüz zaman onu arama çubuğuna yazın ve ne olduğunu görün. Çok fazla ilgili şirket varsa daha belirgin bir anahtar kelime denemek isteyebilirsiniz.
 • SEO Anahtar Kelime Araştırması: Eğer zaten SEO için anahtar kelime araştırması yaptıysanız bulduklarınızı tekrar gözden geçirmek ve aynı anahtar kelimelerden bazılarını kullanmak akıllıca bir yöntem olacaktır.
 • Farklı Sosyal Medya Sitelerine Hazırlanma: Örneğin, elektronik ürünler üzerine bir markanız varsa Facebook sayfanızda yararlı olacak popüler ürün modelleriyle ilgili anahtar kelimeleri ele almalısınız.

Anahtar kelimeleri belirleyip kullanırken hedefiniz yapılan sorguda kullanıcıların karşısına çıkan ilk marka veya tek marka olmaktır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı optimize etmeye çalışırken doğru anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. Markanıza uygun bir anahtar kelime bulduktan sonra optimize çalışmalarına başlayabilirsiniz.

2. Anahtar Kelimeyi Fotoğraf Yazısında Kullanın

Burada amaç mümkün olan her an sosyal medya sitenizde anahtar kelimeleri değerlendirmeye çalışmaktır. Yapabileceğiniz ilk şeylerden biri anahtar kelimeleri markanızın fotoğraflarını tanımlamak için kullanmaktır.

Çoğu marka, sosyal hesapları hakkında genellikle birkaç fotoğrafa sahiptir. Ancak sadece birkaçı fotoğraf yazılarını yazmayı düşünür. Biraz yaratıcılık gerektirebilir. Ancak anahtar kelimelerinizi ne kadar çok dahil ederseniz sizin için o kadar iyi olur.

3. Siteye Link Verirken veya Siteyi Etiketlerken Anahtar Kelimeyi Kullanın

Sosyal medya anahtar kelimeleri genellikle LinkedIn ve Facebook gibi sitelerde en iyi şekilde çalışır. Ancak bu fikirler aynı zamanda Twitter söz konusu olduğunda da geçerlidir. Hesabınızda bir durum güncellemesi yapacaksanız anahtar kelimelerinizi mümkün olduğunca kullanmaya çalışın.

Arama kutusuna “esnek web tasarımı” anahtar kelimesi ile arama yaptığınız zaman karşınıza bu anahtar kelimenin kullanıldığı tüm sonuçlar gelecektir. Bu durumda hedef anahtar kelimeniz buysa onu bir durum güncellemesinde kullanma yoluna gitmelisiniz. Böylece markanızı alakalı sonuçlar arasına dahil etmeyi başarabilirsiniz.

Her ne kadar Twitter çok hızlı akış gösteren bir platform olsa bile insanlar belirli konularda tavsiye edebilecekleri çeşitli makaleler veya şirketler bulabilmek için burayı ziyaret ederler. Bu nedenle Twitter her zaman akılda tutulması gereken bir sosyal ağdır.

4. Anahtar Kelimeyi Başlığa Ekleyin

Tüm büyük sosyal ağların kişi veya marka hakkında bilgilere yer verdiği küçük alanlar vardır. Örneğin, “internet pazarlama ajansı” anahtar kelimesinde bulunmak istenen bir marka olabilirsiniz. Bu durumda başlık kısmında ilgili anahtar kelimeyi kullanma yoluna gitmelisiniz.

Sosyal medyada başlıklara gerekli önemi vermeniz gerekir. Başlıklar SEO için bir yol göstericidir. Bu nedenle arama motorlarının önemli başlık içeriğini sık sık dizine eklediğini görebilirsiniz. Ek olarak, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar güvenilir alanlardır. Bu nedenle bazen arama motoru sonuçlarında bazen ise markanızın sitesinden daha yüksek sıralama elde etme eğilimindedirler.

Bu durum özellikle kişisel markalar için her zaman doğrudur. Ancak kurumsal markaların da bunu dikkate alması gerekir. Google gibi büyük bir arama motorunda sıralama yapmak önemlidir. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınıza hedef anahtar kelimeleri kullanarak ekstra güç kazandırmak iyi bir fikirdir.

5. Anahtar Kelimeyi Hakkında Kısmında Kullanın

Bu yöntem Twitter’da tam olarak çalışmasa bile LinkedIn ve Facebook’ta oldukça işe yarar. Anahtar kelime kullanımını değerlendirmek için en ideal alanlardan birisi burasıdır. Hakkında bölümünün doğal görünmesini istiyor olabilirsiniz. Burada anahtar kelime kullanım fırsatını iyi değerlendirmeniz gerekir.

Sonuç

Bir sosyal ağdaki arama sayfasının en üstüne ulaşmak, bir Google arama sayfasının en üstüne gitmeye çalışmaktan çok daha kolaydır. İnsanlar her zaman sosyal ağlarda bir şeyler ararlar. Ancak arama sonuçlarının en üstüne ulaşmak için bir hesabı optimize etme fikri nispeten yenidir. Çok fazla rekabet yoktur. Ancak sosyal medya anahtar kelimeleri kullanan şirketler için burada çok fazla fırsat bulabilmek mümkündür:

 • SEO becerilerinizi sosyal medya arama kutularına aktarın.
 • Rekabetten ön plana çıkın.
 • Sizi takip edenleri ve arkadaşlarınızı artırın.

Sosyal ağlar genişlemeye devam ettikçe öngörülen durum sosyal verilerin arama motorları tarafından bir şekilde kullanılacağıdır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı anahtar kelimelerle optimize etmek rekabette öne geçmek için harika bir yoldur.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Furkan bey öncelikle böylesine eğitici makalelerle zengin bir blog oluşturduğunuz için teşekkürler sitenizdeki makaleleri okudukça eksik yanlarımı tamamlamak ayrı bir güzellik başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla.

  1. Merhaba, güzel geri bildirimleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Lütfen takipte kalın. Ben değerli ziyaretçilerim için her zaman SEO trendlerini web sayfamda paylaşıyor olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu