SEOTeknik SEO

Teknik SEO İle Dönüşümü Artırmanın 13 Kolay Yolu

Oldukça sıkıcı olan kurumsal dünyada sitenizi arama motorları için optimize etmek ve açılış sayfalarını dönüşümler için optimize etmek genellikle iki ayrı iş akışı olarak kabul edilir. Pazarlama ekibinizdeki iş yükünü artırmadan farklı yaklaşımlardan yararlanmak ister misiniz? Arama motorları için yapacağınız iyileştirme çalışmalarının her birisini dönüşüm stratejisi olarak görmelisiniz.

1. Gözleri Yakala: Harekete Geçirici Mesajınızı Güçlendirmek İçin Başlık Etiketlerini Kullanın

İçeriğinizi özetlemek ve okuyucunuzu harekete geçirici mesajlara yönlendirmek için H1-H6 başlıklarını kullanmalısınız.

Yapılan araştırmalara göre başlıklar düşüncelerinizi etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Eğer bir kullanıcı sayfayı kısaca tararsa ve sonra tam olarak dönüşüm noktasına (abonelik kutusu, satın alma butonu veya müşteri adayı formu) geçerse bu sizin için iyi bir haberdir.

Sitenize gelen ziyaretçinin dikkat süresi her zaman kısa sürelidir. Uzun süreli olan içeriklerin tamamen tüketilmesi daha çok ziyaretçiyi ikna edip etmediğiniz ile ilgilidir. Mesajınızı kısaca iletmenin yollarından biri dikkat çekici bir başlığa sahip olmak ve sonra metni, içeriği tümüyle özetleyen başlıklar ile birlikte uzunluğu 2-3 cümle veya 50-60 sözcükten oluşan kolay tüketilebilir parçalara bölmektir.

Başlıkları optimize etmek için SEO tekniklerinden yararlanabilirsiniz. Yazının başlığına (H1 etiketi) ve diğer başlıklara (H2-H6) anahtar kelime eklemeyi düşünmelisiniz. H1 başlığı için temel gereksinim her sayfanın yalnızca bir tane H1 başlığı içermesi şeklindedir. H1 etiketi 65 karakterden uzun olmamalıdır. H1 etiketi, H2-H6 başlıklarıyla aynı olmamalıdır. Kısacası sayfanız benzersiz bir H1 etiketine sahip olmalıdır.

Bu dikkat çekici alanlar metnin temel anahtar noktalarını vurgulamak için kullanılabilir. Bunlar sayfada belirgin durumdadırlar. Paragrafın içeriğiyle gerçekten alakalı olan anahtar kelimelerle desteklenmeleri durumunda okuyucunun dikkatini çekerler ve onları harekete geçirebilirler.

2. Görünmez Çalışma: Meta Başlık ve Meta Açıklama Etiketleri

En iyi uygulamalara göre meta başlıkları ve meta açıklamaları en iyi şekilde kullanmanız gerekir. Böylece arama motoru sonuç sayfasında metin parçacığı olarak kullanıldıklarında ziyaretçiler için doğru beklentileri oluşturmuş olursunuz. Bu iki öge ziyaretçi sitenize tıklamadan önce bile onları dönüştürmeye yönlendirebilir.

Arama motoru sonuç sayfasında gezen bir kullanıcı hayal edin. Bir sonucu tercih etmelerini sağlayan şey nedir? Daha da önemlisi, sayfada kalmalarını ve tıkladıklarında satın alma hunisinde ilerlemelerini sağlayacak şey nedir? Bunlar doğru beklentilerdir.

Bir kullanıcı sitenize ait bir linke tıklamazsa dönüşüm gerçekleşmez. Meta ögeleri hemen hemen her sayfada zaten bulunurlar. Sadece kullanıcıya görünmez durumdadırlar. Bunları doğru şekilde optimize etmiş olmanız durumunda arama motoru sonuç sayfasında daha fazla görünüm elde edebilirsiniz.

Buna rağmen, Google arama amacına en uygun bulduğu sayfadan herhangi bir bilgiyi alıp açıklama olarak kullanabilme inisiyatifine sahiptir. Ancak, anahtar kelimelerle optimize edilmiş uygun uzunluktaki meta açıklamalar (160 karakter uzunluğunda) ile harekete geçirici mesajı bir arada kullanmak her zaman iyi sonuç almanızı sağlayabilir.

Örneğin, standart bir açıklamayı aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimelerle optimize etme yoluna giderseniz arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamanızda hareketlilik yaşanmasını sağlayabilirsiniz. Meta açıklamada doğal olmaya ve sunduğunuz ürün veya hizmetlerin değerini ön plana çıkarmaya dikkat etmelisiniz.

Ayrıca rakiplerinizin başlıklarını ve açıklamalarını analiz ederek size ait olan başlıkları ve açıklamaları iyileştirme yoluna gidebilirsiniz. Bu yüzden doğru siteleri bulup analiz ederek etiketleri en iyi şekilde optimize etmeye çalışmalısınız.

3. Kelimelerle Çizim: Okuma Yolculuğuna Uyumlu Olacak Şekilde Anahtar Kelimeleri Kullanın

Anahtar kelime ekleme ve vurgulamayı yalnızca sayfayı daha iyi hale getirmek için kullanmamalısınız. Onları aynı zamanda iletiyi en kolay ve en doğal yolla tüketilebilir kılacak doğal okuma düzeniyle ilişkilendirmeyi tercih etmelisiniz.

Ziyaretçilerin dikkat aralıkları oldukça sınırlıdır. Bu nedenle sitenizde yer alan içeriği tamamen okumak yerine bir kısmını okumayı tercih edeceklerdir. Aslında sayfa boyunca gezinirken insan gözünün izlediği desenler oldukça nettir.

Örneğin, soldan sağa doğru okunan dillerin tümünde Z ve F deseni meşhurdur. İyi tasarlanmış olan siteler genellikle içeriklerini F veya Z desenine göre düzenlerler.

Doğal Okuma Desenleri

SEO burada size anahtar kelime ayırma tekniği ile yardımcı olabilir. Anahtar kelimeyi bu kalıbı izleyen metne yerleştirmeye çalışmalısınız. Böylece içeriği yalnızca arama motorları için değil aynı zamanda okuyucular için de optimize etmiş olursunuz. Bu sayede okuyucuları doğal olarak dönüşüm noktalarına yönlendirmeyi başarabilirsiniz.

4. Hızlı Yapın: Sayfa Yüklenme Hızını Optimize Edin

Teknik SEO çalışmalarının bir parçası olarak sayfa yüklenme hızını optimize etmeye çalışmalısınız. Sayfa yüklenme hızını optimize etmek sayfanızın hemen çıkma oranında önemli bir düşüşe yol açar. Bu doğal olarak sitenizin dönüşüm oranını da etkiler.

Arama motoru sonuçlarında artık öncelikli olarak mobil ele alındığı için sayfa yüklenme hızı önemini artırmıştır. Bu nokta dönüşüm oranı optimize çalışmaları ile arama motoru optimize çalışmalarının kesiştiği noktadır.

Yapılan araştırmalar sadece 1 saniyelik yavaşlamanın dönüşüm oranlarında %27 oranında azalmaya neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, yükleme süresi iyileştirme üzerinde çalışırken aslında dönüşüm oranı iyileştirme üzerinde de çalışmış olursunuz.

5. Müşterilerinizin Farkında Olun: Yerel SEO Tekniklerini Kullanma

Adres, harita, yerel telefon numarası yerel optimize çalışmalarının sadece bir kısmını oluşturur. Bunlar bulunduğunuz bölgeden gelen ziyaretçilere hitap eder ve genel olarak işletme algısını daha güvenilir hale getirirler. Aynı zamanda sitenizde organik olarak dönüşüm oranı artışı sağlarlar.

Google tarafından sunulan verilere göre son iki yıl içerisinde “yakınımda” şeklinde yapılan aramalarda %500 artış yaşanmıştır. Bulunduğunuz bölgede yeni bir ürün veya hizmet aradığınızı hayal edebilirsiniz. Büyük olasılıkla sonuçların hemen hemen hepsi yerel olarak alakalı sonuçlardan oluşacaktır. Bunlar arasından öne çıkan ise ürün teklifi, fiyat, ödeme seçenekleri, adres, harita ve telefon numarası gibi detaylara yer veren sonuç olacaktır.

Yerel alıntılarla çalışırken dijital harita hizmetlerine işletme adresinizi ve telefon numaranızı eklemeye çalışmalısınız. Bu sayede potansiyel müşterinizin sitenize girmeden dahi dönüşüme katılma şansı olacaktır.

6. Onları İsimlerine Göre Ara: Sesli Arama Optimizasyonu

Ses tanıma cihazlarıyla yapılan aramaların sayısı katlanarak artış göstermektedir. Yapılan son araştırmalar yalnızca cep telefonu ve ses asistanı kullanılarak yapılan aramalarda %130 oranında bir artış yaşandığını ortaya çıkarmıştır.

Sayfalarınızı sesli arama için optimize ederken insanla konuşma arayüzleri, doğal dil odaklı metinler ve müşterinin tam ihtiyacını cevaplamayı amaçlayan mesajlar sunarak dönüşüm oranını organik olarak iyileştirmeye çalışmalısınız.

E-ticaret kategori sayfalarının alt kısımlarına yerleştirilen SEO metinlerini hatırlıyor musunuz? Bu metinler anahtar kelimelerle kapsamlı bir şekilde doldurulmuştur. Amaç ise arama motoru tarayıcılarına hitap ederek arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer alabilmektir.

RankBrain algoritması bu duruma bir değişiklik getirmiştir. Bu algoritma ile arama dilinin anlaşılmasıyla oluşturulan ve doğal dile uygun olarak optimize edilmiş metinler özellikle sesli aramada üst sıralarda yer almak için daha fazla şansa sahip olmuşlardır.

Doğal dil daha sürükleyicidir. Satın alma yolculuğunda kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan daha ikna edici bir dildir. Doğal dil ile oluşturulmuş olan içerik müşteriyi satın alma işleminin bir sonraki adımına veya başka bir dönüşüm biçimine yönlendirebilme potansiyeline sahiptir.

7. En İyiden Daha İyi Olun: Hedef 0 Pozisyonu

Sıfırıncı (0) pozisyon için optimize edilmiş sayfalar yapıları gereği daha iyi dönüşüme sahiptirler. Çünkü bunlarda en iyi SEO teknikleri olarak bilinen listelerin, tabloların ve doğal dille oluşturulmuş soruların kullanımı söz konusudur.

Google Sıfırıncı Sıra
“WordPress SEO eklentileri” arama sorgusunda ixirSEO.com’un sıfırıncı pozisyonunu bir örnek olarak verebilirim.

Arama motoru sonuç sayfasında sıfırıncı pozisyonda yer alabilmek için uzun biçimli derinlemesine içerikler oluşturmanız, onu listeler ve tablolarla yapılandırmaya çalışmanız ve doğal dilde sorulacak soruları yanıtlamış olmanız gerekir.

Öne çıkan metin parçacığında yer almak birinci sırada yer almaktan çok daha önemlidir. Çünkü bu kısım daha fazla trafik payına sahiptir. Bu SEO tekniğinin tek faydası bu değildir. Liste türü içerikler, nasıl yapılır içerikleri ve net cevapların yer aldığı doğal dilde sorulacak soruları içeren başlıklar içeriği okuyucu için daha fazla tüketilebilir hale getirir. Bu nedenle düzgün bir şekilde optimize edilmiş sayfa her zaman daha fazla tıklama oranına sahiptir.

8. Onları Etkileyin: Mobil Optimizasyona Öncelik Verin

Esnek tasarım mobil cihazlarda ve aslında kullanıcılarınızın kullanmayı tercih ettikleri tüm cihaz türlerinde dönüşümü kolaylaştırır. Esnek tasarım, tüm cihazlarda kullanıcı deneyiminde iyileştirmeler ve daha küçük ekranlarda kolayca tüketilebilir içerikler sunar.

Hız ve yüklenme süresine öncelik vermeniz durumunda mobil için gerekli optimize çalışmalarını dahi uygulayabilirsiniz. Esnek tasarım ile arama motoru sonuç sayfasında kullanıcıların sizin sitenizi bulma olasılığı artış gösterir. Bu durum daha küçük formlar ve erişilebilir ögeler ile dönüşümü kolaylaştırır.

9. Sınırlarınızı Bilin: Açılır Pencereleri ve Sayfa Düzeyi Reklamları Yeniden Düşünün

Google müdahaleci reklamlar ve açılır pencerelerle kullanıcı yolculuğunu rahatsız eden siteleri cezalandırma yoluna gider. Google kurallarına uymak için kullanıcıların e-postalarını, telefon numaralarını almak veya onları satış sayfasına yönlendirmek amacıyla açılan pencereleri kaldırmanız gerekir.

Ancak, açılır pencereler önemli bir dönüşüm kaynağıdır. Bunu kaybetmek istemezsiniz. Bu nedenle açılır pencereler ile müdahaleci reklamlar arasındaki dengeyi yakalamanız gerekir. Bir sitede yer alan çok fazla sayıdaki açılır pencereden ötürü dönüşümlerde düşüş yaşanması mümkündür.

Bu tür bir hata yapmamak için A/B testleri gerçekleştirmelisiniz. Kullandığınız açılır pencereler gibi dikkat çekici tekniklerin organik trafiği, izleme konumlarını ve tıklama oranını etkileyip etkilemediğini kontrol etmelisiniz.

10. Farklı Seslerle Onlara Ulaşın: Sosyal Sinyalleri Kullanın

SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfasında daha iyi görünüme sahip olmak için ürün sayfalarına yıldızlı derecelendirmeler ve benzersiz müşteri yorumları kullanılır. Bu iki teknik, tıklama oranı optimize çalışmaları için aramadan gelen müşteriyi satın alan müşteriye dönüştürmeyi kolaylaştıran bir durumdur.

Yapılan araştırmalara göre bir ürün veya hizmet başkaları tarafından önerilirse insanların %70’inin onu satın alma olasılığı çok daha yüksektir. Bu nedenle, müşterilerinizin derecelendirmelerini ve incelemelerini sayfalarınıza ekleyerek dönüşüm oranlarını olumlu yönde etkilemeye çalışmalısınız.

11. Örümcek Gücünü Kullan: Taramayı ve Dizini Kontrol Altına Alın

Teknik SEO yalnızca ilgili, benzersiz ve optimize edilmiş sayfaların dizine eklendiğinden emin olmak için direktifleri tanımlayan site haritalarıyla çalışır. Yapılan araştırmalar belirli sayfaların dizinden çıkarılması sonrasında gelirlerde %54 oranında artışın olabileceğini göstermiştir.

Burada esas olan durum organik trafik çeken sayfaları tutmak, bunların taranabilir olma durumunu yükseltmek ve tüm alan adının güvenilirliğini önemli ölçüde artırmaktır. Yalnızca değerli sayfaları dizine ekleyerek aramadan gelen tüm kullanıcılara benzersiz bir şekilde optimize edilmiş ürün veya kategori sayfaları sunarak dönüşümleri artırabilirsiniz.

12. Verilerinizi İşaretleyin: Mikro Veri Şeması İşaretlemesini Uygulayın

Arama motoru sonuç sayfasındaki adres, telefon numarası ve ürün bilgileri ile sitenizi ziyaret etmeden önce kullanıcıların beklentilerini etkileyebilir ve dönüşüm şansınızı artırabilirsiniz.

Ürünler için ürün adı, fiyat, stok durumu ve para birimi gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Böylece arama motoru sonuç sayfasındaki veya görsel aramadaki zengin metin parçacıklarını değerlendirme yoluna gidebilirsiniz.

Adresler için adresinizi, iletişim numaralarınızı ve çalışma saatlerinizi biçimlendirmeye çalışabilirsiniz. Böylece aramayı yapan bir kişi sitenize girmeden dahi size ulaşma fırsatını elde etmiş olur. Bu dönüşüm için önemli ve sağlıklı bir çözümdür.

13. Sosyal Paylaşım İçin Open Graph Meta Verilerini Kullanın

Sayfalarınızın sosyal medyadaki görünümlerini kontrol etmek ve kullanıcıların haber akışlarından başlayarak kararlarını etkilemek için özel og: nitelikler sağlayan meta optimizasyon tekniklerini kullanmalısınız.

Verilerinizin sosyal medyada paylaşılma şeklini kontrol etmek, sitenize gelmeden önce okurların beklentilerini yönetmenizi sağlayan basit bir yoldur. Böylece onları dönüşüm yolunda tutmaya devam edebilirsiniz. Aşağıdakiler gibi verilerin kontrolü size aittir:

 • Başlık (<meta property=”og:title” content=”…” />)
 • Açıklama (<meta property=”og:description” content=”…” />)
 • Görsel (<meta property=”og:image” content=”…” />)
 • Görüntülenen URL (<meta property=”og:url” content=”…” />)
 • Twitter Kartı (<meta property=”twitter:card” content=”…” />)
 • Twitter Görseli Alternatif Metin (<meta property=”twitter:image:alt” content=”…” />)

Bunlar arama motoru sonuç sayfasında, Facebook’ta veya Twitter’da birbirinden farklı mesajlara yer vermek istediğiniz zaman kullanışlı olurlar. Bunları kullanarak dönüşüm stratejinizi farklı bir şekilde boyutlandırmayı başarabilirsiniz. Kullanıcıların ürün veya hizmetiniz hakkında temel olarak bilgi sahibi olmadığı sosyal medyada bunlarla dikkat çekebilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerim, Teknik SEO hakkında şu an incelediğiniz içeriğim gibi daha bir çok içeriği: https://furkangokcol.com/teknik-seo/ kategori sayfamda sizin için derledim. Web sayfanızı başarıya ulaştıracak bu içerikleri neden şimdi incelemiyorsunuz? 🤗

Sonuç

SEO teknikleri öncelikle sıralama ve trafik elde etmek için gerçekleştirilir. Daha sonra ise işin içine dönüşüm optimizasyonu dahil edilir. Daha geniş perspektiften düşünürseniz aynı anda trafiği artırabilir ve organik kanallardan daha fazla gelir elde etmeyi başarabilirsiniz. Özetle şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Site içi başlıklar ve alt başlıklar: Bu belirgin satıları sayfanın ana noktalarını vurgulamak için kullanmalısınız. Okuyucunuz tüm içerik parçasını okumayacak olsa bile onlara harekete geçirici mesajlarla yön vermelisiniz.
 • Meta bölümü: Meta başlık ve açıklama etiketlerini en iyi uygulamalara göre optimize etmelisiniz. Böylece arama motoru sonuç sayfasında metin parçacığı olarak kullanıldıklarında ziyaretçiler için doğru beklentiler oluşturabilirsiniz. Ziyaretçilere tıklama yapmadan önce bile dönüşüm için doğru yönü göstermiş olursunuz.
 • Anahtar kelimeleri kullanmak: Anahtar kelime ekleme işlemini okuma kalıplarıyla ilişkilendirecek şekilde yapmalısınız. Bu sayede sayfayı daha iyi hale getirebilir ve aynı zamanda mesajlarınızı en kolay şekilde okuyucuya iletebilirsiniz.
 • Sayfa yükleme hızı: Arama motorları için en önemli sıralama faktörlerinden biri olan yük hızını 1 saniye bile artırmak dönüşüm oranlarında %27’ye varan artış elde etmenizi sağlayabilir. Sayfanızı hızlandırarak sitenizin hemen çıkma oranında önemli bir düşüş elde edebilirsiniz.
 • Tarama ve dizine alma: Ziyaretçilerinizi dönüştürebilecek sayfaları saklamalısınız. Kapsamlı bir dizine ekleme stratejisi kullanmaya çalışmalısınız.
 • Mobil optimizasyon: Mobil kullanıcılarınızın araştırma yapmasını, etkileşimde bulunmasını ve dönüşüme katılmasını kolaylaştırmalısınız.
 • Yerel SEO: İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar tam olarak ihtiyaç duydukları cevaplara ulaştıkları zaman dönüşüm sağlarlar. Bu tür dönüşümlerde arama motorlarının kullanıcıya en yakın konuma göre sonuç sunduğunu unutmamalısınız.
 • Sesli arama: Ses tanıma cihazlarından kaynaklanan aramaların sayısı sürekli artış göstermektedir. Sayfalarınızı sesli arama için optimize ederken içeriği doğal dile uygun olacak şekilde yapılandırmayı, kullanıcının dikkatini hesaba katmayı ve içeriği mantıksal olarak yapılandırmayı tercih etmelisiniz.
 • Sıfırıncı pozisyon: Listeler, tablolar ve özet paragraf ile düzenlenmiş derinlemesine içerikler sayesinde Google’ın arama motoru sonuç sayfasında daha belirgin trafiğe sahip olmanızı sağlayacak sıfırıncı pozisyona yerleşebilirsiniz. Bu sayede sesli aramadan ve organik aramadan daha fazla ziyaret elde edebilirsiniz.
 • Açılır pencereler ve sayfa düzeyi reklamlar: Harekete geçirici mesajları açılır pencerelere ve sayfa düzeyi reklamlara eklemeden önce kullanıcıları rahatsız edip etmediğinizi hesaba katmalısınız. Bunun için A/B testleri gerçekleştirerek işinizi garantiye alıp Google tarafından ceza alma durumundan olabildiğince uzaklaşmaya çalışmalısınız.
 • Sosyal sinyaller: Açılış sayfalarınıza sosyal kanıtlar eklemek sitenize ait içeriklere dizine eklenme ve sıralanma açısından avantaj sunar. Bu sayede daha benzersiz ve daha fazla dönüşüme sahip olabilirsiniz.
 • Mikro veri şema biçimlendirmesi: İçeriğinizi mikro şema biçimlendirmesi ile optimize etmek size, arama yapanlara adresinizi, telefon numaranızı, ürün bilgilerinizi ve fiyat bilgilerinizi arama motoru sonuç sayfası üzerinden sunma imkanı tanır.
 • Sosyal paylaşım için Open Graph verileri: Sitenizden paylaşılan bilgilerin sosyal medyada nasıl göründüğünü kontrol ederek kullanıcılarla ekstra etkileşime girebilirsiniz. Böylece sitenizin dönüşüm oranlarında doğal bir artış elde edebilirsiniz.
Arama motoru optimizasyonunu bütünsel olarak ele aldığımızda Teknik SEO temel ve önemli bir alan. Peki SEO ile ilgili bütün güncel stratejileri doğru bir biçimde öğrenmek istemez misiniz? Sizi şöyle alalım: https://furkangokcol.com/seo/ 🚀

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. seo konusunda açıklayıcı bir yazı olmuş. gerçekten okunup uygulanması lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu