İçerik PazarlamaSEO

Panda & Penguin Güncellemelerini Yenmenin 10 Yolu

Değişimler her zaman eğlenceli olmayabilir ancak bazen Google’ın oyununda öne geçmek için değişikliklik yapmanız gerekir. Google’ın çıkardığı son büyük iki güncelleme, Panda ve Penguin güncellemeleri kötü içerikleri ve gereksiz linklerle dolu yerleri salladı. Bu güncellemeler çıktıktan sonra devamının gelmesi daima beklenen bir şey oldu. Bu iki güncelleme her ne kadar birçok yeri etkilememiş olsa bile etkilenen yerler mutlaka olmuştur.

Panda ve Penguin güncellemeleri belirli yerleri hedef alırken yapılacak en iyi yöntem güvenilir ve sağlam olan yerlerde durmaktır. Bunun için içerik stratejinizi güncellemeniz gerekiyorsa aşağıda yer alan teknikler size yardımcı olacaktır.

Panda Kurbanlarını Nasıl Seçiyor?

Panda güncellemesinden etkilenmemek için ceza alan siteleri incelemek gerekmektedir. Bu sayede yıkım yolundan uzak durabilirsiniz. Panda kötü içerikler için açtır ve bu nedenle özellikle düşük kaliteli siteleri seçmektedir. Ancak Panda kötü içeriğe nasıl karar vermektedir? Bunun için birkaç ipucunu gözden geçirebiliriz.

 • Kötü kullanıcı deneyimi. Google kullanıcılar için mümkün olduğunca iyi bir deneyim sunmayı hedeflemektedir. Etkileşimden uzak ve bilgilendirici olmayan içeriklere sahip yerler kötü kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Eğer içerikleriniz değer sunma konusunda kötüyse bu durumda bir sonraki güncellemede hedef siz olabilirsiniz.
 • Oldukça kısa olan içerikler. İyi içerikler her uzunlukta ve boyutta olabilir ancak uzun içerikler önemlidir. Uzun içerikler sitenize değer katarlar çünkü daha fazla trafik çekerler, kitleleri etkileyebilirler, onların daha uzun süre kalmasını sağlarlar ve kısa içeriklere göre yatırım getirileri daha iyidir.
 • Kopya içerikler. Kopya içerikler Google tarafından cezalandırılmaktadır ve Panda güncellemesinde buna da yer vardır.
 • Anahtar kelime doldurma. Maalesef anahtar kelime doldurma son bulmuş değil ancak geleceğe bakacak olursak bunun işe yaramayacağını söylemek mümkün. Her ne kadar olumsuz hedeflerden kaçınıyor olsanız bile anahtar kelime doldurmanın faydalarını artık kısa vadeli olarak görebilirsiniz.
 • Tarihi geçmiş içerikler. Tarihi geçmiş içeriklerden kasıt yıllar önce yazmış olduğunuz ve hala değere sahip olan içerikler değildir. Tarihi geçmiş içerikler hala yayında kalan ancak herhangi bir trafik sunmayan ve referans kaynağı olarak gösterilmeyen içerikler anlamına gelmektedir.

Penguin Düşük Kaliteli İçerikle İlgilidir

Penguin gereksiz linkleri ortadan kaldırmak için çıkarılmıştır. Link çiftlikleri burada ana hedeflerdir ancak kendini tekrar eden ve doğal olmayan link oluşturma stratejileri de buna dahildir. Bazı noktalar ise gri alanlar olarak nitelendirilir ve insanların güçlü içeriklere link vermesini engelleyebilmek pek mümkün değildir. Sağlam bir kaynak olarak değer kazanmış yerler doğal linkler olarak nitelendirilirler. Burada kilit nokta herhangi bir link oluşturmayı düşünmeden yaratıcı içerikler oluşturmaktır. Bu bir tür doğal durum olarak gözükür ve çoğu kez Penguin aradaki farkı bilir.

Panda ile İyi Geçinmenin 10 Yolu

Şu ana kadar sadece düşük kaliteli içeriklerden ve gereksiz olarak nitelendirilen taktiklerden söz ettik. Elbette bundan daha fazlası da var. Eğer gerçekten kötü içeriklerle dolu bir siteye sahipseniz ve elinizi güçlendirmenin bir yolunu arıyorsanız aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Panda

İpucu 1: İçerik Kalitesini Yükseltin

Panda genel olarak yüksek kaliteli içeriklerle iyi geçinmektedir ve bu nedenle sahip olduğunuz içeriklerin bu gereksinimi karşıladığından emin olmalısınız. Kitlenize kaliteli içerik sunmayı dile getirmek daima kolaydır ancak gerçekten iyi ve kaliteli bir içerik oluşturmak farklı bir durumdur.

Yüksek kaliteli içerik Google’ın en iyi kullanıcı deneyimi hedefinde yer alan bir görevdir. İçerik kalitesini aşağıdakileri göz önünde bulundurarak yükseltebilirsiniz.

 • Yazmadan önce araştırın: Müşterileriniz ne tür içerikler arıyorlar? Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlayarak içerik üretmek daima en ideal stratejidir.
 • Popüler ve öne çıkan konulara eğilim gösterin: Seçmiş olduğunuz niş çerçevesinde popüler olan ve öne çıkan unsurları takip ederek bunları hedef kitleye zamanında ulaştırmaya çalışın.
 • Dolu ve uygun örnekler kullanın: İçerikler içerisinde dolu ve uygun örnekler seçerek okuyucunun bunları daha iyi bir biçimde anlamasını sağlayın. Uygun kaynaklara linkler vermeye çalışın ve ilgi çekici grafikler sunun.
 • Biçimlendirmeyi unutmayın: Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğu zaman blog yazısının biçimi oldukça önemlidir. Paragrafları uygun bir biçimde kullanın ve düşünceleri anlatmaya çalışırken fikirleri maddeler halinde yazın.
 • Kontrol edin, düzenleyin, kontrol edin: Kontrol etmek ve düzenlemek arasındaki farkı bilmelisiniz. Eğer kontrol etme kabiliyetiniz yoksa bu konuda başkasından destek alabilirsiniz. İster inanın ister inanmayın ama yazım hataları ve dilbilgisi arama motorlarında sitenin sıralamasına etki etmektedir.

Kötü içeriği kaliteli içeriğe çevirmek zaman alıcı bir durumdur ve kararlılık gerektirmektedir. Ancak bundan korkmanıza gerek yoktur çünkü uzun vadede avantajlı olan taraf siz olursunuz. Bir sonraki Panda güncellemesinde hedef olmak istemiyorsanız bunu yapmalısınız.

İpucu 2: Güncel ve İlgili Kalın

Panda’dan etkilenen içerikler çoğunlukla artık ilgili ve kullanışlı olmayan içerikler olmaktadır. Örneğin, artık güncelliğini yitirmiş veya yanlış bilgi içeren içerikler Panda’nın hedefindedir. Eğer siteniz güncelliğini yitirmiş bilgiler içeriyorsa bunları güncellemeye çalışmalısınız. Bu tip bir durumu avantaja çevirerek uygun ve zamansal açıdan kullanışlı olan yeni içerikler üretebilirsiniz.

İpucu 3: Ölümsüz İçerikler Üretmeye Çalışın

Eğer etkisini hiç yitirmeyen yeni içerikler oluşturmak istiyorsanız ölümsüz olarak nitelendirilen içeriklere yönelik. Ölümsüz içerikler bir içerik stratejisine yapılacak en iyi eklemedir ve içerik için zamansız bir yaklaşım sunmaktadır. Ölümsüz içeriklere örnekler aşağıda yer almaktadır.

 • Belirli görevler için adım adım oluşturulan rehberler
 • Başvuru kaynakları
 • En iyi ipuçları
 • Sıkça sorulan sorular
 • Sektör jargonuyla ilgili rehberler

Ölümsüz olarak nitelendirilen içerik koleksiyonu oldukça önemlidir ve hedef kitle için oldukça kullanışlıdır.

İpucu 4: Anahtar Kelime Yoğunluğunu Kontrol Edin

Anahtar kelime yoğunluğu Panda ile aranızda olan ilişkiyi güçlendirebileceği gibi aynı zamanda bozma şansına sahiptir. Bununla birlikte hedef kitlenizi de etkileyebilir. Anahtar kelime yoğunluğu yazı içerisinde kullandığınız kelimeler ile seçmiş olduğunuz anahtar kelime arasındaki oranla ilgilidir.

Sitenize biraz organik trafik çekmek istiyorsanız anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Anahtar kelime yoğunluğu açısından sizi güvende tutacak bir formül bulunmaktadır. Bir yazı içerisinde anahtar kelime yoğunluğu %2 ile %4 aralığında olmalıdır. Ancak, Google’ın algoritmasına uygun düşecek rakamların daima değişiklik göstereceğini unutmamak gerekiyor. Peki daima doğru rakamda kalmayı nasıl başarabiliriz?

Bunu başarabilmenin bir yolu yoktur ancak tavsiye edilen durum doğal bir tonlama kullanmanızdır. İçeriği anahtar kelimelerle doldurmanız durumunda hedef kitlenizi de rahatsız edebileceğinizi unutmamalısınız.

İpucu 5: Kopya İçerikten Uzak Durun

Okulda kopya çekmek nasıl doğru değilse aynı kural Google açısından da geçerlidir. Kopya içerik konusunda yakalanmamış olabilirsiniz ancak siteniz zarar görecektir. Diğer sitelerde yer alan içerikleri birebir kopyalamak sizi Panda’ya götürecektir. Diğer kaynaklardan esinlenmek doğal bir durumdur ancak kendi kelimelerinizi ve hayal gücünüzü kullanmalısınız.

İpucu 4: Uzun İçerikler Oluşturun

Panda’dan etkilenmemek istiyorsanız bu durumda içeriklere biraz daha malzeme katmalısınız. Uzun içerikler bugünlerde daha iyi performans göstermektedirler. Kendi hikayenizi anlatmanıza gerek yoktur ancak 2000 kelime gibi rakamlar uzun içerikler için ideal başlangıçlardır.

İpucu 7: Konudan Uzaklaşmayın

Siteniz belirli bir amaç için oluşturulmuşsa bu amaca bağlı kalın ve orijinal konudan uzaklaşmayın. Orijinal konudan uzaklaşmak içeriğe ve SEO çalışmalarınıza zarar verebilir. Bu tür bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız bir yazı takvimi oluşturmayı düşünmelisiniz.

İpucu 8: Biçimlendirme Önemlidir

Daha önce belirtildiği gibi içeriğin kötü bir biçimde biçimlendirilmiş olması Panda tarafından ceza almanıza neden olabilir. Başlıklar, alt başlıklar, listeleme işaretleri ve uygun paragraflar biçimlendirme açısından size yardımcı olabilir.

İpucu 9: Link Vermeye Değer İçerik Oluşturun

Penguin karşısında savaşı kaybetmek istemiyorsanız link vermeye değer içerikler üretin ve dışarıdan içeriğe link gelmesini sağlayın. Kişisel olarak içeriğe link verip vermeyeceğinizi düşünün çünkü siz söz konusu içeriğe link veriyorsanız başkasının da link verme şansı vardır.

İpucu 10: İlgi Çekici ve Öğretici Olun

İlgi çekici ve öğretici olan içerikler hem Panda hem de hedef kitleniz açısından yüksek değere sahiptir. Bilgilendirici ve ilgi çekici olan içerik iyi kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Kullanıcının deneyimi yüksek olursa içerik işini bir o kadar iyi yapmış demektir.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

54 Yorum

 1. Uğraş vererek yazdığımız yazılarımız elbette pek çok kimsenin okuması içindir; ne var ki, habersiz üstelik alıntı yapıldığı paylaşılmadan, hatta üçüncü şahısların da bu alıntıdan habersiz, ilk elden alıntı yaptıklarını zannederek, bir de yazının altına o blogun adını ekleyerek paylaşım yapmaları oldukça şaşırtıcıdır. Ancak ne yapabiliriz? 🙁

 2. Gerçekten güzel bir yazı olmuş, ama aklıma takılan nokta anahtar kelime yoğunluğu. Google hala anahtar kelime olayına çok önem veriyor. Ben mümkün oldukça kaçınmaya çalışıyorum fakat rakiplerin sadece anahtar kelime ve baclink kasarak yukarılarda çıkması çok sinirimi bozuyor. Google’ı bazen çok mu abartıyoruz diye düşünmüyorum değil. Hala işin çakallığını yapan kişiler ve siteleri bir kaç istisna dışında tepe sıralarda yer alıyor.

 3. Konu ile ilgili harika makalenizi henüz yeni okudum. Bütün makalelerinizi okumalıyım, okuyorum da. Bu nedenle sık sık blogunuzu ziyaret edenlerden birisi oldum. Burada ayrıntılı bilgilendirme yapmışsınız. Ne mutlu bu kadar ayrıntılı, bilgilendirici ve güvenilir biçimde yararlanabildiğimiz paylaşımlarınız var. Şanslıyız. Çok teşekkürler.

 4. Yine şahane bir yazı kaleme almışsınız teşekkürler.En önemlisi de yazıların yazdığımız konuyla alakalı ilgi çekmesi ve faydalı olması.Yaılmak için yazılmamalı.

  Sosyal medya paylaşımı da etkisini artırır özgün yazıların.

 5. Merhaba Furkan bey ,

  Panda güncellemsi hakkında bir çok kişi hâlâ yeterli ve sağlam bilgiye henüz ulaşmış değiller.
  Bu konu hakkında yazmanız güzel olmuş.Kaleminize sağlık

 6. Aslında koca yazıda anlatmaya çalıştığınız şey içeriği google için değil ziyaretçi için hazırlamaktır. Siz kaliteli içerik sunarsanız siteye gelen ziyaretçi zaten ödülünüzü size veriyor. Diğer sayfalara geçip arkadaşlarına paylaşıyor. Bu açıdan bir arama motoruna yaranmak yerine ziyaretçinize değer verip içeriği buna uygun hazırlamak çok daha faydalıdır. Teşekkürler.

 7. özgün yazılar yazdım hep eğer tutmazsa proje kitap çıkarcam orda kullanırım 🙂

 8. Özgün ve doğal yazılarınızı tavsiye ediyoruz.

  Yeni yazılar bekliyoruz ,kaleminize sağlık 🙂

 9. özgün yazılar yazdım hep eğer tutmazsa proje kitap çıkarcam orda kullanırım :).

 10. Paylaşım için çok teşekkurler hocam guzel bir makale olmuş ellerine sağlık

 11. Google’nın bu güncellemeleri bir çok kişi tarafından bilinmiyor. Sizin taktikleriniz gayet mantıklı görünüyor. Teşekkürler

 12. 2000 kelimelik makaleler ne kadar etkili. Gerçekten 2 bin hatta 3 bin kelimelik makaleler seo açısından anlatıldıgı kadar etkili mi. Bir çok yerde duymuştum burada da okuyunca sorayım dedim.

  1. Eğer ziyaretçinin sonuna kadar okuyacağı ya da etkileşim yaratacağı bir içerikse evet etkili.

   1. Bunun haricinde baska bir yönü var mı ? sadece sitede kalma süresi ise birden çok yazı okuyarak da kalabilir. Bu konuda düşünceniz nedir ?

    1. Birden çok yazı okuyarakta kalabilir demişsiniz o zaman da her yazıda sitede daha fazla vakit geçirmiş olacak ziyaretçiler bu da bize artı değer katar.

 13. yazı güzel ve başarılı fakat, birşey sormak istiyorum. Etiketleme şu anda yada gelecekte pek etkili olmadığı söyleniyor heryerde. Bazı film sitelerine bakıyorum. İlk 10 dalar fakat bir filme 20 tane etiketgirmiş. Bunun sırrı nedir?

  1. Etiketin amacı nedir aslında ona bakmak gerekiyor. Kategorilendirmek ise eğer kullanılabilir. Eğer film siteleri gibi SPAM yapmaksa amaç maalesef modası geçti. Meta alanında bulunan etiketlerden bahsediyorsak artık bir önemi yok Google tarafında.

 14. furkan kardeşim yazılarını sürekli takıp ediyorum güzel paylaşımlar yapıyorsun ve çok iyi bilgiler oluyor bizim için panda ve penguin ile çok sorun yaşadım daha sağlıklı önlem almam için çok faydalı bilgiler oldu çok sağol dostum

 15. Akıcı makale yazmak da bir hüner işi. Metin yazarlık yeteneğini konuşturmanız gerekiyor. Bazı içerikler varki 2-3 satır okumaya tahammül edemiyor insan. İçerik stratejisi çok önemli ve doğru noktalara değinmişsiniz. Tebrik ederim.

 16. Ne varki son güncellemeden sanırım web sitemizde nasibini aldı. Ama hiçbir şe yapmadığımız halde sürekli geriliyor ve istediğimiz kelimede ön plana gelmiyor. Acaba sayfalmayı arttırdığımızda bu işlemin önüne bir nebze olsun geçebilir miyiz? Sayfa yapısı HTML olduğunda bizim Google ile ön plana çıkmamız için neler yapmamız uygun olur? Misal WP siteler çok hızlı seoya cevap veriyor fakat nedense HTML siteler için aynı durum söz konusu olamıyor. Bunun sebebi sizce nedir?

 17. seo çalışmalarına yeni başlayanlara yararlı olucak bir yazı ellerinize sağlık hocam

 18. konuya tesadüfen geldim lakin gerçekten akılcı bir şekilde yazılmış bir konu tek kelime ile harika başarılarınızın devamını diliyorum

 19. Peki sitemize yazılan yorumların değeri varmıdır google’in gözünde.

  1. Direkt ve dolaylı yoldan yorumların faydası vardır. Örneğin yorum yapılırken sitede kalma süresi artar; kullanıcı sitenize yapılan yorumları okurken de artar. Bir çok metrik bir araya geldiğinde direkt ya da dolaylı yoldan web sayfanıza değer katacaktır.

 20. Gerçekten her makaleninizi çok güzel şekilde okuyorum. Keyif alarak teşekkürler.

 21. İçerik konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar arasında muhakkak özgünlük+içerik bilgisi konu başlık ilişkisi ve anadüşünce çok önemli.

 22. Çok teşekkürler gerçekten yararlı bir konu olmuş. dizimag dizimag.co ekibi size teşekkürlerini sunar.

 23. İçerik stratejisi oluşturmak konusunda herkese yardımcı olabilecek detaylı bir yazı olmuş teşekkürler. Google sanırım güncellemelerini ve uygulamalarını dil bazlı olarak ayrı ayrı değerlendiriyor. Anahtar kelime doldurma yaparak bir yerlere gelmeye çalışan İngilizce site çok az. Ancak aynı şeyi Türkçe siteler için söylemek pek mümkün değil.

  Günün birinde Google ceza yağdırmaya geliyorum dediğinde arama motoru sonuçlarında büyük dalgalanmalar hissedeceğiz gibi gözüküyor.

 24. Denemediğim birkaç yol kalmış onları da buradan deneyebilirim çok teşekkürler.

 25. güzel bir anlatım sunmusunuz bize denemedim bir kaç sey kalmıstı icerik kalitemi bundan sonra 250 kelimeden aşagı yazmıcagımı anladım sayenizde tesekurler

 26. kaliteli ve eşsiz içerikleri düzenli olarak girersek bu güncellemeden sıyrılabiliriz, hatta gelecek güncellemeler için de hazırlık yapmış oluruz. %100 özgün içerikle yola devam.

 27. Aradığım yazı sonunda buldum teşekkür ederim.

 28. google ın bu güncellemeleri hakkında yayınladığı bilgiler ne kadar doğru? yani demek istediğim üst sıralara yerleşmek isteyen bir site bu bilgilerden faydalanarak gerçekten de hak ettiği konuma gelebiliyor mu? yoksa google ın sıralama yaparken bizden gizlediği bir ya da birkaç etken daha var mı? bunu hep düşünüyorum 🙂

  1. Merhaba, Google’ın açıklamaları buz dağının sadece görünen kısmı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu