Anasayfa / Sosyal Medya / Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmada 3 Önemli Adım

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmada 3 Önemli Adım

Çoğu şirketin kendi pazarlama çabalarının arkasındaki genel amacı satışlarını arttırmak ve daha çok kazanmaktır. Bir sosyal medya pazarlaması doğru ve etkili bir şekilde kullanıcı odaklı yapılırsa mutlak suretle kazançlarınızı arttırmakla beraber markanızın bilinirliğini de arttıracaktır. Şirketin sosyal medya odaklı olmasının dışında bir sosyal medya stratejisi aynı zamanda hedeflere eksiksiz ulaştırır. Gerekenleri yapabilen, bunun için zaman ve enerji harcayan herkes sosyal medya gönderileriyle başa çıkabilir.

Peki, nasıl mükemmel bir sosyal medya stratejisi oluşturabilir?

1#ŞİRKET HEDEFLERİNİ DEĞERLENDİRİN

Bir pazarlama aracı olarak sosyal medyayı kullanırken şirketin ulaşmak istediğini belirlemek etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmada ilk adımdır. Neyi amaçlıyorsunuz ve nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz? Web sitenize daha fazla ziyaretçi kazanma yolunda çalışıyor musunuz? Şirketinizin duruşunu belirleyecek medya kanalını seçmek önemlidir. Şirketinizi hedefine ulaştıracak ve hedef kitle ile iletişiminizi arttıracak sosyal medya ağları bulun.

Kullanıcı Odaklı Olmak ve Kitleyi Anlamak” sosyal medya stratejinizi planlarken anahtarınız olacaktır. Kendinize şu soruyu sormalısınız “Benim hitap ettiğim kitle kimlerden oluşuyor ve bu kitle benden ne bekliyor?” Hedef kitleniz sizi ilgiyle takip edecek çünkü yayınladıklarınızın kıymetini anlayacaklar. Oradalar, çünkü şirketinizin öneminin farkındalar ama daha fazlasını öğrenmek istiyorlar sosyal medya aracılığıyla sizden daha kullanışlı, eğlenceli ve interaktif malzemeler bekliyorlar.

2#SOSYAL MEDYA STRATEJİSİ UYGULAMASI

Sosyal medya iş için önemli bir araç olmaya devam ederken, sosyal medya stratejinizin potansiyel müşterilerinizi etkilemesi önemlidir. Sosyal medya stratejileri doğru uygulandığı zaman ürünlerinizin ve servislerinizin hedef kitle içinde yayılmasına yardımcı olur. Gün be gün taslaklarınızı organize etmeniz ve içeriklerinizi zamanlayarak detaylarda karar kılmanız etkinliğinizi arttıracak ve sosyal medya kampanyanızda doğru adım atmanızı sağlayacaktır.

İçeriğinizi planlarken birkaç şeyi belirlemek önemlidir. Öncelikle, içeriğinizin şekli ve kimliği nasıl olmalıdır, içeriğiniz nerede paylaşılacak, içeriği kim hazırlayacak ve de ne sıklıkla paylaşacak?

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmada 3 Önemli Adım

Bu planlamanın bir parçası olarak takipçileriniz bu şirket ile ilgili bilgi ararken takipçilerinizin sık kullandığı anahtar kelimeleri birleştirmek önemlidir. Ayrıca görüntüleri kullanarak mesajlarınıza karakter eklemek için bir anahtardır. (herkes fotoğraflara bakmaktan zevk alır. Uygulama aşaması usulünce uygun kanallara gönderi paylaşmakla alakalıdır. :))

3#DEĞERLENDİRMEK VE SÜREKLİ ÇALIŞMAK

Hedeflerinize doğru ilerlemenizi değerlendirmek sosyal medya stratejisi seviyenizi geliştirmeniz kadar önemlidir. Eğer çabalarınızın sonuçlarını ölçüp biçmiyorsanız istediğiniz gibi başarılı olamayacaksınız demektir. Her haftanın sonunda ya da her ayın sonunda değerlendirmelerinizi yaparak şirketinizin statüsüne çekidüzen verebilirsiniz. Sosyal medya sürekli değişen bir ortamdır. Eğer değerlendirmelerinizi düzenli olarak yapmıyorsanız sürekli değişen ortama ayak uydurmakta zorlanabilirsiniz demektir. Bu da arzuladığınız sonuçları elde etmek için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını öğrenmeniz için fırsat sağlar. O da sizin takipçilerin gözünde ilgili & ilginç kalmak için en iyi uygulamalar üzerinde güncelliğinizi korumanız anlamına gelmektedir.

Sosyal medya stratejisi kurgulamanın genel pazarlama çabalarının başarısına katkıda bulunma ve işletmenizin temel hattında asla küçümsenmeyecek kadar faydalı olacağına emin olabilirsiniz…

Saygılarımla Furkan Gökçöl.

Hakkında Furkan GÖKÇÖL

Akademik alanda kendimi acil sağlık sektöründe geliştirdim. Ancak şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum.

İlginizi Çekebilir!

Pinterest SEO: Bir Pinterest Mühendisinden 8 İpucu

Sosyal ağların her biri birbirinden farklı SEO çalışmalarını gerekli kılar. Facebook için yapacağınız çalışmaları Twitter …

13 yorum

 1. Çok güzel bir makale, hele hele bu işi cidden yapmaya çalışan ama beceremeyen kişiler için yol gösterici bir yazı. Teşekkürler ellerine sağlık Furkanım.

 2. Gerçekten çok güzel açıklamışsınız emeğinize sağlık.

 3. çok güzel akıcı bir yazı. teşekkürler

 4. teşekkürler gayet faydalı bir makale olmuş

 5. kamera şakaları izle

  Çok faydalı bir yazı olmuş, Saglam bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

 6. ice bucket challenge

  Gerçekten strateji kurmak çok önemli sosyal medyada. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 7. çok güzel bir anlatım olmuş,teşekkürler.

 8. Furkan bey, sosyal medya seosu ile ilgili okudugum en güzel yazılardan biri olmuş, teşekkür ederim. http://www.tesetturfirsat.com için mail yoluya görüşebilir miyiz ?

 9. Hocam verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Gerçekten işimize yarayacağını sanıyorum.
  Sağlıcakla kal

 10. faydalı bir bilgi olmuş, konu çok akıcı eline sağlık.

 11. Çok açıklayıcı okurken keyif aldım.

 12. zarif tesettür

  Çok güzel yazı olmuş kimselerin bilgilerini paylaşmadığı bir ortamda bu güzel bilgi paylaşımı için teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: