Dijital Pazarlama

Dönüşüm Oranını 5 Katına Çıkarmak İçin 4 Geçerli Yol

Küçük şirketlerden büyük şirketlere kadar herkesin temel hedefi daha fazla dönüşüm elde etmektir. Dönüşüm oranları sadece isteyerek yükselmemektedir. Yüksek dönüşüm rakamı elde etmek için çabalamak ve çok çabalamak gerekmektedir.

Burada temel problem dönüşüm oranlarını yükseltmek için yapılabilecekler konusunda bilgi sahibi olmaktır. Sitenizin dönüşüm oranlarını bugünkünün 5 katına çıkartmak istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate almayı düşünebilirsiniz.

1. Sitenizin Karakterini Geliştirmelisiniz

Yapılan araştırmalara göre en iyi şirketlerin büyük bir kısmı işlerine göre bir karakter ortaya koymaktadır. Müşterilerin büyük bir kısmı daha kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimlerinden hoşlanmaktadır. Bu nedenle alışveriş yapacakları siteyi tercih ederken karakterini ön plana çıkaran adresleri tercih etmektedirler.

Yapılan pek çok farklı çalışma doğrultusunda sitesini kişiselleştirme yoluna giden şirketlerin büyük bir kısmı temel performans göstergelerinde %10 oranında artış yakalamıştır. Bir siteyi kişiselleştirip onu karakter taşıyabilecek bir hale getirebilirsiniz.

Örneğin, bir ürünü takip edebilmek için ziyaretçilere e-posta abonesi olma imkanı tanıyabilirsiniz. Buna ek olarak müşteri yorumlarını ön plana çıkararak potansiyel müşterileri etkileme yoluna gidebilirsiniz.

Bu konuda adımlarınızı atarken dikkatli olmanız gerekmektedir. Küçük bir işletme olmanız durumunda büyük şirketleri örnek almak yerine kendi plan ve stratejilerinizi uygulamanız gerekmektedir. Böylece kendi taktikleriniz ve yöntemleriniz doğrultusunda potansiyel müşterilerinizi etkilemeniz çok daha kolay olacaktır.

Sitenizde kişiselleştirme adımları atmak istiyorsanız coğrafi konuma özgü içerikler sunmak önemli bir adım olabilecektir. Örneğin şunları yapabilirsiniz:

 • Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara bulundukları konuma uygun dil seçeneği sunabilirsiniz.
 • Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara bölgesel fiyat teklifleri sunabilirsiniz.
 • Potansiyel müşterilerinize alışveriş sepetlerine uygun ürün önerileri sunma yoluna gidebilirsiniz.

Herhangi büyük bir markanın sitesini ziyaret ettiğiniz zaman bunlardan çeşitli örnekler bulabilirsiniz. İnsanlara daima kendi bölgelerine uygun örnekler ve içeriklerle hitap etmeye çalışmalısınız.

Coğrafi konumlara ek olarak müşterileriniz için özel olarak oluşturulmuş dinamik harekete geçirici mesajlara yer verebilirsiniz. Bu harekete geçirici mesajları kişinin sitenizi ziyaret etme miktarına, kullandıkları cihaza veya kampanya URL’sine göre göstermeyi tercih edebilirsiniz.

Örneğin, bir özel poliklinik sitesinin sahibiyseniz çalışma saatlerinin dışında kullanıcıları acil servise doğru yönlendirmeyi düşünebilirsiniz. Çalışma saatleri içerisinde ise onlara randevu formunu gösterebilirsiniz. Böylece harekete geçirici mesajları dinamik bir biçimde kullanmış olursunuz.

2. A/B Testleri Gerçekleştirmelisiniz

Sitenizde çeşitli denemeler yapmak siteniz hakkında tahmin yapılma riskini oldukça düşürecektir. A/B testleri yapmak ziyaretçileri potansiyel müşterilere, potansiyel müşterileri ise müşteriye dönüştürme konusunda size yardımcı olacaktır.

Örneğin, iki farklı düzen ve iki farklı açılış sayfası oluşturarak bunları A/B testine sokabilirsiniz. Yapacağınız testlerin verilerini inceleyerek iyi olan düzene karar vermeyi başarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken iki farklı düzen ve iki farklı açılış sayfası oluşturarak bunları test etmektir.

Pazarlama konusuyla ilgilenen biriyseniz bu durumda site elementlerinin işe yararlığı konusunda zaten bilgi sahibi olmalısınız. Her ne kadar site genelinde işe yarayan çok farklı öneriler olsa bile hangi yöntemlerin sizin siteniz için geçerli olabileceğini düşünmeniz gerekmektedir. Özellikle sitenizde yer alan aşağıdaki unsurları kontrol etmelisiniz:

 • Fiyatlandırma: Ürün ve hizmetlerinizin fiyatı hedef pazar için çok yüksek veya çok düşük olabilecektir.
 • Başlıklar: Kullanmış olduğunuz mevcut başlıklar sitenizi ziyaret eden kişiler için yeteri kadar ilgi çekici olmayabilecektir.
 • Teklifler: Potansiyel müşterileriniz ürün veya hizmetlerinizden söz ediyorlar mı? Ürün veya hizmetlerinizi satın almak istediklerinde onu uygun bir promosyon paketinde mi satın almak istiyorlar? Bunları düşünmelisiniz.
 • Sayfa düzeni: A/B testi gerçekleştirmelisiniz.
 • Ortam dosyaları: Açılış sayfasına veya ürün sayfasına videolar eklemek dönüşüm oranlarını etkiler mi? Test ederek bu soruya bir cevap bulmalısınız.
 • Diğerleri: Aynı anda birden fazla test gerçekleştirerek her elementi kontrol etme yoluna gidebilirsiniz.

Google Optimize ve Optimizely gibi araçları kullanarak her zaman çeşitli testler yapmayı tercih edebilirsiniz. Test etmekten asla yılmamalısınız. Bu testlerle siteniz için en iyi olan seçeneği bulmayı başarabilirsiniz.

3. İtirazları Ortadan Kaldırmalısınız

Metin içeriklerinin iyi olması her zaman daha fazla satış yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle metin içeriklerini her zaman daha iyi noktaya getirmek için çaba göstermelisiniz. Metin içerikle yoluyla potansiyel müşterilerde yer alan itirazları ortadan kaldırmaya çalışmalısınız.

 • Bu ürüne para harcamamalıyım çünkü çok pahalı: Fiyatları karşılaştırma yoluna gidebilirsiniz, ek özellikler sunabilirsiniz ve rakibinizden daha fazla değer katma yoluna gidebilirsiniz.
 • Benim için işe yaramaz: Müşterilerin çeşitli yorumlarına yer vererek işe yaramazlık hissini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Size inanmıyorum: Müşterilerin yorumlarından alınmış kısımlar sizin daha güvenilir olmanızı sağlayacaktır. Bunları ürünlere ekleyerek güven kazanmalısınız.
 • Problemim çok karmaşık: Ürünü açıklamalısınız, müşterilerin hangi problemlerine çözüm bulacaklarını açık bir şekilde belirtmeli ve bunu yaparken sınırları aşmaktan kaçınmalısınız.
 • Ürün özelliklerini yeterli bulmuyorum: Bu tür bir itirazla karşılaştığınız zaman problemin ürünün kendisinde değil sizin sunduğunuz kargo ve ödeme yöntemlerinde olduğunu bilmelisiniz. Sitenizde kullanmış olduğunuz metin içeriklerle sunduğunuz özelliklerin neden iyiler arasında yer aldığını müşterilerinize anlatmalısınız.

Bunlar başlangıç için yeterli olacaktır. Daha fazla detay arıyorsanız satış yaptırabilecek metin içerikler konusunda bilgi sahibi olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

4. Engelleri Ortadan Kaldırmalısınız

Engeller potansiyel müşterilerin dönüşüme katılmamasına neden olan durumlardır. Bunlar pek çok farklı şey olabilirler ancak genel olarak şu şekildedirler:

 • Açılış sayfasında gezinti ögelerinin kaldırılmış olması: Potansiyel müşterileri bir sonraki adıma geçirecek olan elementler önemlidir. Bunun dışında her şey gereksizdir. Bu nedenle gezinti ögelerini ortadan kaldırmayı düşünebilirsiniz.
 • Sadece gerekli kullanıcı verilerinin toplanması: Sitenizde kullandığınız formlarda doldurulması gereken alanları sınırlı tutmalısınız.
 • Seçeneklerin azaltılması: E-ticaret sektöründe tavsiye edilen ürünler gibi kısımlar her zaman gereklidir. Ancak bu kısımda aşırı dikkatli olmalısınız. Buralarda birden fazla açılış sayfasına yer vermek çalışmalarınızın performansını düşürecektir.
 • Açık mesajlar: Açılış sayfasında yazdığınız her şeyin sözlüğe bakılarak öğrenilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Mesajlarınızı her zaman açık bir şekilde iletmelisiniz.

Potansiyel müşterilere üye olmadan satın alım gerçekleştirme ve ekstra garanti gibi imkanlar sunarak onların satın alım kararlarını etkilemeye çalışabilirsiniz. Müşterilerinizin önünde yer alan tüm engelleri kaldırdığınız sürece daha fazla dönüşüm elde edebileceğinizi unutmamalısınız.

Büyük işleri başarmak zaman alıcıdır. Dönüşüm oranlarını yükseltmek için aylarca veya yıllarca çaba göstermenize gerek yoktur. Yukarıda yer alanları uygulamaya koyarak dönüşüm rakamlarınızı yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Dönüşüm oranını artırmak ile ilgili hazırladığım içerik ilginizi çekti mi? Cevabınız evet ise neden şimdi “9 Adımda E-Ticaret SEO Rehberi” başlıklı içeriğimi incelemiyorsunuz? 🙂 İçeriğime hemen ulaşmak için: https://furkangokcol.com/9-adimda-e-ticaret-seo-rehberi/ bağlantısını takip edebilirsiniz!

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu