Backlink

Bozuk Link Oluşturma: Link Almak İçin Bilinmesi Gerekenler

Link oluşturma taktikleri sürekli stil değiştirir ve bu durum link oluşturma için bir trenddir. Bozuk link oluşturma bu tür taktiklerden biridir. Bir zamanlar link oluşturma araçlarının içerisinde yer alan oldukça kullanışlı bir özellikti.

Onu bu tür bir özellik olmaktan çıkaran ise misafir yazarlık kadar etkili olmadığının söylenmesi oldu. Gerçeğin ortada bir yerlerde olduğunu söylemeliyiz. Bozuk link oluşturma artık modern taktiklerin içerisinde yer alması gereken bir tekniktir.

Kapsamlı ve aynı zamanda modern bir link oluşturma stratejisi, hedeflerinize ulaşmak için çeşitli farklı taktikleri uygulamanızı gerektirir. Çünkü uygun şekilde kullanıldığı zaman bozuk link oluşturma tekniği fazlasıyla işe yarar bir tekniktir. Uygulanabilir ve güvenilir olmasının yanında link oluşturma stratejisini tamamlayıcı bir görev görür.

Bir SEO çalışmasında bozuk link oluşturma artık üzerinde durulması gereken bir durumdur. Çünkü zaman bunu gerektirir. Bugün başarılı bir biçimde bozuk link oluşturmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler vardır.

Bozuk Link Nedir?

Bozuk bir link, bir sitedeki referans alması gereken içeriğe yönlendirme kabiliyetini yitirmiş bir link olarak bilinir. Bunun yerine bu linkler büyük ve pek hoş olmayan 404 grafiklerinden birini sunarlar.

404 Sayfa Bulunamadı

Bozuk bir link sayısız yollarla ortaya çıkabilir. Site sahibi dışarıdaki içeriğe link verirken bir hata yapmış olabilir veya link verilmiş olan site söz konusu sayfayı kaldırmış olabilir.

Bununla ilgili en büyük sorun kopuk linklerin sitenizi gezen herkes için kullanıcı deneyimi açısından problem yaşatmasıdır. Aslında, çok fazla sayıda bozuk link sitenin SEO değerlerini olumsuz yönde etkileme potansiyeline sahiptir.

Bu noktada bozuk link oluşturma devreye girmektedir. Herhangi bir link oluşturma türünde olduğu gibi bir SEO uzmanı kendisine şu soruyu sormalıdır: Bu site istediğim linki eklediği zaman neden daha iyi olacak?

Bozuk link kurma söz konusu olduğunda bu sorunun cevaplanması son derece kolaydır. Bir site yöneticisine bozuk bir linki göstererek ve uygun bir değişim önererek değer sunmuş olursunuz. Site yöneticisinin site kalitesini iyileştirmesine ve yaşamlarını kolaylaştırmasına yardımcı olursunuz.

Teoride durum bu şekildedir. Yukarıda belirtilen durum oldukça nettir. Adil olmak gerekirse, yeni bir site yöneticisiyle veya büyük miktarda trafik oluşturmayan bir siteye hizmet veren biriyle uğraşıyorsanız bu iş o kadar kolay olmayabilecektir.

Ancak, site yöneticilerinin büyük çoğunluğu her zaman böyle isteklerle karşılaşırlar. Oynanan oyunun farkındadırlar. Bu da bozuk link oluşturma tekniğini her zamankinden daha zor hale getiren bir durumdur.

Alakalı Bozuk Linkler Nasıl Bulunur?

Bozuk linkleri bulma süreci o kadar zor değildir. Aslında bu kadar çok insanın bozuk link oluşturma sürecine ilgi duymasının en önemli sebeplerinden biri budur. Bozuk linkleri aramanın çeşitli yolları vardır.

En basit yöntem bulunduğunuz nişteki sitelerde ve rakiplerde geriye dönük kontroller yapmaktır. Örnek olarak pazarlama bilgileri için harika bir kaynağın elimizde olduğunu düşünelim.

Bozuk link denetleyicisi olan Ahrefs’i kullanarak ilgili sitede bulunan tüm 404 sayfalarını açığa çıkartabilirsiniz. Yapacaklarınız sadece bununla sınırlı değildir. Ahrefs gibi bir araç hangi sayfaların bulunan bozuk linklere bağlı olduğunu görmenizi sağlar.

Örneğin, bir pazarlama sitesi işletiyorsanız ve alıcının yolculuğunda linkin bir etkisi varsa karşınıza çıkan fırsatları değerlendirebilirsiniz. Elinizin altında kullanışlı bir araç olduğu sürece bozuk linkleri takip edebilir ve sitelerin bozuk linke sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu stratejinin uygulanabilir olma konusunda harika görünmesinin asıl sebebi budur. Bozuk linkler bulmak için başka bir yöntem daha vardır. Bu yöntem biraz daha gelenekseldir. Yapmanız gereken kaynak sayfalarını kazımaktır. Bu yöntemle SEO uzmanı, nişleriyle ilgili kaynak sayfalarını bulmak için Google’da veya başka bir arama motorunda gelişmiş arama terimlerini kullanmalıdır.

Peki bu pratikte neye benziyor? Bir pazarlama sitesini tanıtmaya çalıştığınızı varsayalım. Bunun gibi şeyleri Google’a yazmış olursunuz:

 • pazarlama intitle:link
 • pazarlama intitle:kaynaklar
 • online pazarlama inurl:link
 • online pazarlama blog inurl:kaynaklar

Buradan, umut verici görünen arama motoru sonuç sayfası sonuçlarını kontrol edebilir ve listedeki tüm kaynakların çalışan linklerini elle kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Bozuk bir linkle karşılaşırsanız bozuk sayfaya başka kimin bağlandığını görmek için Ahrefs veya benzer bir aracı kullanabilirsiniz.

İşte bozuk linkleri bulmak eylemde bunun gibi görünmektedir. Google’a “pazarlama intitle:kaynaklar” şeklinde bir arama sorgusu girdiğimiz zaman başlığında kaynaklar yazan pazarlama ile ilgili tüm içeriklere ulaşmış oluruz.

Bundan sonra yapmanız gereken sonuçları tek tek kontrol ederek içlerinde yer alan linkleri incelemektir. Bu incelemeler doğrultusunda eğer varsa bozuk linkleri ortaya çıkartmış olursunuz. Sonrasında yapmanız gereken ise bu linklere alternatifler üretmektir.

Bozuk Linkleri Kazanca Dönüştürmenin Püf Noktası

Bozuk linkleri bulmak oldukça kolaydır. Hangi sitelerin bozuk sayfalara atıfta bulunduğunu gösteren birçok link aracı bulunmaktadır. Onlardan bazıları şu şekildedir:

 • Ahrefs Site Explorer
 • Screaming Frog
 • Moz Link Explorer

Ancak artık zor kısma gelmiş durumdasınız. Bir site yöneticisinden kendi sitesinde yer alan bozuk bir linki değiştirmesini istemeniz gerekir. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın başkalarına ulaşmaya çalışmak oldukça zordur. Fakat bu aynı zamanda bozuk link oluşturmanın avantajlarından biridir.

Teorik olarak bir site yöneticisine bozuk linkleri bildirmek ve bunları düzeltmek için yardımcı olmak bir çalışma ilişkisi kurmanıza yardımcı olabilecek bir şeydir. Yardımsever ve içten olduklarında size ekstra yardım edebilmek için çaba göstereceklerini bilmelisiniz.

Kendinize bir şablon oluşturmalısınız. Bu şablonu kullanarak farklı kişilere ulaşmaya çalışmalı ve aynı zamanda onlara talebinizi iletmelisiniz. Bir e-posta gönderirken karşılaşacağınız problem hemen hemen birçok kişinin benzer bir e-posta göndermiş olmasıdır.

Bu taktiği daha önce görmüşlerse oyunu biliyorlar demektir. Sizin onlara katkı sağlamak yerine kendinize katkı sağladığınızı düşünmeleri kaçınılmazdır. Bu durumda oluşturulan şablonların başarı oranı oldukça düşmektedir. Bunun yerine şunları yapmayı denemelisiniz:

 • Doğru kişiyle iletişim kurun: Bir link kazanmak istiyorsanız [email protected] veya [email protected] gibi e-postalara ulaşmaya çalışmamalısınız. Uygun kişiyi bulmak için araştırma yapmalısınız.
 • Bir ilişki kurun: Hemen bir link istemek yerine site yöneticisi ile bir ilişki kurma üzerine odaklanın. Aslında ilk e-postayı kendinizi tanıtmak ve siteleri hakkında konuşmak için kullanabilirsiniz. Bu ilişkiyi kurmak ve site yöneticisi hakkında bilgi edinmek size çok daha faydalı bir ilişki oluşturma konusunda yardımcı olacaktır. Böylece link kurma şansınızı artırabilirsiniz.
 • Her şeyi basit tutun: Hiç kimse uzun e-postaları sevmez. Bir kişiyle irtibat kurduğunuz zaman sadece link peşinde koştuğunuzu göstermek doğru olmayabilir. Burada dürüstlük sizi bir adım daha ileriye götürecektir. Basit ve anlaşılması kolay bir adım atmanız önemlidir. Böylece yanıt alabilme şansınızı yükseltebilirsiniz.
 • Değer verin ve takdir edin: Bir site yöneticisinin size olumlu yanıt verdiği noktaya erişmiş durumdaysanız değer katmaya çalışmalısınız. Çabalarını takdir edin ve çabalarına değer vermek için elinizden geleni yapın.
 • Ekstra adımlar atın: Çok fazla trafiğe sahip site yöneticilerine ulaşıyorsanız bu adım fazlasıyla önemlidir. Onlarla iletişim kurmadan önce onlar hakkında ekstra bilgi edinmeye çalışmalısınız. Sosyal medya sayfalarını kontrol etmelisiniz. Ortak çıkarlarınızın olup olmadığını incelemelisiniz. Böylece iletişim kurmak için bir sebep bulabilirsiniz.

Başkalarıyla iletişim kurarken çok fazla şey yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu düşünceye bağlı kalmak link oluşturma konusunda size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Site yöneticilerine sizinle birlikte çalışabilmeleri için bir neden sağlamanın yanında etkili ve kolay bir çalışma fırsatı sunmanın yollarını bulmalısınız.

Bozuk Link Kazanmada Son Aşama

Bozuk link oluşturma anlamlı linkler kazanmak için hala harika bir tekniktir. Aslında, misafir yazarlık gibi link oluşturma çalışmaları üzerinde önemli avantajlara sahiptir. Doğru şekilde kullandığınız sürece uygun sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, yalnızca yeni bir kaynağa sahip olmanın yeterli olacağını varsaymayın. Site yöneticileri her zaman e-posta alırlar. Gelen kutusunda öne çıkmanız için hızlı ve etkili bir şekilde iletişim kurmanız ve onlara sizinle birlikte çalışmak için bir sebep sunmanız gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yolu e-postalarınızı arkadaşça göndermeli, yardımsever olmalı ve kişiselleştirme yapmalısınız. Bu tür konular üzerinde ne kadar fazla durursanız bir o kadar fazla gelişim gösterirsiniz. Tüm link oluşturma biçimleri bir miktar deneme yanılma gerektirir.

Bunun için e-postalardan en iyi sonucu verenleri izlemeye çalışmalısınız. Zamanla daha fazla kazanç elde etmek için tarzınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Özet

 • Zaman dilimi: Aylık
 • Sonuç süresi: 4-12 ay
 • Aylık ortalama link: 6
 • Gerekli araçlar: Ahrefs, Moz Link Explorer, Majestic, Google Arama

Bozuk link oluşturma rakip sitelerde artık etkin olmayan içeriğe link verilmiş alakalı web sayfalarından linkler elde etmek için sağlam bir strateji sunar. Çok sayıda alakalı içeriğe sahip olduğunuz sürece site yöneticileri, ölü linkleri kapatmak için teşvik edilir. Çünkü site sayfalarında ölü link istemezler.

Bozuk link oluşturma, siteniz için oldukça alakalı web sayfalarından linkler alarak SEO etkinliğinizi artırır. Çoğu zaman, artık kaybolan popüler bir kaynak sayfası söz konusuysa, içerik parçanız için birkaç yüksek otorite sahibi link elde edebileceğinizi bilmelisiniz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu