Backlink

Ücretsiz Backlink Almanın 15 Yolu

Backlinkler birçok iyi nedenden dolayı SEO topluluğunun odak noktasında yer alır. (Evet evet 2019’da bile! 😱)

Link profili bir sitenin SEO değeri açısından anahtar faktörlerden biridir. Aynı zamanda link oluşturma SEO bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturan alandır.

Bu yazıda paranızı korurken aynı zamanda ücretsiz bir biçimde backlink almanızı sağlayacak bazı yöntemlerle tanışacaksınız.

1. Sosyal Medya

Sosyal medya kullanımı, ücretsiz backlink elde etmenin ve arama motoru sonuç sayfasında markanızın görünürlüğünü artırmanın en kolay yollarından biridir. Bazıları backlink almanıza izin verirken bazıları izin vermemektedir. Her ne kadar dofollow niteliğindeki linkler çok daha yüksek bir değere sahip olsa bile nofollow linkleri küçümsememelisiniz. Doğal link profili hem dofollow hem de nofollow linkleri içermelidir.

 • LinkedIn: LinkedIn blog yayınlama servisi makalelere nofollow linkler yerleştirmenize izin verir. Bunlar sitenize trafik çekebilirler ve doğal link profilinde çeşitlilik oluşturabilirler. Asıl mesele, doğru yazılmış olan yazıların organik aramalarda oldukça üst sıralarda yer almasıdır. LinkedIn blog yayınlama servisini ek bir promosyon aracı olarak kullanabilirsiniz.
 • Pinterest ve Tumblr: Bu popüler görsel içerik paylaşım platformları dofollow linklerle yayınlar oluşturmanıza ve içeriğinizi organik görsel aramada başarılı bir şekilde tanıtmanıza olanak tanırlar.
 • YouTube: İşletmenizi herhangi bir şekilde YouTube’ta tanıtmaya başlamamış durumdaysanız artık bunun zamanının geldiğini bilmelisiniz. Arama motoru sonuçlarından backlink elde etmek ve marka görünürlüğünü artırmak için YouTube’ta varlık göstermelisiniz.
 • Facebook ve Twitter: Nofollow linkler oluşturmak sizi hayal kırıklığına uğratsa bile bu popüler sosyal ağları görmezden gelmemeniz gerekir. Bunlar nofollow link kaynaklarıdır. Bunlar aracılığıyla sitenize yeni ziyaretçiler çekebilir ve markanızın organik varlığını artırabilirsiniz.

2. Blog Yayınlama Servisleri

Bağımsız blog platformları ve ön plana çıkan arama motorlarından gelen blog yayınlama hizmetleri, ek backlink ve trafik kaynağı olarak hizmet verebilirler. Gönderi yaparken aynı içeriği farklı platformlarda kullanmak gibi bir hata yapmamalısınız. Ayrıca, her blog platformunun içerik geliştirme sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken bazı özellikleri vardır.

 • Blogger: Google tarafından geliştirilen ve dofollow niteliği taşıyan linkleri yayınlara yerleştirme imkanı tanıyan bir blog yayınlama hizmetidir.
 • Medium: Profesyonel topluluklarda oldukça popüler olan bu bağımsız hizmet çok kullanışlıdır. Ancak Medium’a eklenmiş olan tüm linkler rel=”nofollow noopener” niteliğine sahiptir.

3. Soru ve Cevap Platformları

Sitenizin SEO çalışmaları açısından soru ve cevap platformlarını backlink oluşturmak amacıyla değil marka görünürlüğü ve doğrudan hedeflenmiş trafik akışını artırmak için kullanmalısınız. Genellikle soru ve cevap siteleri otomatik olarak tüm linklere rel=”nofollow” niteliği eklerler. Ancak buralardan alacağınız linklerin siteniz için yararsız olduğunu söylemek mümkün değildir.

 • Quora: Büyük bir topluluğa ve profesyonel sorulara (ve cevaplara) sahip bir uluslararası soru ve cevap platformudur.
 • Yahoo Answers: Yahoo arama motoru tarafından geliştirilen popüler soru ve cevap servisidir.

4. Forumlar

Forum başlıklarına el ile yorum yapmak en basit ve en yaygın link kurma tekniklerinden biridir. Yapmanız gereken tek şey bulunduğunuz nişle alakalı konuları bulup filtrelemek ve ardından yorum yapmaya çalışmaktır.

Belirli forumlarda çalışmaya başlamadan önce şunları kontrol etmeniz gerekir:

 • Organik trafik miktarı
 • Düzenli etkinlik
 • Forumda vakit geçiren gerçek kullanıcılar

Yorum yazmaya başlamadan önce forum kurallarını hesaba katmalısınız. Bazılarında linkleri kullanabilmek için yeterli oranda itibara sahip olmak gereklidir. Forumlarda kuralları ihlal etmek uzun süreli veya kalıcı ceza almanıza neden olabilecektir.

5. Ürün veya Şirket Listelerini İçeren Siteler

Derecelendirmeler ve listeler (ürün veya şirketlerin) bulunduğunuz nişte popülerse mevcut seçenekleri kullanabilir ve şirketinizi (ve site linkini) buralara ekleyebilirsiniz.

Popüler niş listelerini bulmak için Serpstat tarafından sunulan araçları kullanabilirsiniz. Keyword Research > SERP Analysis > Top by Keyword şeklinde arama yaparak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Link ekleme yönteminiz listenin kendisine bağlı olacaktır. Bir makale olarak oluşturulmuşsa yazara doğrudan mesaj yazmanız gerekir. Otomatik olarak oluşturulan şekildeyse puan almak için sitenizi tüm gereklilikleri karşılayacak şekilde listeye kayıt etmelisiniz.

6. Niş Medya Sitelerinde Misafir Yazarlık

Niş medya siteleri klasik medyanın dijital ayağı gibidir. Burada fark yayın sürecinin eskisinden çok daha kolay hale gelmiş olmasıdır. Şimdi kayıt olmanız (ve oturum açmanız), makalenizi uygun biçimlendirme ve doğru linklerle yüklemeniz ve yayına düğmesine basmanız yeterlidir.

Bu teknik birçok büyük ve başarılı projelerde işe yarayan bir tekniktir. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik temel denetimden geçer. Uzun bir başvuru süreci ve ciddi düzenlemeye gerek yoktur. Bir yandan doğal link oluşturmak ve diğer yandan haber beslemesinden (ve organik aramadan) büyük bir trafik çekmek için mükemmel bir yoldur.

Öyle ya da böyle, niş medyadaki ziyaretçi yazarlık oldukça kazançlı bir iştir. Sadece biraz zaman harcamanız ve yayınlanması için onaylanması gereken değerli içerikler oluşturmanız gerekir.

7. Bozuk Link Oluşturma

Eğer içerik oluşturup bunların başka yerlerde yayınlanması sizin için zorlayıcı bir seçenek ise bozuk link oluşturma yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntem bozuk linkleri aramayı ve onları aktif linklerle değiştirmeyi içerir.

 • Siteleri seçmelisiniz.
 • Seçtiğiniz sitede bozuk link olup olmadığını çeşitli link kontrol araçlarıyla kontrol etmelisiniz.
 • Bozuk linkleri dışarı aktarmalı ve analiz etmelisiniz.
 • Site sahibine bozuk linki sitenizde yer alan alakalı bir makale ile değiştirme teklifinde bulunmalısınız.

8. İşletmenizin Kullandığı Hizmetler İçin Görüşler

İşletmeden işletmeye çalışan bir pazarda yer alıyorsanız sitelerde yer alan kullanıcı görüşlerini fark etmiş olabilirsiniz. Çoğu durumda bu görüşlerde işletmelere ait bir linke yer verilir. Bu ufak yöntemi kullanma yoluna giderek karşıdaki şirkete işletmenizin yararlandığı hizmetler için görüş yazmayı teklif edebilirsiniz.

9. Profesyonel Etkinliklere Katılım

Profesyonel etkinliklere katılım yalnızca geleneksel halkla ilişkiler açısından faydalı bir iş değildir. Bu durum size link oluşturma için ek olanaklar sağlayabilir. Çalışma arkadaşlarınızdan birini bir konuşmacı olarak bir etkinliğe gönderebilir veya etkinliğe sponsor olabilirsiniz. Böylece etkinliğin sitesinden yüksek kaliteli backlink alabilirsiniz. Etkinlik organizatörleri ile ortak çalışmanın başlangıcında linkler için gereksinimlerinizi belirtmeyi unutmamalısınız.

10. Blog Yazarlarıyla Ortak Çalışma

Çeşitli blog sayfaları aktif bir dofollow linke sahip olabilmek için mükemmel bir seçimdir. Bu nedenle içerik pazarlamacıları ve SEO uzmanları bununla yakından ilgilenmektedir.

Bu yöntemi tamamen ücretsiz olarak nitelendirmek mümkün değildir. Şirketinizin yeterli sosyal medya otoritesi ve büyük bir e-posta abone tabanı varsa halkla ilişkiler fırsatlarınız blog yazarlarını ikna edici bir argüman olabilir. Bununla birlikte ürününüze ihtiyaç duyan blog yazarına ürünü ücretsiz olarak sunup ondan link almaya çalışabilirsiniz.

11. Wikipedia

Bu backlink oluşturma yöntemi daha çok kaynak merkezlidir. Zaman alıcı ve aynı zamanda yorucudur. Wikipedia sayfası oluşturma süreci sabır gerektiren bir iştir. Makaleniz Wikipedia yöneticileri tarafından onaylanmadan önce bir dizi düzenleme ile karşılaşırsınız. Ancak bir sayfa yayınlandığında değerli ve güvenilir bir backlink elde etmiş olursunuz.

12. HARO

Help a Reporter Out (HARO) sitesi gazetecilere çalıştıkları konu üzerinde kolayca uzman bulabilmesini sağlayan bir platformdur. Gazeteciler burayı kullanarak profesyonel düzeyde geri bildirim almaktadırlar. Buraya hem gazeteciler hem de uzmanlar kayıt yaptırabilirler. Bir uzman olarak buraya kaydolup gazetecilere yardımcı olarak backlink kazanabilirsiniz.

13. Link Olmadan Marka Bahsedilmeleri

Şirketiniz ve siteniz insanlar tarafından biliniyorsa bu durumda bir niş medya sitesinde veya profesyonel bir blog sitesinde sizden bahsedilmiş demektir. Bazıları kolayca izlenebilir olan linkler yerleştirirler. Bazıları ise yalnızca basit metinlerden yararlanırlar. Link içermeyen marka bildirimlerini yeni linkler elde etmek için kullanmanız gerekir.

 • İlk olarak bahsedilmeleri bulmanız gerekir. Bunun için Google’ın arama fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Şu şekilde arama yapmalısınız: “marka adı” -example.com -twitter.com -facebook.com -google.com
 • Bu şekilde arama yaptığınız zaman marka bahsedilmelerini bulabilirsiniz. Ayrıca Google Alerts gibi servislerden yararlanarak bu takibi kalıcı hale getirebilirsiniz.
 • Bahsedilmeleri bulduktan sonra site yöneticileriyle irtibat kurmalı ve onlardan sitenize ait linkleri kullanmalarını istemelisiniz. Bu yöntem bu kadar basit bir şekilde uygulanır.

14. Eğitim Kurumlarıyla Ortaklık

Kamu kurumlarına ve eğitim kurumlarına ait alan adlarının güven dereceleri oldukça yüksektir. Bu nedenle buralardan link alabilmek son derece önemlidir. Her ne kadar .gov sitelerinden backlink almak zor olsa bile .edu sitelerinden link alabilmek mümkündür.

.edu sitelerinden backlink alabilmenin üç farklı yolu vardır: yorum yaparak, bozuk linklerin yerine geçerek veya metin içerisinde yer alarak.

İlk yöntem sıradan bir yöntemdir ve muhtemelen size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Google alan adı ne olursa olsun yüzlerce spam link içeren yorumlara sahip sitelerin notunu olumsuza dönüştürür. İkinci yöntemden yukarıda bahsedilmiştir. Bu yöntem işe yarar bir çözümdür.

Üçüncü yöntem önceki ikisinden çok daha fazla emek veya yatırım gerektiren bir iştir. Ancak faydası çok daha büyüktür. Bir .edu sitesinden backlink alabilmek için eğitim kurumlarıyla iletişime geçmeli ve onlarla işbirliği yapmalısınız. Onlara bilgi alışverişi, öğrenciler için staj programı gibi çözümler sunabilirsiniz.

15. Online İnceleme Siteleri

Online inceleme siteleri backlinkler için ideal yerlerdir. Sadece belirli bir nişe (bilgi teknolojileri, yemek pişirme, güzellik vb.) odaklanmış olabilirler. Bu nedenle faaliyet gösterdiğiniz nişle alakalı bir yer bulmalısınız.

Sonuç

Bir link profili oluşturmak site optimizasyonu için en yoğun kaynak gerektiren işlemlerden biridir. Ancak, ücretsiz bir şekilde yüksek kaliteli backlinkler elde edebilmeniz mümkündür. Bu sayede çeşitli maliyetlerden kurtulabilirsiniz. Bunun için şunları deneyebilirsiniz:

 • Sosyal medya
 • Blog yayıncılığı hizmetleri
 • Soru ve cevap hizmetleri
 • Forumlar
 • Ürün veya şirket listelerini içeren siteler
 • Alakalı medya blogları
 • Bozuk linkli niş siteleri
 • Şirketinizin kullandığı hizmetler için görüşler
 • Mesleki ve profesyonel etkinlikler
 • Alakalı profesyonel bloglar
 • Wikipedia
 • HARO
 • Marka bahsedilmeleri
 • .edu siteler
 • Online inceleme siteleri
Değerli takipçilerim derlediğim bu içerik ilginizi çektiyse backlink hakkında daha birçok değerli kaynağa: https://furkangokcol.com/backlink/ bağlantısından hemen ulaşabilirsiniz! 😍

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya üçüncü; Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Backlink araştırması yaparken bulduğum sitenizde oldukça faydalı yazılar gördüm. Dijital pazarlama alanındaki tecrübelerinizden yararlanmak için blogunuzu sık sık takip edeceğim. Başarılar diliyorum.

  1. Merhaba Alper Bey, nasılsınız?
   Güzel dilekleriniz için size en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Her zaman yenilikleri sizler için paylaşıyor olacağım lütfen takipte kalın. 🙂 Ayrıca kişisel blog sayfanızı şimdi ziyaret ettim tasarım ve gezinme kolaylığı çok hoşuma gitti.

 2. Bu konu ile ilgili çok detaylı bir araştırma içerisindeydim. Aklıma takılan tüm sorunların cevabını bu konuda buldum. Elinize sağlık. Gerçekten çok yararlı bir içerik olmuş.

 3. Help a Reporter Out (HARO) konusuna dair bir bilgim yoktu, inceleyeceğim , adım adım planlanırsa etkili bir backlink yapısı çıkarabilecek bir yazı, kolaycılığa kaçanlar için bir şey diyemem

 4. Merhabalar Furkan Bey,

  Yaklaşık 7 ay önce ben de kendi bloğumu yayımladım; ebrubektasoglu.com Bloğumu geliştirmek adına önerilerinizden faydalanmayı çok isterim. İyi ki bu yazıyla karşılaşmışım.

  İyi çalışmalar dilerim,
  sağlıkla kalın.

 5. En zor ama en kıymetli yöntem kesinlikle wikipedia. Diğer yöntemler de denenmeye değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu