Backlink

Yeni Bir Site için Link Oluşturma Nasıl Yapılır

Uzun bir süredir planladığınız, tasarladığınız, geliştirdiğiniz ve hayalini kurduğunuz yeni siteyi hayata geçirdiniz. Siteniz artık hayata geçti ancak gerçek çalışmalar daha yeni başlıyor. Link oluşturmak ve sitenin güvenilirliliğini sağlamak zorundasınız. Siteniz otorite sahibi olduğu sürece muazzam olabilir.

Peki bunu yerine getirebilmek ve sitenizi o beklediğiniz muazzam aşamaya getirmek için ne yapmalı?

Bu Şekilde Link Oluşturmaktan Kaçının

İlk önce link oluştururken uzak durmanız gereken bazı yöntemleri bilmeniz gerekir. Birçok yöntem sayılabilir ancak basit olanları bilmeniz yeterlidir.

 • Link ağlarını kullanmayın.
 • Link satın almayın.
 • Link takası yapmayın.
 • Dizinlere başvuru yapmayın.
 • Aptal olmayın.

Birçok yeni site otorite sahibi olabilmek için bu yollara başvururlar ancak tamamen sitelerine zarar verirler ve siteleri lüzumsuz link yöntemleriyle dolup taşar. Bu yöntemlerden uzak durulmalıdır.

Herhangi bir linke sahip olmamaktan çok daha kötü olan şey zararlı ve düşük kaliteli linklere sahip olmaktır. Bu şekilde hareket ederseniz otorite oluşturmak yerine sitenizi içinden çıkılması zor bir duruma sokmuş olursunuz. Çok daha kötüsü siteniz ceza alabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Bu Şekilde Link Oluşturmaya Çalışmalısınız

Link oluşturma çılgınlığı çoktan geride kaldı. Artık stratejik anlayış, içerik geliştirme ve kişisel marka oluşturma devri. Klasik link oluşturma dünyası içerik pazarlamanın yükselişi ile ortadan kalktı.

Link oluşturmak için belirli bir stratejiye sahip olup olmamak site sahibi olarak size kalmış bir seçimdir. Yaklaşımınız burada çok önemlidir ancak tek bir açıdan yaklaşmak pek fayda sağlamayabilir.

Bu nedenle link oluşturmak için taktiksel ve yöntemsel bilgileri takip etmek doğru olmayabilir. Artık itibar ve otorite kazanmak için stratejiler oluşturmalısınız. Bunu başardığınız zaman linkler otomatik olarak gelmeye başlayacaktır. Ancak bazı tehlikeleri atlatmak zorundasınız ve en önemlisin stratejik düşünmelisiniz. Yeni Bir Site İçin Link Oluşturmak

İçerik Pazarlamacısı Olun

Her şey buradan başlar. İçerik pazarlaması olmadan link oluşturma yapılamaz. Burada yer alan yöntemlerin her birini değerlendirmek istiyorsanız öncelikle güçlü içerikler oluşturmalısınız.

Eğer sitenize link gelmesini istiyorsanız, sitenizde içerik yer almalıdır.

İletişimci Olun

İnsanlar insanlardan alışveriş yaparlar. Bu çok sık duyabileceğiniz bir deyimdir ve link oluşturma için de geçerlidir. İnsanlar insanlara link verirler. Siteye link vermezler. Yazara, bir içeriğe veya uygun bir bilgi kaynağına link verirler. Bu şekilde bir iletişim örgüsü bulunmaktadır, arka planda ise güven ve bilgi vardır.

Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse; beğenme, bilme ve güvenme faaliyetlerinin kesiştiği noktada link verme vardır.

Değerlendirebileceğiniz birkaç pratik bilgi:

 • Kendi alanınızda insanlarla iletişime geçerek sosyal profilinizi oluşturun. İnsanların radarına girmek ile işe başlayın. Bağlantılar kurdukça varlığınızı geliştirmeye başlarsınız ve insanlar sizin kim olduğunuzu anlamaya başlarlar.
 • Diğer siteler ve yazarlarla iletişiminizi güçlendirin. Bunu link değişimi olarak görmemelisiniz. Profesyonel bir bağ kurmalısınız.
 • Kendi alanınızda bulunan profesyoneller ile iletişim kurarak itibarınızı geliştirin. Onlardan yardım isteyin, onlara destek sunmaya çalışın veya sadece iletişim kurun.

Diğer yazılara link verdiğiniz zaman onun yazar, girişimci veya pazarlamacı olup olmadığına dikkat edin. Bu alanda hep birlikte hareket edebilirsiniz. Birlikte çalışabilir, birbirinize destek olabilir ve birbirinizden bir şeyler öğrenebilirsiniz. Birbirinize link vererek bunların hepsinin gerçekleştirebilir ve iletişim konusunda başlangıç adımını atmış olursunuz.

Bu yöntem ile link oluşturma doğal olarak oluşmaya başlar ancak bunların hepsi iletişimin sonucudur. Yazarı kişisel olarak tanımıyor olabilirsiniz ancak onun içeriğine güvenmeye çalışın. Onları sosyal medyada takip edebilirsiniz.

Yapacağınız ilk iş içerik pazarlaması yapmaktır. İkincil olarak kişisel bağlantılar kurmalısınız. Üçüncü olarak ise kişisel markanızı güçlendirmelisiniz.

Kişisel Marka Oluşturucusu Olun

Kişisel markanız hatırlandığı sürece linkler gelecektir.

Bu sektörde uzun süre kalan kişiler daima kişisel markanın değerine dikkat çekerler ve bu alanda başarıya ulaşan kişiler, kendilerini bir birey olarak tanıtırken bu alandaki kazanımlarından bağımsız olarak bir tanımlama yapamazlar.

Kişisel markanızı oluşturduğunuz zaman yüksek kaliteli ve değerli linkler üretebilirsiniz. Bu sayede dışarıdan daha fazla link alabilirsiniz çünkü oluşturduğunuz linkler ekstra değere sahiptirler.

Link oluşturma artık bir tür bağlantı oyunu haline dönüştü. Link alabilmek için artık marka bilinirliği oluşturmalısınız. Link almak için artık kişisel bir markaya ihtiyacınız vardır.

Sosyal Paylaşımcı Olun

Dün kokteyl partisi olarak nitelendirilen şeyler bugün Google+ çevreleri, Twitter dönüşümleri ve LinkedIn tartışmalarıdır.

Eğer markanızın geniş kapsamlı olarak bilinmesini ve tanınmasını istiyorsanız sosyal medya ağlarında etkin olmalısınız.

Sitenizin verilerinizi analiz etmeye başlarsanız sosyal medyadan önemli miktarlarda geri dönüşümler aldığınızı görürsünüz. Sitelerin büyük bir bölümü neredeyse toplam trafik miktarlarının yarısını sosyal medya üzerinden almaktadır. Bu muazzam bir trafik akışı demektir.

Bu trafik link geri dönüşümü anlamına gelir. İnsanlar sosyal platformlar üzerinden sitenize ulaşırlar, onu paylaşırlar ve ona link verirler. Sitenizde bir yazı paylaştığınız zaman onu sosyal medyada paylaşın. Gerekirse aynı yazıyı birkaç kez paylaşın.

Sosyal medyada aktif olduğunuz sürece sitenize link alabilirsiniz.

Klasik anlamda link oluşturmak riskli teknikler ve tehlikeli hatalar ile doludur. Link oluşturmaya “Hadi biraz link oluşturalım.” tarzı bir yaklaşım göstermemelisiniz. Böyle bir yaklaşım gösteriyorsanız tehlikeli sularda yüzüyorsunuz demektir. Link oluşturmayı iletişim kurma, içerik pazarlama ve marka oluşturmanın bir yan ürünü olarak görmeye çalışmalısınız. Bu tarz yaklaşım ile linkler gelmeye başlayacaktır ve siteniz ciddi seviyelerde otorite oluşturabilecektir.

Değerli ziyaretçilerim siz de backlink konusuna benim gibi ilgili misiniz? Şimdi https://furkangokcol.com/backlink/ sayfamda yayınladığım içeriklerimi detaylıca incelemenizi rica edeceğim. 🙂 Yorumlarınızı bekler, iyi okumalar dilerim.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. Kaleminize sağlık gerçekten çok güzel ve etkili bir yazı olmuş.İnsanların bu işe sizinde dediğiniz gibi sadece ticari bir konsept olarak bakmaması önemli.

  Ve bu işin bir süreç olduğunu da unutmamalıyız.
  Yeni yazılarınızı bekliyoruz 🙂

 2. Yeni başlayanlar için yararlı ve detaylı bir paylaşım olmuş.Kaleminize sağlık.

  Alexa üzerine de sizlerde yeni bir yazı bekliyoruz.Tavsiyeler / önemi / etkenleri vs.

  1. Alexa nin pek faydasini gormedim. 3 adet websayfasi var elimde. bunlardan 1 tanesini alexa ya odeme yaparak 6 ay boyunca denedim. Diger 2 tanesini ise alexaya hic kaydetmedim. Sonuc? odeme yaptigim sayfanin alexa dan aldigi backlink 4 rank ise 7.000.000 civarindaydi. diger iki sayfasya baktigimda ise, kaydettirmedigim halde, alexa dan 20 nin uzerinde backlink almis ve 20.000.000 uzeri rank olusmus. 3 sayfa da benzer icerikli.

 3. Eline sağlık bu işlere yeni başladım Metin sayesinde kafamda bi strateji bile oluştu
  Eyvallah…

 4. Tıpkı bu paylaşımınız gibi birbirinden değerli yazılarınızı ilgi ile takip etmekteyim. Duyguları yazı yolu ile ifade etmek çok mühim, daha önemlisi okuyana hissettirdiği, vermek istediği ve verdiği ileti çok çok ehemmiyetlidir; öyle olmalıdır. Zira gelişigüzel yazmak, dünyaya değer kazandırmadığı, kazandırmayacağı gibi kıvanç da duyulacak ve birçok kimsenin yaptığı gibi beğenilmeye değer bulunmayacaktır. Değerli olanı takdir pek çok kimseye göre değişir! Ne var ki, şüphesiz değerli olan değerinden bir şey kaybetmez. İlginize teşekkürler.

  1. Pozitif yorumlarınız için size çok teşekkür ederim Çiğdem Hanım.

 5. Internet sitelerine yorum atmak, o sitede reklam vermek kadar kaliteli ve dofollow link sağlayabilir mi? Aklıma geldi, sorayım dedim.

 6. Çok teşekkür ederim Furkan. Bu makale ile ilgili çok faydalı oldu… Aklımda ki bir çok soru işareti gitti.

 7. Furkan bazı kısımlarda gerçekten saçmalamışsın. ama genel olarak güzel bir makale ayrıca makel yazarken kurumsal kimlik takınmayı bırak doğal ol 😉

 8. Çok kaliteli bir site gerçekten . Konuları tek tek üşenmeden okuyorum ve takip ediyorum paylaşım için teşekkürler

 9. Anlatımınız için teşekkür ederim… Güzel bir paylaşım olmuş fakat tüm siteler için söylediğinizi uygulamak zor gözüküyor… İnsanların ilgi alanı dışındaki bir firmaya ait site ( örneğim bizdeki gibi Ticari buzdolabı imalatı yapan bir siteyiz) için içerik pazarlama, sosyal medya gibi olayları gerçekleştirmek bir hayli sıkıntı. Bu konuda tavsiyeniz nedir? Yardımcı olursanız sevinirim, cevabınızı bekliyorum…

  1. Merhaba Fatih Bey.

   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bu konuda size tek tavsiyem yaratıcı olmanız yönünde olacaktır.

 10. Sadece iki yazınızı okudum. Kalitenizi anladım diğer yazılarınızı okumaya devam edeceğim-üstelik teorik seo bilgisi aramamama rağmen- konularınız içinde geçen akıllıca bilgiler ve ipuçları çok dikkat çekici ve yol gösterici. Başarılarınızın devamınızı diliyorum.

 11. Furkan yeni başlayanlar için güzel bir yazı olmuş. İnce detaylar barındırıyor, ancak link inşaa etmek ve sosyal ağları aktif kullanmak herkesin harcı değil. Bu noktada da gayet anlaşılır şekilde herşeyi ifade etmişsin. Bu konuda bilgi sahibi olsamda insanların kattıkları yorumlar bilgiye her zaman değer kattığı için okuma ihtiyacı duydum teşekkürler.

 12. Gerçekten link oluşturmak insan gibi düşünen google gözünde çok önemli, siz iyi birine nasıl kefil oluyorsunuz sonra o sizi ya şaha kaldırır yada rezil eder. Google gözünde link kavramıda bu şekilde

 13. Öncelikle merhaba yazınızı ilgi ile okudum efendim ancak en çok merak ettiğim şey markalaşırken benim mesela Hisse senetleri ve borsa ile yani ekonomi sektörü diyelim buna bu sektörde markalaşmak araştırmalarıma göre çok zor ekonomi siteleri almış başını gitmiş. Benim asıl anlamak istediğim markalaşmış bu sitelerin önüne geçmemiz gerçekten mümkün mü bunu merak ediyorum açıkçası ? iyi çalışmalar diliyorum…

 14. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu