Anasayfa / Kişisel / İnternette Tam Gizlilik Ve Güvenlik!

İnternette Tam Gizlilik Ve Güvenlik!

ag-guvenligiGüvenlik ve gizlilik günümüz de en büyük sorunlardan biri haline yavaş yavaş gelmeye başladığını söyleyebilirim, tabii bilinçli bir kullanıcı için bunun pek sorun olacağını zannetmiyorum, bilinçsiz kullanıcı için de sorun olmaz çünki adı üzerinde bilinçsiz yani ne gizlilik ne güvenlik umrunda olmayan insanlar, ancak iş işten geçtikten sonra bazı şeylerin farkına varabilirler…

Bilgisayar Güvenliği İle Başlayalım

Şöyle bir seneryo üretelim: Haftada 3-5 saat bilgisayar başın da kalan bir bireysiniz Facebook, Twitter ve Mail Adresleriniz var azda olsa internet bankacılığı kullanıyorsunuz diyelim, Paypal hesabınız da var olduğunu varsayıyorum şimdi bu kadar çok şey yapan birisiniz bilgisayarı sadece oyun için kullanıyorsunuz yada sosyal medyayı takip etmak için ama kullandığınız işletim sistemi warez, oyunlar warez, programlar warez, anti virus yok, tanımadığınız dosyaları direk indirirsiniz, hiç bir güncellemeyi yapmazsınız, tüm phishing linklere tıklayıp verilerinizi girersiniz, bir hesabınızın şifresini 3-5 arkadaşınız bilir sonra da başınıza bir şey geldiği zaman ağlarsınız, ağlayın tabii beter olun ne bu rahatlık. Neyse biraz da çözüm odaklı öneriler de bulunayım güvenlik için…

Bilgisayar Güvenliği İçin Öneriler

1- Güncel ve orjinal işletim sistemi kullanın yani Windows kullanacaksanız eğer lütfen orjinal üzerinde düzenleme yapılmamış imajlar kullanın.

2- Windows kullanmayın çok ciddiyim, sonuçta yazılmış zararlıların %99 kısmı Windows için o halde  Linux veya Max OS tercih edin.

3- Warez ve illegal dosya paylaşımı yapılan siteler de takılmayın!

4- Güncel ve lisanslı bir antivirus yazılımı kullanın.

5- Bilmediğiniz dosyaları indirmeyin, eğer indirmek zorundaysanız “virustotal.com” gibi online virus tarama sitelerin de tarama yapın.

6- Google da (x oyunu full indir crack keygen) (x programı tam indir crack keygen) gibi aramalar yapmayın!

7- Bir yazılımı kendi sitesinden indirin

8- Üst düzey duvarı kullanın (bkz: comodo firewall)

9- Her gördüğünüz yerlere tıklamayın

10- Hesaplarınızın şifrelerini sadece siz bilin.

11- Wifi kullanıyorsanız en azından WPA2 kullanın

12- Mac filtreleri ile tanımadığınız cihazları bloke edin

13- Bios Şifresi Kullanın

14-Görev yöneticisin de tanımadığınız işlemleri durdurun!

15- Açık mekanlarda ücretsiz wifi ağları varsa internete VPN üzerinden çıkın.

16- Düzenli olarak sistem taraması yapın.

17- İnternet bankacılığı gibi işlemleri Linux tabanlı sistemlerde yapmaya çalışın.

Yukarıda yazdıklarımın sizi yada beni %100 koruyacağını söyleyemem ancak korunmanıza ciddi oranda katkı sağlayacağını söyleyebilirim.

Şunu da unutmanızı istemem güvenlik kişide başlar kişide biter.

İnternette Gizlilik İçin Öneriler

Gizlilik derken nasıl bir gizlilikten bahsetsem bilemedim önce normal bir kullanıcı için olan gizlilikten sonrada internette tam gizlilikten bahsedeyim

İnternette Normal Bir Kullanıcı İçin Gizlilik

Şimdi gizlilik için öncelikle mümkün olduğu kadar az yere üye olmak, üye olurken kendi bilgilerimiz yerine yalnızca siber ortam da kullancağımız bir kişilik yaratmak daha mantıklı bence (fake demiyorum yanlış anlaşılmasın), farklı nick name kullanma yani 4-5 tane nick olsun hepsini farklı yerlerde kullanmak daha mantıklı, herhangi bir sosyal ağa üye olurken üyelik işlemi bittiğin de ilk iş arkadaş aramak yerine gizlilik ayarlarını kontrol etmek olabilir, her yerde değişik parola kullanmak da iyi bir alternatif olabilir. Sıradan bir kullanıcı için yeterli olacağını düşünüyorum

İnternette Tam Gizlilik: Öncelikle alt yapınızı değiştirerek başlayın bu işe (: ttnet kullanmayın yani, internete çıkışınız log tutmayan bir VPN ile olsun, Mümkün olduğu kadar Tor Ağları kullanın, offshore sunucular ile ssh tunnel bağlatısı kurun, kullan at mail yada anonim mailler kullanın, hotmail gmail gibi servislerden uzak durun, Facebook kullanmayın, Twitter olabilir, Sosyal Medya kullanmayın kullanaksanız da konum servislerini kapayın, Skype vb kullanmak yerine sunucuları log tutmayan VOİP servisleri çok daha iyi bir alternatif olabilir. Çeşitli yazılımlarla gizlilik temizliği yapın, üst düzey dosya silme metodları kullanın ki bir sorun olduğun da o dosyayı kimse bulamasın yani veri kurtarma yazılımları ile kurtarılamasın.

Yukarı da bir çok şeyden bahsettim şimdi öneride bulanayım

Alt yapı için bir şey diyemem şahsen ben çok farklı şeyler kullanıyorum ama burada söylemem doğru olmaz (:

log tutmayan vpn için vpnbook iyi bir alternatif olabilir

Kullan at mail için: 10minutemail.com

Tor Ağları için TorBrowser ile başlayabilirsiniz

Anonim Mail İçin TorMail iyi olabilir

Voip için 12voip.com ideal diyebilirim tabii çıkışımız vpn üzerinden olacak

Gizlilik Taraması İçin Wise Care 365 ideal olabilir

Ayrıca en kötü hiç bir şey yapamıyorsanız proxy kullanın

Yukarıdakilerin hepsini Android yada İos cihazlar da da yapabilirsiniz…

 

Evet biraz uzun bir yazı oldu ancak faydalı olduğunu düşünüyorum (:

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

Yalnız Hissetmek

Yorucu Anlamlar

Kendinizi kaç kelimeyle ya da cümleyle anlatabilirsiniz? Kaç harf gerekli sizi size anlatabilmek için? Ne …

Bir yorum

  1. Furkan gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş. Herkesin bunları kullanması lazım.

%d blogcu bunu beğendi: