Dijital Pazarlamaİçerik PazarlamaSEO

Faydalı İçerik Üretmek İçin 5 Tavsiye

Hedef kitleniz için faydalı ve değerli içerik oluşturmak herhangi bir içerik pazarlama stratejisinin temel taşıdır. Hedef kitlenizin gözünde değerli olan içerikler üretemezseniz kimsenin umrunda olmayan sayfalara sahip olmuş olursunuz.

Her zaman hedef kitlenizi düşünmelisiniz. Oluşturduğunuz içerikler onlar için ne kadar yararlı olursa sizin için bir o kadar iyidir. Oluşturduğunuz içerikler onlar için yararlı olmadıkça siteniz onlar için faydalı değil demektir.

Bu altın kuralı göz önünde bulundurarak insanların okumak ve paylaşmak isteyecekleri faydalı içerikler oluşturmaya çalışmalısınız. Bunu başarmak için aşağıda yer alan birbirinden özel beş farklı tavsiyeden yararlanabilirsiniz.

1. İçeriği Açık Hedeflerle Eşleştirmek

Başlangıç aşamasında her zaman hedefleri açık bir hale getirmek için içeriği hedeflerle eşleştirme yoluna gitmelisiniz. İçerik parçanız içerik pazarlama stratejinizi yansıtmazsa içerik oluşturmak, yayınlamak ve dağıtmak için gösterdiğiniz çaba kayda değer olmayacaktır.

Örneğin, içerik hedeflerinizden biri gelecek yıl Google’ın ilk sayfasında yer alabilecek beş içerik oluşturmak olsun. Bu hedefi yerine getirebilmek için harika anahtar kelimelerin etrafına hedeflenmiş SEO ile uyumlu içerik yazmanız anlamına gelecektir.

Şimdi elinizde bir blog fikri olduğunu düşünün. Bazı sebeplerden ötürü hit durumda olan konularda yazmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu konunun hedef kitleniz ile bir ilgisi yoksa size hiçbir değer katmayacaktır. Üstelik seçmiş olduğunuz anahtar kelimenin bir yıl içinde ilk sayfada yer alması oldukça güç olacaktır.

Yapmanız gereken bu fikri geri plana itmek ve tekrardan denemektir. Bu içerik fikri ana hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmaz. Buna ek olarak hedef kitleniz için yararlı olmaz. Gerçekten yararlı içerik oluşturmak için bu iki olumsuz durumu olumluya dönüştürmeniz gerekmektedir.

2. Köşe Taşı İçeriklerine Odaklanmak

Köşe taşı içeriği oluşturacağınız en önemli içerik parçalarını içermektedir. Bu içerikler arama motoru sonuç sayfasında ilk sırada olmasını istediğiniz içeriklerden oluşmaktadır.

Bu içerik parçaları en yüksek kalitede olmalıdır. Bu içerikleri en kapsamlı içeriğiniz haline getirmek için zaman ayırırsanız hedeflerinize doğru giden uzun bir yolu takip etmiş olursunuz. Bu yol üzerinde aynı zamanda yatırım getirisi gibi markanız açısından en önemli diğer kriterler yer alacaktır.

Köşe taşı içeriği oluşturmak istiyorsanız şu ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • Köşe taşı içerikleri sayesinde stratejik bir büyüme elde etmek istiyorsanız Google üzerinden epey bir trafik almanızı sağlayacak anahtar kelimeleri kullanmalısınız.
 • Tek bir konunun farklı açılarıyla ilgilenen bir içerik yapısına sahipseniz köşe taşınız için en iyisini seçmeye çalışmalısınız. İçeriğin olabildiğince detaylı ve kapsamlı olmasını sağlamalısınız. Buna ek olarak köşe taşı içeriğine diğer içeriklerden link vermeyi denemelisiniz.
 • Kapsamlı rehberler veya kılavuzlar, bir konuya genel bakış ve açıklamalar, kapsamlı nasıl yapılır yazıları köşe taşı içeriği olmaya aday en önemli içerik türleridir.

Bir köşe taşı içeriği ele aldığı konuyu veya anahtar kelimeyi derinlemesine incelemelidir. Bu nedenle, uzun biçimli olan bu içeriklerde sadece temel anahtar kelimeyi değil aynı zamanda onunla bağlantılı olan diğer anahtar kelimeleri kullanma yoluna gitmelisiniz. Aynı zamanda köşe taşı içeriğinin içerisinden alakalı olan diğer içeriklere link vermeyi düşünmelisiniz.

3. Güçlü İçeriği Tekrar Kullanmak

Güçlü bir içerik oluşturduktan sonra onu geri dönüştürülebilir bir parça olarak düşünmelisiniz. Bir başka ifadeyle o içerikten daha fazla yararlanmalı ve yeni parçalar geliştirmelisiniz. Bu yöntem sayesinde orijinal içeriğe sadık kalarak işinize yarayabilecek daha farklı içerik türleri oluşturmayı başarabilirsiniz.

Örneğin köşe taşı içeriğinde yer alan ve vurgulanması gereken noktaları birer alıntı kartına dönüştürebilirsiniz. Daha sonra bunları bir PowerPoint sunumu olarak veya sosyal medya paylaşımı olarak kullanma yoluna gidebilirsiniz.

Bir içeriği yeniden kullanmanın bir diğer yolu ise onu PDF haline dönüştürmektir. Bunu yaparak içeriği bir PDF olarak dağıtabilirsiniz. Bunu yapabilmek için Microsoft Word veya Google Docs kullanmayı düşünebilirsiniz.

Slaytlar veya PDF dosyaları elinizde olduğu zaman içeriği yeniden değerlendirmiş olursunuz. Bu teknik hemen hemen her koşulda işe yaramaktadır. Yapmanız gereken yeniden kullanılabilir olan içeriği bulmak ve onu farklı bir içerik türüne dönüştürerek tekrar kullanmaktır.

4. Marka Bilinirliği İçin İçerik Oluşturmak

İşinize yarayacak bir diğer içerik türü ise marka bilinirliğini ön plana çıkaranlardır. Bu tür içerikler hedef kitlenizin sizi tanımasını, sevmesini, anlamasını ve size güvenmesini sağlayan içerik türleridir. Genel olarak bu tür içerikler rehberler veya nasıl yapılır yazılarından daha kişisel yapıda olurlar.

Marka bilinirliği odaklı içeriğin kullanışlılığı bilgilendirici olmasından değil hedef kitlenin ilgi alanı hakkında daha fazla eğlendirici olmasıdır. Marka bilinirliği içeriği oluştururken şeffaflık, dürüstlük, özgünlük ve hikaye anlatımı gibi bileşenleri unutmamalısınız. Bu tür içerikler şu şekilde olabilmektedirler:

 • Dönemsel yapılı yazılar.
 • Eğlenceli grafikler ve videolar.
 • Ürün veya ekip güncellemeleri.
 • Başarı veya başarısızlık hikayeleri.

5. İçerik Oluşturmak İçin İçerik Oluşturmamak

Kullanışlı içerik oluşturmak için son tavsiye bu olacaktır. Asla içerik oluşturmak için içerik oluşturmaya çalışmamalısınız. Bu tür oluşturduğunuz içeriklerin büyük bir kısmı hedef kitlenizin tarafından beğenilmeyecek ve marka bilinirliği açısından sizi sıkıntıya sokacaktır.

Herhangi bir araştırma yapmadan içerik oluşturmaya çalışmamalısınız. Her içerik için anahtar kelime ve konu araştırması yapmalısınız. Daha sonra bunları hedefleriniz ile eşleştirme yoluna gitmelisiniz. Aynı zamanda oluşturacağınız içeriklerin hedef kitlenizin ilgi alanına girmesine dikkat etmelisiniz.

Kullanışlı içeriğin kime ulaşacağı ve nerede boy göstereceği bellidir. Trafik, satış potansiyeli ve yatırım getirisi açısından size kazanım sunacak olan bu içeriklerin arkasındaki başarı kriteri bir araştırmanın ve çalışmanın temel ürünü olmasıdır.

İnsanların değerli göreceği türden içerikler oluşturmak mı istiyorsunuz? Bu durumda önce hedef kitlenizi önemsemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Stratejik araştırmalar yapmalı, planlı hareket etmeli ve faydalı içeriğin gerekliliklerini yerine getirmelisiniz.

Değerli okurlarım, içerik pazarlaması hakkında diğer eşsiz içeriklere hızlıca https://furkangokcol.com/icerik-pazarlama/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ne duruyorsunuz? 😊

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bugüne kadar okuduğum akıcı makalalerimden birisi.
  Eyleme çağrı site tasarımında seo kadar önemli. ziyaretçi butonlar ile bağdaşmadığı sürece satış odaklı gelişimler yakalayamıyoruz.

  1. Merhaba Orhan Bey.
   Değerli yorumunuz için öncelikle size çok teşekkür ederim. Kesinlikle katılıyorum, kullanılabilirlik bir SEO faktörüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu