SEO

Online Mağazanız İçin Yerel SEO Stratejisi

Sürekli büyüyen dijital pazarlama alanında müşteriler tarafından fark edilmek adına arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak, özellikle yerel işletmeler için her zamankinden çok daha zordur. Bu nedenle bazı temel SEO stratejilerine yatırım yapıp beklemek, nitelikli müşteri elde etmek veya daha fazla satış üretmek için yeterli değildir.

Değerli okurlarım, sürekli güncellenen https://furkangokcol.com/seo/ sayfamı yer imlerinize hala eklemediniz mi? 🤗

Mağazanızı doğru kitlelerin önüne koymanız gerekir. Bunu yapabilmek için yerel arama sonuçlarında daha görünür olmalısınız. İşte bu noktada yerel SEO ön plana çıkar. Online mağazanız için işe yarar bir yerel SEO stratejisi oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Site İçi Optimizasyon

E-ticaret dünyasında siteniz müşteriler üzerinde etki oluşturacağınız ilk alandır. Bu nedenle hem kullanıcılar hem de arama motorları için mükemmel bir şekilde optimize edilmiş bir siteye sahip olmalısınız.

Başlangıç olarak sitenizin her sayfasına ad, adres ve telefon numarası bilgilerinizi eklemelisiniz. Birden fazla yerde konumu bulunan bir işletme olmanız durumunda özel iletişim sayfaları oluşturmalısınız ve her konumla ilgili bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız.

Yerel arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer almak için bölgesel anahtar kelimeler için optimize çalışmaları yapmalısınız. Bunun için şu noktalara ekstra dikkat etmelisiniz:

 • Sayfa URL’leri
 • Sayfa başlıkları
 • Meta açıklamalar
 • Blog yazıları
 • Ürün açıklamaları
 • H1 ve H2 etiketleri
 • Resim alt metni

Potansiyel müşterilerinize sayfanız hakkında ek bilgi sağlayan bu elementler aynı zamanda Google’a sitenizin içeriğini anlama konusunda yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak sitenizi mobil kullanıcılar için optimize etmelisiniz. Mobil aramaların %30’u konum tabanlı aramalardan oluşur. Yerel arama sorgularının %75’i bir şirkete yapılan bir telefon görüşmesiyle sonuçlandığı için e-ticaret sitenizi mobil için hazır hale getirmemek bulunduğunuz pazarda değer kaybetmeniz anlamına gelir.

Başlangıç olarak sitenizi mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Sinir bozucu reklamları ve açılır pencereleri kaldırmalısınız. Büyük fontlar kullanmalısınız. Formlarda yer alan gereksiz
alanları kaldırmalısınız. Buna ek olarak linkleri ve harekete geçirici butonları kolayca dokunulabilir hale getirmelisiniz.

Kaliteli Yerel İçerik

Kaliteli içeriği ve SEO çalışmalarını en başından itibaren bir arada götürmek her e-ticaret işletmesi içi kilit bir pazarlama kuralıdır. Google’da yazılarınızın size daha fazla görünürlük sağlaması için kaliteli içerik önemlidir. Bununla birlikte kaliteli içerik insanların sitenizi tekrar ziyaret etmesi için ikna edici bir role sahiptir.

Ancak online içeriğin her parçası eşit derecede değerli değildir. Örneğin, tamamen ürünlerinizi satmaya odaklanan bir yaklaşımla içerik üretmek yanlıştır. Bunun yerine kullanıcıların arama sorgularını göz önünde bulundurmalı ve onların sordukları sorulara cevaplar verebilecek içerikler oluşturmalısınız.

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını, tercihlerini ve sorunlarını anlamalısınız. Sonra onların etrafında sağlam bir hikaye oluşturmalısınız. Yayınladığınız her yazının son derece bilgilendirici olması, verilerle desteklenmesi ve okuyucularına yardımcı olması gerekir.

İşinize yaraması açısından şu içerik örnekleriyle birlikte kaliteli içerik oluşturmaya başlangıç yapabilirsiniz:

 • Önemli yerel olayların listesi
 • Yerel ilgi alanlarına yönelik kılavuzlar
 • Etkin olduğunuz sektörde yer alan etkileyici yerel sitelerin listesi
 • Yerel haberler ve yerel trendler
 • Yerel işletmeler ve organizasyonlarla ilgili yazılar

Ayrıca, e-ticaret işletmeniz yerel olduğundan oluşturduğunuz içeriklerin doğru konumdaki kişilere görünür olduğundan emin olmalısınız. Bu nedenle şehir veya semt bilgilerini anahtar kelimelere eklemeniz gerekir. Örneğin, online elbiseler satan İstanbul merkezli bir mağaza işletiyorsanız, işletmeniz için “en iyi elbiseler istanbul” sorgusu “en iyi elbiseler” sorgusundan çok daha iyi performans gösterir.

Google İşletmelerim Kaydı

Google İşletmelerim kaydı online mağazanızı yerel aramalar için optimize etmeye başladığınız zaman atmanız gereken en önemli adımlardan biridir. Kısacası, Google İşletmelerim küçük ve yerel işletmelere online varlıklarını kontrol etme ve Google aramalarındaki görünümlerini optimize etme konusunda yardımcı olur.

Başlangıç olarak, gerçek bir işletme sahibi olduğunuzu kanıtlamak için Google İşletmelerim ana sayfasını ziyaret etmeniz, form alanlarını doldurmanız ve hesabınızı doğrulamanız gerekir. Bu kaçınılmaz bir adımdır. Çünkü yalnızca işletme sahipleri bir Google İşletmem kaydı oluşturabilir.

Ancak, Google İşletmelerim sayfasında işletme bilgilerini girmek ve doğrulamak tek başına yeterli değildir. Google İşletmelerim yerel SEO için büyük bir potansiyele sahiptir. Bu açıdan, ondan en iyi şekilde faydalanmanın yollarını bulmanız gerekir:

 • Bulunduğunuz konumun sağlam bir tanıtımını yapın.
 • Sokak görünümü sunun.
 • İşletme kategorilerini belirleyin.
 • Ad, adres ve telefon bilgilerini eksiksiz girin.
 • Çalışma saatlerinizi vurgulayın.
 • Kabul ettiğiniz ödeme yöntemlerinin bir listesini çıkarın.
 • Logo ve ürün fotoğraflarının kaliteli ve alakalı olduğundan emin olun.
 • Sitenizin URL’sini ekleyin.
 • Müşterilerinizi inceleme bırakmaya teşvik edin.
 • Etkinlikleri, ürünleri ve hizmetleri tanıtmak için gönderiler ekleyin.
 • Ziyaretçilerinizin sorduğu soruları yanıtlayın.

Unutmayın, Google İşletmem kaydınızı optimize etmenin amacı insanlara online mağazanızı ziyaret etme ve bir satın alım gerçekleştirme konusunda ilham vermektir.

Yerel Dizinler

İnsanlar bir yerden hizmet veya ürün satın almadan önce genellikle onları online olarak araştırırlar. Bu araştırma sırasında şirket yorumları ve ürün değerlendirmelerini inceleme yoluna giderler. Bu değerlendirmeler ise genellikle işletme dizinleri üzerinden ilerler.

Amacınız hedef kitleniz ile işletmeniz arasında bir güven bağı oluşturmak ve satış hunisi üzerinden bir satın alma işlemi yapmalarına yardımcı olmaktır. Bunun için söz konusu platformları kullanmanız gerekir. Başlangıç olarak ilk adım sektörünüze ait dizin sitelerini ziyaret etmek olmalıdır.

Ancak, dizin listelemesi yaparken dikkatli olmalısınız. SEO çalışmaları kapsamında link elde etmek için dizin siteleri oldukça sık ziyaret edilen popüler noktalardır. Bu sebepten ötürü zaman içerisinde düşük kaliteli ve nispeten işe yaramaz dizin siteleri ortaya çıkmıştır. İşletmenizi bu dizinlerde listeleme yapmanın SEO çalışmalarınızı olumsuz yönde etkileyeceğini unutmamalısınız.

Ek olarak, işletmenizin yeri ve sektörüyle ilgili olan işletme dizinlerine odaklanmalısınız. Yerel işletmenizi sizinle bir ilgisi olmayan büyük dizinlerde tanıtmak, satın alım gerçekleştirme niyeti olmayan kişileri sitenize çekmeniz anlamına gelir.

Müşteri Yorumları

Potansiyel müşteriler bir satın alma işlemi yapmadan önce sıklıkla bir ürünü araştırma yoluna giderler ve özellikle sizden satın alım gerçekleştirmiş olan kişilerden haberdar olmak isterler. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalara göre müşterilerin %80’i arkadaşlarının ve ailelerinin tavsiyeleri kadar online incelemelere güvenme eğilimindedirler.

Yerel sıralama elde etmek istiyorsanız müşterilerinizden çeşitli yorumlar talep etmelisiniz. Bu online mağazanızı daha güvenilir bir yer haline dönüştürür. Bununla birlikte bu durum müşteri geri bildirimlerini kullanmak için harika bir fırsat elde etmeniz anlamına gelir.

Müşterilerden geri bildirim almanın çeşitli yolları vardır. Sosyal medya paha biçilemez bir araç olabilir. Bu platformlar insanların markalara karşı duydukları memnuniyeti ve memnuniyetsizliği paylaştığı yerdir. Bu nedenle markanızın sosyal medya kanallarını yakından takip etmelisiniz.

Müşterilerden sürekli geri bildirim isteme yoluna gidebilirsiniz. Müşteri bilgilerini toplamak için online müşteri memnuniyeti anketleri oluşturabilirsiniz. Bunları e-posta, sosyal ağlar ve siteniz aracılığıyla tanıtabilirsiniz. Özel fırsatlar, ücretsiz ürünler, büyük indirimler, ücretsiz kargo ve benzeri teşvikler sunarak müşterilerinizden geri bildirim alabilirsiniz.

Misafir Yazarlık

Markanızın blog kısmında yayınladığınız içerikler görmezden gelmemeniz gereken link fırsatlarıdır. Hedef kitleniz ve yerel topluluklarla etkileşim kuran blog yazıları oluşturmak, sitenizin paylaşılması ve siteniz hakkında yorum yapılması konusunda size yardımcı olur. Ancak link profilinizi geliştirmek ve otoriter bir bilgi kaynağı olarak görülmek için diğer sitelerde misafir yazarlık yapmalısınız.

Bir misafir yazısı yazmadan veya misafir yazarlık yapılacak bir yer bulmadan önce belirli durumları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Blog Yazılarının Kalitesi

Tıpkı oluşturduğunuz içeriklerde olduğu gibi misafir yayınların sizi güvenilir bir online kaynak olarak konumlandırması gerekir. Bu sayede sitenize trafik çekmeyi başarabilirsiniz. Benzersiz, istenmeyen yöntemler içermeyen, veri odaklı ve son derece bilgilendirici içerikler oluşturmaya çalışmalısınız. Her şeyden önce okuyuculara uygulanabilir ipuçları sunmalı ve onların hayatlarını kolaylaştırmalısınız.

Hedef Sitenin Kalitesi

Öncelikle bulunduğunuz sektörle alakalı siteler seçmelisiniz. Bunun için “inurl:blog “şehir ismi” intitle:anahtar kelime” şeklinde arama yapmayı düşünebilirsiniz.

Potansiyel misafir yazarlık fırsatlarının bir listesini oluşturduktan sonra en otoriter olanları ilk hedef haline getirmelisiniz. Düşük sıralamaya ve düşük alan adı otoritesine sahip bir sitede misafir yazarlık yapmanın SEO açısından size yardımcı olmayacağını unutmamalısınız.

Alan adı otoritesine, alan adının sıralamalarına ve genel görünümlerine dikkat etmelisiniz. Çok fazla giden link, açılır pencere, tanıtım yazısı ve agresif para kazanma yöntemleri bulunan sitelerden uzak durmalısınız.

Son olarak misafir yazarlık yapacağınız sitenin hedef kitlesini göz önünde bulundurmalısınız. Online mağazanızı yeni kitlelere ulaştırmak için geniş ve etkileşimli sitelerde varlık göstermeye çalışmalısınız.

Yerel SEO, online varlığa sahip olmak isteyen yerel işletmeler için en önemli pazarlama stratejilerden biridir. Sağlam bir strateji oluşturarak yerel aramada markanızın görünürlüğünü artırabilir ve sitenize nitelikli müşteriler kazandırabilirsiniz. Hepsinden önemlisi rakiplerinizden daha iyi sıralamalara sahip olabilir ve hedef kitlenizin size güvenmesini sağlayabilirsiniz.

Değerli okurlarım, daha önceden sizler için kapsamlı e-ticaret SEO rehberi hazırlamıştım dilerseniz https://furkangokcol.com/9-adimda-e-ticaret-seo-rehberi/ bağlantısından şimdi ulaşabilirsiniz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu