Backlink

Yapmamanız Gereken 5 Link Oluşturma Hatası

Birçok link oluşturma stratejisinin geri tepme şansı vardır. Bu stratejiler faydadan çok zarar verirler. Uzun vadede sıralamanızı geliştirmek istiyorsanız bütünsel bir SEO stratejisi kullanmalısınız. Buna ek olarak belirli link oluşturma taktiklerini kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bu yazıda kesinlikle yapmamanız gereken link oluşturma hatalarına yer verilmiştir. Bunlardan bazılarını zaten biliyor olabilirsiniz. Öncelikle bilinen ve mutlaka uzak durmanız gereken taktikleri öğrenmelisiniz. Ardından pek bilinmeyen ama yine de kullanmamanız gereken yöntemlere göz atmalısınız.

Riskli Link Oluşturma Taktikleri

Çok önceleri link oluşturma genellikle link satın alarak veya link ticareti gerçekleştirerek yapılmaktaydı. Bu sayede çok sayıda sayfaya çok sayıda link yönlendirmek mümkündü. Google’ın Penguin algoritmasının ardından bu taktikler riskli SEO stratejisi haline geldi.

Bugün kullandığınız link oluşturma taktikleriniz istenmeyen yöntemleri içeriyorsa sitenizin Google’dan ceza alması söz konusu olabilecektir. Bu ceza doğrultusunda sitenizin Google’ın arama sonuçlarından çıkarılması dahi söz konusudur. Çok fazla sayıda link oluşturmak sitenizin kısa süre içinde sıralama elde etmesine yardımcı olabilir ama bu durum uzun vadede geçerli değildir.

Açıkça Link Oluşturmada Yapmamanız Gerekenler

Birçoğunuz kesinlikle uygulanmaması gereken bu link oluşturma taktikleri konusunda bilgi sahibi olabilir. Ancak pekiştirerek ilerlemekte fayda olduğunu bilmelisiniz. Bu taktiklerden birini uyguluyorsanız topun ağzında olma olasılığınız oldukça yüksektir. Peki neler yapmamalısınız?

  • Link satın almamalısınız.
  • Link takası yapmamalısınız.
  • Link elde etmek için otomatik programları kullanmamalısınız.
  • Konu dışı ve zayıf içeriklerle ziyaretçi yazarlık yapmamalısınız.
  • Sadece link almak için sitelere yorum göndermemelisiniz.
  • Link metnini çok fazla optimize etmemelisiniz.
  • Siteniz ile alakasız sayfalara link vermemelisiniz.
  • Gerçek bir içeriğe sahip olmayan sitelerden link almamalısınız.
  • Spam olarak görülen sitelerden link almamalısınız.

Bunlar genel olarak açıkça bilinen taktiklerdir. Ancak bunların dışında kalan ve pek bilinmeyen bazı sakıncalı taktikler vardır.

1. Sadece Ana Sayfaya Link Vermemelisiniz

Link oluşturma yaparken sadece ana sayfanıza değil sitenizdeki farklı sayfalara link aldığınızdan emin olmalısınız. Yalnızca ana sayfanıza link alıyorsanız link oluşturma çalışmalarınız spam olarak görülecektir.

Elbette markanız hakkında bir şeyler yazıldığında ana sayfanıza link verilmesi normaldir. Ancak sitenizdeki ürünler veya gelişmeler hakkında bir şeyler yazılıyorsa genellikle ürün veya blog sayfasına link verilmesi daha doğrudur. Bu sayede insanlara sitenizdeki diğer sayfalara bağlanma konusunda doğal bir yol sunmuş olursunuz.

Link oluşturma stratejinizle insanların sitenize doğal bir şekilde bağlanmalarını sağlamalısınız. Ana sayfa yerine daha belirgin bir sayfaya link vermek sitenizde daha iyi bir dönüşüm elde etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle önemli ürün sayfaları veya köşe taşı içerik sayfaları için link almaya çalışmalısınız. Bu sayede güvenilir bir link profiline sahip olursunuz ve sitenizdeki dönüşümü artırırsınız.

2. Linkler İçin Ödeme Yapmamalısınız

Bu yapmamanız gereken bir başka şeydir. Link satın almamalısınız. Hızlı bir şekilde sıralamanızı yükseltmek istiyor olabilirsiniz ancak büyük hacimli linkler satın almak doğru değildir. Tek bir adresten tek bir link alınca ne olacak? Yüksek kaliteli site sizin alanınız için uygun mu? Bu tür bir siteden link almak yanlış mı? Google bunu nasıl fark edecek?

Google bir siteden link satın alıp almadığınızı bilemez. Ancak bu tavsiye edilen bir şey değildir. Bir site siz link satıyorsa bir başkasına da link satıyor demektir. Her ne kadar tek bir link Google’ı harekete geçirmese bile link verilen site sayısında yaşanan artış Google’ı harekete geçirecek ve Penguin algoritmasının devreye girmesine neden olacaktır.

3. İçerikleri Farklılaştırıp Farklı Sitelerde Kullanmamalısınız

Link almanın bir yolu şirketinizle veya ürünlerinizle ilgili bir şeyler yazmak ve bu yazdıklarınızı başka sitelerde yayınlamaktır. Bunu yaparken aynı içeriği farklı sitelerde yayınlamamaya dikkat etmelisiniz. Bazı cümlelerin ve paragrafların değiştirildiği bir yazı aslında orijinal yazının aynısıdır.

Kısacası, bir içeriği geri dönüştürerek yeni bir içerik oluşturmuş olmazsınız. Bu bir link oluşturma numarasıdır ve geri tepme olasılığı oldukça yüksektir. İçerik parçasını gönderdiğiniz sitenin kitlesi için bir şeyler yazmalısınız. Evet bu zaman alıcıdır ama link oluşturmanın kolay bir iş olmadığını bilmelisiniz.

4. Sosyal Medyayı Unutmamalısınız

Link oluşturma yoluna gidiyorsanız sosyal medyayı dışlama yoluna gitmemelisiniz. Sosyal medya linklerinin gerçekte ne derece faydalı olduğu tam olarak net olmasa bile sosyal medya link oluşturma stratejinizde yer almalıdır.

Birdenbire sitelerden link almaya başlarken hiçbir sosyal linke sahip olmamak garip bir durum olur. Bu Google’ın gözünde değerinizin düşmesine neden olacaktır. Bu sebepten ötürü uygun sitelerden link alma yoluna giderken aynı zamanda sosyal medya platformlarında paylaşım yapmalısınız.

5. Aldatmaya Çalışmamalısınız

Link oluşturma stratejiniz tamamen doğal görünmemelidir, doğal olmalıdır. Link oluşturma yaparken aldatıcı olmaya çalışmamalısınız. Linki bir sitenin kullanıcısına fayda sağlayabileceği şekilde yerleştirilmelidir. Linkler eklendikleri sayfanın içeriğine uymalıdırlar.

İdeal olarak link oluşturma stratejisi aslında şirketiniz, siteniz veya ürünleriniz hakkında insanlara bilgi vermeyi amaçlayan bir pazarlama stratejisidir. Bu nedenle asla sadece çok sayıda kaliteli link elde etmeyi tercih etmemelisiniz.

Sonuç

Bütünsel bir SEO açısından bakıldığında linkler bir sitenin kullanıcıları için yararlı olmalıdır. Bir link anlamı olduğu sürece orada olmalıdır. Çünkü link gömüldüğü metinle bir yere atıfta bulunmuş olur. Bir link yalnızca Google için oradaysa ve herhangi bir tıklama almazsa o link değersiz demektir.

Bu nedenle link oluşturma bir sitenin kitlesi için faydalı linkler oluşturmakla ilgili olmalıdır. Hedef kitle kendisi için faydalı olduğunu düşündüğü sürece linklere tıklamayı kabul edecektir. Burada yer alan yapmamanız gerekenleri aklınızda tutarak bir link oluşturma stratejisi planlamalısınız.

Değerli ziyaretçilerim, backlink alanında benzersiz teknikleri ve yeni nesil stratejileri özenle derlediğim kategorime: https://furkangokcol.com/backlink/ sayfası aracılığı ile şimdi ulaşabilirsiniz! 🚀

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu